fot. FFF 2023

Zapraszamy do Gdańska na 2. edycję Football Film Festival

Od 21 do 26 sierpnia na Energa Stadionie Letnim w Gdańsku odbędzie się 2. Edycja Football Film Festival - konkursowego przeglądu najlepszych osiągnięć filmowej twórczości dokumentalnej, wyłącznie o tematyce piłkarskiej, przeznaczonym dla rodzimych twórców.


Formuła udziału była otwarta - zgłaszać się mogli zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Zgłoszenia filmów do fazy selekcyjnej Festiwalu zakończyły się 23 lipca czerwca 2023 r. Szansy na zakwalifikowanie do konkursu wyczekiwały 22 zgłoszone produkcje, powstałe w latach 2020-2023, co dopuszczał regulamin.

Zostały one poddane ocenie czteroosobowej Komisji Selekcyjnej, która 31 lipca ogłosiła ostatecznie 11 tytułów, zakwalifikowanych do udziału w Festiwalu. Tam werdykt będzie już należał do członków Jury, powołanych przez organizatora. W roli przewodniczącego wystąpi znany dziennikarz Janusz Basałaj. To od decyzji tego grona zależeć będzie kto otrzyma nagrody. Pod uwagę brany będzie profesjonalny poziom realizacji i walory artystyczne filmów. 

Lista zakwalifikowanych produkcji:

1. Guardiolizacja Premier League; reż. Michał Zachodny

Pep Guardiola wszedł do świata Premier League w 2016 roku i zmienił sposób, w jaki mówi się i myśli o piłce nożnej w Anglii. Jaki jest element Johana Cruyffa w stylu gry Hiszpana? Jak menedżer Manchesteru City zmienia rozumienie piłki nożnej wśród swoich piłkarzy? Dlaczego taktycznie rozwinął całą Premier League? Jego zawodnicy (Ederson, Kevin de Bruyne, Bernardo Silva i Erling Haaland), a także trenerzy (Gary O'Neil, Brendan Rodgers) i eksperci (Frank de Boer) omawiają wpływ Guardioli na angielską piłkę nożną.

2. Jaki był trener Górski?; reż. Adrian Duda

Dokładnie 2 marca 2021 roku minęło 100 lat od dnia, gdy we Lwowie urodził się Kazimierz Górski. Legendarny szkoleniowiec, Trener Tysiąclecia, z którym reprezentacja Polski święciła największe triumfy, jak olimpijskie złoto czy trzecie miejsce na mundialu. Jaki był? Jak zachowywał się przed meczem, na treningach i odprawach? Jak reagował na boiskowe wydarzenia? Wszystko to zobaczycie w naszym materiale – ujętym w wyjątkową formę, gdzie narrację stanowią fragmenty wiersza o Kazimierzu Górskim, opublikowanego na łamach „Piłki Nożnej” ponad 30 lat temu. – Architekt naszej radości! – obrazowo opisuje bohatera autor tego utworu, Wojciech Młynarski. Posłuchajcie i oglądajcie.

3. Józef Kałuża - legenda wiecznie żywa; reż Krzysztof Baranowski

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata - po prostu Józef Kałuża. Kałuża to po dziś dzień w pasiastej części Krakowa legenda. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 117 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż jej najlepszy piłkarz w historii, który kładł fundamenty pod powstanie Pasów. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys, ten w ludzkim wymiarze, dotąd nie był szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten film.

4. Mikael Ishak - człowiek wiary; reż. Łukasz Wiejak

Poznajcie Mikaela Ishaka - jednego z najlepszych piłkarzy w polskiej lidze i kapitana Lecha Poznań. Przyjaciele, rodzina i byli koledzy z Södertälje, gdzie Szwed dorastał, zdradzają kulisy jego życia i kariery.

5. Piłkarskie święto w Jadownikach. Jadowniczanka - Widzew; reż. Arkadiusz Stolarek

5 września 1984 Widzew Łódź zmierzył się w meczu 1/16 finału Pucharu Polski z Jadowniczanką Jadowniki. Bohaterowie i obserwatorzy, archiwa i ówczesna prasa opowiadają w tym dokumencie, jak wyglądały przygotowania przed meczem i co wydarzyło się w dniu tego niezwykłego meczu.

6. Piłkarze na podsłuchu; reż. Maciej Klimek

Pionierski dokument Canal+, w którym po raz pierwszy w historii widzowie mogą usłyszeć rozmowy piłkarzy prosto z boiska. Zawodnicy Ekstraklasy założyli na siebie mikrofony, umożliwiając kibicom zupełnie niezwykłą percepcję meczu piłkarskiego.

7. Pożegnanie legendy; reż. Adam Delimat 

Cóż to był za wieczór na PGE Narodowym – pełen wzruszeń, emocji, uniesień i ogromnej radości. Wieczór, w którym Jakub Błaszczykowski zakończył swoją piękną reprezentacyjną karierę, a biało-czerwoni po raz drugi w historii byli w stanie pokonać reprezentację Niemiec! Zobaczcie, jak ten wieczór, który przejdzie do historii polskiej piłki, wyglądał od kulis! 

8. Sto Tysięcy Piłkarek; rez. Adam Drygalski, Paweł Grabowski 

"Sto tysięcy piłkarek” - film autorstwa Adama Drygalskiego i Pawła Grabowskiego. Produkcja ukazuje obraz piłki kobiecej w Polsce, opowiada o sukcesach, problemach oraz nadziejach na dalszy rozwój i popularyzacji futbolu pań w naszym kraju. Autorzy przemierzyli całą Polskę, aby poznać kluby, ich zawodniczki i trenerów. Odwiedzili największe akademie szkolące piłkarki, spotkali się z reprezentantkami Polski - Ewą Pajor, Małgorzatą Mesjasz i Nikolą Karczewską i selekcjonerką drużyny narodowej, Niną Patalon. Czy Polki zagrają wreszcie na finałach największych imprez? Jeśli tak to kiedy możemy zobaczyć je na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy lub igrzyskach olimpijskich? Odpowiedź zawarta jest w nieco zagadkowym tytule filmu.

9. Widzew - razem tworzymy siłę; reż. Maciej Klimek

Dzięki unikatowej możliwości zajrzenia za kulisy funkcjonowania klubu piłkarskiego widzowie na własnej skórze będą mogli poczuć emocje związane z pierwszym od ośmiu lat sezonem Widzewa Łódź w Ekstraklasie. Czy wspólnymi siłami piłkarzy i kibiców skazywany na pożarcie klub uniknie spadku z ligi? Ten film to inny wymiar odbioru piłki nożnej, otwiera zamknięte zazwyczaj dla widzów drzwi.

10. Wszystko co mam; reż. Liwia Zaborska

Pomysł na film o piłkarkach zrodził się z wieloletniej pasji reżyserki, jaką była piłka nożna. Z tego powodu ta historia jest dla autorki filmu bardzo ważna. Film opowiada o niezwykłej sile i determinacji kobiet uprawiających „męskie” sporty. To opowieść o 25-letnich kobietach, dla których boisko jest tylko bezpiecznym miejscem, do którego chce się ciągle wracać.

11. Ukochane; reż. Karol Kuśka

W sezonie 2022/2023 Orlen Ekstraligi Kobiet zespół GKS-u Katowice sprawił wielką sensację, pokonując wyżej notowane kluby i zdobywając swoje pierwsze mistrzostwo Polski. To historyczne osiągnięcie w historii całego klubu i sportu w Katowicach, jako że jest to pierwszy złoty medal GieKSy w piłkarskich mistrzostwach Polski. Wielką sprawą dla całego środowiska kobiecego futbolu w Polsce jest fakt, że GKS do sukcesu poprowadziła Karolina Koch. To była piłkarka i reprezentantka naszego kraju, która jako pierwsza kobieta w roli pierwszego trenera zespołu sięgnęła po mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Dokument "UKOCHANE. Droga po złoto" prezentuje drogę kobiecej drużyny GKS-u Katowice po końcowy triumf. Operatorzy telewizji klubowej GIEKSA TV przez cały sezon dokumentowali najważniejsze zwycięstwa złotej drużyny, ale także trudne chwile związane z porażkami i kontuzjami kluczowych zawodniczek. To pierwsza taka produkcja filmowa w historii kobiecej piłki nożnej w Polsce, potwierdzająca, że ta dyscyplina sportu jest w stanie dostarczać takich samych emocji i przeżyć co dużo bardziej popularna w Polsce męska piłka nożna. Kamera klubowej telewizji GKS-u Katowice towarzyszyła piłkarkom klubu nie tylko podczas meczów domowych, ale także na wyjazdach i w szatni. O długiej i pełnej przeżyć drodze do upragnionego złota mistrzostw Polski opowiedziały trener Karolina Koch, kapitan zespołu Marlena Hajduk oraz Anita Turkiewicz i Amelia Bińkowska.

Celem Festiwalu jest przegląd i promocja polskich filmów dokumentalnych (krótko- i pełnometrażowych) o tematyce piłkarskiej, a także propagowanie zdrowego stylu życia.

Festiwal zaprezentuje filmy w konkursie i odbędzie się w formule tradycyjnej w dniach 21-26 sierpnia 2022 roku w Gdańsku. Projekcje konkursowe zaplanowano na ekranie, znajdującym się na terenie Energa Stadionu Letniego w Gdańsku (wejścia na plażę nr 53 i 54) przy ul. Jantarowej 21. Tam też odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. Wstęp wolny. Poniżej przedstawiamy szczegółowy repertuar.

FFF-plakat 2.jpg

 

FFF-plakat.jpg