fot. Puchar Tymbarku

Wygrać na Narodowym - o spełnionym marzeniu drużyny z Gdańska

„Puchar Tymbarku” to turniej piłkarski inny niż wszystkie. To największy turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i największe w Europie wydarzenie piłkarskie dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12! Liczba uczestników idzie w setki tysięcy. 270 tysięcy zawodniczek i zawodników wystartowało w rekordowej edycji, a łącznie to ponad 2 000 000 dzieci z całej Polski! To naprawdę ogromna liczba, a sam turniej "Puchar Tymbarku” na stałe wszedł do świadomości kibiców.


Organizatorem zawodów jest Polski Związek Piłki Nożnej, a od 2007 r. sponsorem głównym jest firma Tymbark. W turnieju swoje pierwsze kroki stawiali tacy sportowcy jak piłkarscy reprezentanci Polski: Paulina Dudek, Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz, Kacper Kozłowski, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Piotr Zieliński, Kamil Piątkowski, Arkadiusz Milik i Patryk Peda.

Specyfiką tego turnieju jest to, że startują w nich reprezentacje szkół podstawowych, w praktyce rywalizują zawodnicy zrzeszeni w klubach piłkarskich, którzy z powodzeniem godzą naukę z uprawianiem sportu.

Jako że turniej jest największym na całym kontynencie, godną i adekwatną do stawki oprawę ma finał rozgrywek, co roku rozgrywany na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Często jest to przedmecz spotkania reprezentacji Polski, a nagrody zwycięzcom wręczają najważniejsi ludzie polskiej piłki – z prezydentem RP i prezesem PZPN na czele.

Pomorscy kibice przeżywali wyjątkowe emocje dwa lata temu, gdy drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 5 w Gdańsku okazała się najlepsza w Polsce! To był jedyny raz, gdy zespół z naszego regionu triumfował w turnieju „Puchar Tymbarku”.

Zawodnicy „piątki” to w komplecie był zespół rocznika 2010 (wówczas U-12) Lechii Gdańsk, który w finałowym turnieju, przed kamerami TVP Sport prowadzili trenerzy Maciej Kostrzewa i Łukasz Gajowniczek.

Po przebrnięciu eliminacji gminnych, powiatowych i wojewódzkich drużyna SP 5 w finałowych zawodach o „Puchar Tymbarku” rozkręcała się powoli. Po pierwszym wygranym meczu nastąpiła porażka, która sprawiła, że w ostatnim spotkaniu grupowym lechiści musieli zwyciężyć i to jak największą różnicą bramek. O awansie mógł bowiem decydować bilans bramkowy. Z tego zadania chłopcy wywiązali się znakomicie, pokonując mocny zespół Stali Rzeszów i pieczętując w ten sposób swój awans do fazy pucharowej. W ćwierćfinale, po emocjonującym meczu zakończonym remisem, były potrzebne rzuty karne, by awansować. W półfinale lechiści również stoczyli zacięty bój, zakończony zwycięstwem. Jednak finał, rozegrany na Stadionie Narodowym i transmitowany na cały kraj, był już popisem ekipy trenera Kostrzewy. Ich drużyna z dużą przewagą pokonała zespół SP 16 Lublin. Wspaniała wygrana – wielkie gratulacje!

- To na pewno bardzo przyjemne, wygrywać w takim turnieju. Jednak prawdziwa weryfikacja naszej pracy trenerskiej przyjdzie, gdy któryś z naszych zawodników zagra w Ekstraklasie i potem w reprezentacji Polski – mówił w klubowych mediach Akademii Lechii, jak zwykle skromny szkoleniowiec rocznika 2010, Maciej Kostrzewa.

- Z każdym meczem nabieraliśmy pewności siebie. Finał był naszym najlepszym meczem w turnieju. Gratulacje dla chłopaków, że udźwignęli ciężar gry na Stadionie Narodowym i otoczkę tych zawodów. Gra na narodowej arenie, gdy wśród widzów znajdowali się prezydent naszego kraju, prezes PZPN i wiele innych ważnych osobistości, jednego uskrzydli, drugiego sparaliżuje. Cieszę się, że nam dodała skrzydeł, wielkie gratulacje dla moich zawodników – dodawał Kostrzewa, który wraz ze swoją drużyną z medalami na piersiach obserwowali po zakończeniu swoich zmagań mecz dorosłej Ligi Narodów, w którym Polska podejmowała Belgię.

Ciekawostką był fakt, że przedostatnią, szóstą bramkę w meczu finałowym zdobył bramkarz drużyny, Krzysztof Menzel.

- Sztab szkoleniowy nie ingerował w decyzję drużyny. Zawodnicy chcieli uhonorować naszego bramkarza, trenerzy w tym nie przeszkadzali. Chcemy, żeby młodzi piłkarze rozwijali się jak najpełniej. Dlatego chcemy, by podejmowali również takie decyzje i ponosili za nie odpowiedzialność – tłumaczy trener Kostrzewa.

Drużyna spisała się na medal. Dodatkowo na zakończenie roku szkolnego, które nastąpiło niebawem po finałowym turnieju prawie wszyscy zawodnicy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem.

Turniej finałowy to nie była ostatnia wizyta zwycięskiej drużyny na Stadionie Narodowym w Warszawie. Za kilka miesięcy w nagrodę zwycięska drużyna wraz z trenerami kibicowała reprezentacji Polski podczas meczu Ligi Narodów z Holandią, a dzień wcześniej wzięła udział w treningu polskich kadrowiczów – udało się spotkać kapitana reprezentacji Roberta Lewandowskiego i wychowanka Lechii Gdańsk, Przemysława Frankowskiego. Motywacja po takich wydarzeniach rośnie niesamowicie! Były też powołania na Letnią Akademię Młodych Orłów (LAMO – zgrupowanie organizowane pod egidą PZPN) dla zawodników oraz trenera.

Piłka nożna to gra zespołowa, jednak w Pucharze Tymbarku rozdzielane są również nagrody indywidualne. W 2022 r. najlepszym strzelcem drużyny był Bartosz Górski, a najlepszym zawodnikiem turnieju jego kolega klubowy, Rafał Zmiarowski.

Skład Lechii / SP 5 Gdańsk: Jakub Abramowicz, Aleksander Block, Błażej Burzyński, Bartosz Górski, Bartosz Kwias, Szymon Maliszewski, Krzysztof Menzel, Adrian Riebandt, Michał Waśniowski, Rafał Zmiarowski.

Co dzieje się z tymi chłopcami dziś?

- Wszyscy chłopcy cały czas harmonijnie rozwijają się w strukturach naszej akademii, już pod okiem innych trenerów. Trzech zawodników ze zwycięskiego składu jest po debiucie w Centralnej Lidze Juniorów U-15, gdzie na co dzień występują chłopcy starsi od nich o rok, co należy uznać za osiągnięcie i miarę ich potencjału. Pozostali chłopcy występują w Lidze Wojewódzkiej U-14, rywalizując z najlepszymi zespołami w swoim regionie. Niemniej po prawie dwóch latach dalej aktualne są słowa, że przyszłość zweryfikuje tych chłopców, a przed nimi jeszcze mnóstwo pracy, żeby dotrzeć do wymarzonego poziomu – wyjaśnia trener Maciej Kostrzewa, który tak się szczęśliwie składa, że w tym roku ma szansę powtórzyć triumf sprzed dwóch lat. Obecnie opiekuje się rocznikiem 2012 Akademii Lechii, która reprezentując SP 5 z Gdańska ma szansę zagrać w czerwcu na Stadionie Narodowym i powtórzyć wyczyn starszych kolegów.

- Każdy sportowiec chce wygrywać, ale absolutnie nie nakładam na obecnie prowadzonych chłopaków żadnej presji. Mam z nimi przyjemność pracować już półtora roku i po raz kolejny mogę stwierdzić, że udało mi się trafić na niezwykle utalentowaną, świadomą i pracowitą grupę zawodników, którzy świetnie grają w piłkę. Ewentualne niepowodzenie w turnieju w żaden sposób nie sprawi, że będę miał o nich gorsze zdanie. Traktuję to wyłącznie jako cenne doświadczenie na przyszłość i fajną przygodę. Taką jak dwa lata temu – kończy trener Maciej Kostrzewa.

Do 31 stycznia trwają zapisy do XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Rozgrywki rozpoczną się wiosną od etapów regionalnych: gminnych i powiatowych, zakończonych finałami wojewódzkimi. W Gdańsku finał wojewódzki jak co roku odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Traugutta 29. Następnie szesnaście najlepszych zespołów (po jednym z każdego województwa) z kategorii U-10 i U-12 chłopców oraz dziewcząt zagra w Warszawie w Finale Ogólnopolskim z Wielkim Finale na stadionie PGE Narodowym. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram tegorocznych rozgrywek. 

  • 4 września 2023 r. – 31 stycznia 2024 r. - Rejestracja drużyn do Turnieju
  • 4 września 2023 r. – start rozgrywek danej kategorii w Twoim regionie - Rejestracja dzieci do Turnieju
  • 1 marca – 30 kwietnia 2024 r. - Etapy gminne i powiatowe
  • 1 – 31 maja 2024 r. - Finały wojewódzkie
  • czerwiec 2024 r. - Finał Ogólnopolski
  • pierwszy termin zgrupowania Kadry Narodowej po zakończeniu Turnieju - Nagroda Główna