fot. Puchar Tymbarku

Pomorskie drużyny na finale Pucharu Tymbarka. Drugie miejsce SP 5 z Gdańska

W dniach 7-10 czerwca cztery zespoły z województwa pomorskiego rywalizowały w Warszawie na PGE Stadion Narodowy w Finale Ogólnopolskim XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Wśród chłopców były to drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku (U-12), Szkoły Mistrzostwa Sportowego Gedania Gdańsk (U-10), zaś w kategoriach dziewcząt Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku (U-10) oraz „SP Czepom” ze Szkół Podstawowych w Pomieczynie i Czeczewie (U-12).


Wynikowo najlepiej wypadła drużyna SP 5 w Gdańsku, która zajęła drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej, dopiero w finale ulegając rówieśnikom z Leszna po serii rzutów karnych. Wszyscy uczestnicy turnieju finałowego mieli szansę na żywo zobaczyć reprezentację Polski w ostatnim sprawdzianie przed Euro 2024 – meczu z Turcją, który biało-czerwoni wygrali 2-1.

Na początek kilka słów wstępu, czym jest Puchar Tymbarka? W skrócie: to największy turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i największe w Europie wydarzenie piłkarskie dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12! Liczba uczestników idzie w setki tysięcy. 270 tysięcy zawodniczek i zawodników wystartowało w rekordowej edycji, a łącznie to ponad 2 000 000 dzieci z całej Polski! To naprawdę ogromna liczba, a sam turniej Puchar Tymbarka na stałe wszedł do świadomości kibiców. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Piłki Nożnej, a od 2007 r. sponsorem głównym jest firma Tymbark. W turnieju swoje pierwsze kroki stawiali tacy sportowcy jak piłkarscy reprezentanci Polski: Paulina Dudek, Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz, Kacper Kozłowski, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Piotr Zieliński, Kamil Piątkowski, Arkadiusz Milik i Patryk Peda.

- Chciałbym ogromnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Głównie koordynatorom powiatowym, za ogrom pracy przy etapie gmino – powiatowym, osobom z biura Pomorskiego ZPN, które przyczyniły się do pomocy organizacyjnej oraz logistycznej. Drużynom, które zakwalifikowały się do Finałów Ogólnopolskich gratuluję. Długa droga za nimi i uważam, że sam awans dla nich jest dużym sukcesem. Być w najlepszej szesnastce w Polsce. W tym roku drużyna SP 5 Gdańsk miała okazję zagrać na Stadionie Narodowym. Wszystkie drużyny z naszego województwa zaprezentowały się z dobrej strony i życzę im powodzenia w dalszych piłkarskich losach – powiedział Koordynator Wojewódzki Pucharu Tymbarka Ireneusz Rymarczyk.

Wielki finał XXIV edycji odbył się w dniach 7-10 czerwca na PGE Stadionie Narodowym. Wśród reprezentantów Pomorza najlepiej poszło drużynie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku (czyli w praktyce drużynie rocznika 2012 Akademii Lechii Gdańsk), która w swojej kategorii wiekowej zajęła drugie miejsce. Gdański zespół prowadził duet trenerów Maciej Kostrzewa – Patryk Przybylski. Co ciekawe ten pierwszy dwa lata temu triumfował na Narodowym z o dwa lata starszą drużyną SP 5 z Gdańska - czytaj TUTAJ.
Trener Kostrzewa miał więc skalę porównawczą.

- Obie edycje, w których uczestniczyłem miały fantastyczną oprawę, były zorganizowane z dbałością o największe szczegóły. Do tego PZPN i Tymbark zdążyły już nas przyzwyczaić, ale jest to warte podkreślenia, bo to wszystko daje chłopcom wyjątkowe doświadczenia i wspomnienia, które zostają z nimi na całe życie. Wydaje mi się, że poziom finałów ogólnopolskich z każdym rokiem rośnie i że był wyższy niż dwa lata temu. Coraz więcej klubów przenosi swoje szkolenie do klas sportowych lub szkół mistrzostwa sportowego, co pozwala im rywalizować w turnieju. Na etapie półfinałów praktycznie wszystkie zespoły mają w składach reprezentantów swoich kadr wojewódzkich i gra stoi na bardzo wysokim poziomie. Ponadto z egoistycznego punktu widzenia była jeszcze jedna różnica, to oczywiście skrajnie różne humory chłopców po finale. Dwa lata temu cieszyliśmy się z wysokiego zwycięstwa, w tym roku musieliśmy uznać wyższość przeciwnika w rzutach karnych. Paradoksalnie, uważam że to w tym roku przyjęliśmy lepszy, bardziej odważny sposób gry, za co chłopcom należą się ogromne wyrazy szacunku. Jest jeszcze jedno podobieństwo – najważniejsze. Zarówno w roczniku 2010, jak i w roczniku 2012 mamy fantastycznych chłopców, z ogromnym talentem, zapałem do pracy i z szansą na wspaniałą piłkarską przyszłość – powiedział nam trener Maciej Kostrzewa, który został wyróżniony jako najlepszy trener.

Drużyna SP 5 w Gdańsku jak burza przeszła przez eliminacyjne sito, by dopiero w finale kategorii U-12 ulec SP 7 Leszno Wirtuozi Futbolu.

- W finale wystąpiły dwie bardzo dobre drużyny i zagrały mecz godny tego wydarzenia. Warty podkreślenia i docenienia jest moim zdaniem sposób gry obydwu drużyn. Widziałem kilka finałów i z reguły presja związana z wynikiem, z prestiżem turnieju, z oprawą medialną, rzeszą kibiców obecną na stadionie powoduje u chłopców przede wszystkim chęć uniknięcia błędu, a w konsekwencji korzystanie z dość prostych środków na boisku. Oczywiście jest to w pełni zrozumiałe, niejednego seniora mogłaby przerosnąć taka atmosfera. Tym większe wyrazy uznania dla obu zespołów, które chciały grać w piłkę w przemyślany sposób, często na dużym ryzyku, radząc sobie mentalnie z ewentualnymi konsekwencjami. Co do samego przebiegu meczu, w drugiej połowie otworzyliśmy wynik po bramce Tobiasza Nowika z rzutu wolnego, na co bardzo szybko z nawiązką odpowiedział zespół z Wielkopolski zdobywając dwie bramki. Chłopcy się tym nie zrazili i z uporem maniaka dążyli do wyrównania, co udało się na 15 sekund przed końcem po fantastycznej akcji Tobiasza Nowika i Wojciecha Makieja. Niestety, w serii rzutów karnych skuteczniejszy okazuje się zespół z Leszna i to oni zdobyli Puchar Tymbarku.

W nagrodę drużyna SP 5 w Gdańsku otrzymała medale i pamiątkowy puchar, a wszyscy uczestnicy finałów mieli szansę na żywo zobaczyć reprezentację Polski w ostatnim sprawdzianie przed Euro 2024 – meczu z Turcją, który biało-czerwoni wygrali 2-1. Maciej Kostrzewa, to kolejna ciekawostka, podczas swej kariery zawodniczej miał okazję współpracować z Michałem Probierzem, gdy ten prowadził Lechią Gdańsk w Ekstraklasie w latach 2013-14.

- Z trenerem Probierzem mieliśmy okazję zobaczyć się, przywitać i króciutko porozmawiać przed naszym finałem. Bardzo szczegółowo wypytywał chłopaków o to jak pracujemy, więc zastanawiam się czy po zakończeniu współpracy z reprezentacją, oby jak najdłuższej, nie będzie chciał mi zabrać posady przy tym roczniku i wcale mu się nie dziwię. Co do kadry pod wodzą trenera Probierza, trudno na ten moment nie mieć pozytywnych wrażeń. 8 spotkań, 6 zwycięstw. Widać w tym zespole nową energię. Mam nadzieję, że trener się nie obrazi, ale akurat wczorajszy mecz nie przypadł mi do gustu. To Turcja była zespołem o większej kulturze gry, potrafiącym lepiej rozgrywać piłkę w ataku pozycyjnym, tworzącym sobie więcej sytuacji. Moje ocena może być trochę spaczona, bo jako trener młodzieży patrzę na grę w inny sposób. Zawsze chcę, żeby mój zespół był stroną dominującą, był częściej przy piłce, narzucał swoje warunki gry. Zdaję sobie jednak sprawę, że piłka seniorska rządzi się swoimi prawami i najważniejszy jest tam efekt końcowy, dlatego koniec końców do trenera Probierza nie można na ten moment w żaden sposób przyczepić – zakończył trener Maciej Kostrzewa, który na naszych oczach staje się specjalistą od Pucharu Tymbarku.

Skład SP 5 Gdańsk: Borzyszkowski, Cieślik, Dobrzewiński, Gecevicz, Jarocki, Kisiel, Konarzewski, Makiej, Nowik.

Komplet wyników drużyn pomorskich w finałach XXIV turnieju o Puchar Tymbarku

U-10 dziewcząt
SP 21 Rzeszów – SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk 3-0
SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk – SP 2 Milicz 0-3
SP Górzyn - SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk 0-4
W fazie grupowej SP 48/UKS Zaspa Gdańsk zajęło 3. miejsce i w fazie pucharowej zagrało o miejsca 9-16.

Faza pucharowa
SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk – SP w Stoczku Łukowskim 1-2
ZPO Sportowa Klimontów - SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk 0-1
Prywatna OMS (Opoczno) - SP 48/ UKS Zaspa Gdańsk 0-0 (pk. 2-1)

Finalnie zespół SP 48/UKS Zaspa Gdańsk zajął 14. miejsce w Finale Ogólnopolskim XXIV edycji Pucharu Tymbarku.

U-10 chłopcy
SMS Gedania 1922 Gdańsk – SP 10 APMM Zielona Góra 2-2
SP 1 Koluszki – SMS Gedania 1922 Gdańsk 1-0
SMS Gedania 1922 Gdańsk – SP 24 Białystok 3-5
W fazie grupowej SMS Gedania 1922 Gdańsk zajęło 4. miejsce i w fazie pucharowej zagrało o miejsca 9-16.

Faza pucharowa
SMS Gedania 1922 Gdańsk – Tygryski Chełmek 2-4
SMS Gedania 1922 Gdańsk – Kiełki Kielce 0-0 (pk. 3-4)
SMS Gedania 1922 Gdańsk – PSP 2 Kluczbork 4-1

Finalnie zespół SMS Gedania 1922 Gdańsk zajął 15. miejsce w Finale Ogólnopolskim XXIV edycji Pucharu Tymbarku.

U-12 dziewcząt
SP Czepom – SP Choroszcz 1-0
SP 17 Chorzów – SP Czepom 3-2
SP Czepom – SP Wierzchosławice 2-3
W fazie grupowej SP Czepom zajęło 3. miejsce i w fazie pucharowej zagrało o miejsca 9-16.

Faza pucharowa
SP 2 Płońsk - SP Czepom 0-5
SP Czepom – SP 2 Stal Łańcut 1-4
SP Czepom – Pantery Drawsko Pomorskie 2-3

Finalnie zespół SP Czepom zajął 11. miejsce w Finale Ogólnopolskim XXIV edycji Pucharu Tymbarku.

U-12 chłopcy
SP 5 Gdańsk – Lider Nowy Sącz 1-1
SP 5 Gdańsk – SMS Resovia Rzeszów 4-2
Liski Radom - SP 5 Gdańsk 0-2
W fazie grupowej SP 5 Gdańsk zajęło 1. miejsce i w fazie pucharowej zagrało o miejsca 1-8.

Faza pucharowa
SP 5 Gdańsk – SP 5 Biała Podlaska 3-1
SP 5 Gdańsk – SMS Edukacja Toruń 4-0

W Wielkim Finale SP 5 Gdańsk zagrało przeciwko SP 7 Leszno Wirtuozi Futbolu. W trakcie meczu padł wynik 2-2 i o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, gdzie lepsi okazali się chłopcy z Leszna i to oni wygrali Finał Ogólnopolski w kat. U-12 chłopców. Zespół z Gdańska finalnie zajął 2. miejsce. Najlepszym zawodnikiem turnieju w kat. U-12 chłopców został Wiktor Konarzewski.

Puchar Tymbarku_Wojciech Makiej1.jpg

Puchar Tymbarku_Wojciech Makiej2.jpg

Puchar Tymbarku_Wojciech Makiej.jpg