fot. Sędziowie Pomorskiego ZPN

Nowi w Drużynie Sędziów

Jak co roku, w przerwie pomiędzy rundą jesienną i wiosenną, Kolegium Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w roli arbitra piłkarskiego.


Nie inaczej było w tym roku. Za sprawą naboru, który odbywał się od końca listopada aż do stycznia, każdy chętny po spełnieniu wymogów formalnych mógł przystąpić do rozpoczęcia Kursu Sędziów 2022. Dla przypomnienia można nadmienić, iż przyszły rozjemca musi spełniać następujące kryteria: wiek minimum 16 lat, obywatelstwo polskie, brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz wykształcenie średnie lub w trakcie nauki do średniego wykształcenia.

Co bardzo cieszy, ten rok był rekordowy pod względem liczby nowych słuchaczy na kursie sędziowskim. Do szkolenia przystąpiła grupa 97 osób z całego województwa, w tym dwudziestoosobowa grupa piłkarzy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustce.

W związku z sytuacja epidemiczną w kraju, zajęcia odbywały się przede wszystkim w formule on-line. Podczas weekendowych spotkań od stycznia do marca, przyszli sędziowie poznawali podstawy Przepisów Gry w Piłkę Nożną, regulaminów rozgrywek, dokumentów meczowych i organizacji zawodów piłkarskich oraz specyfiki pracy arbitra. Dodatkowo odbyło się 6 treningów stacjonarnych poświęconych praktycznym aspektom pracy sędziów na zawodach. W połowie marca kandydaci zostali poddani egzaminom końcowym, które pozwoliły im nadać tytuł „Sędzia Próbny”.

- Przede wszystkim cieszy rekordowe zainteresowanie kursem sędziowskim. Zgłębienie wiedzy na temat sędziowania niesie za sobą tylko pozytywne aspekty. Wśród uczestników kursu byli piłkarze, trenerzy, działacze, ale również osoby, które piłkę znały głównie z roli widza albo kibica. Zawsze powtarzam takie porównanie, że kurs sędziowski to trochę jak kurs na prawo jazdy – poznajemy podstawy, tajniki, przygotowujemy się do egzaminu, ale tylko praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka pozwoli nam wyrobić swój warsztat i osiągnąć określony poziom. Aktualnie największym wyzwaniem, które stoi przed Kolegium Sędziów, to otoczyć młodych adeptów sędziowskich rzemiosła odpowiednią opieką i wsparciem. Wiadomo, że zawsze najtrudniejsze są początki, więc każdemu z tegorocznych kursantów zostanie przydzielony opiekun z grona doświadczonych arbitrów, których zadaniem będzie wprowadzenie i pomoc w stawianiu pierwszych kroków na boiskach, ale również podczas treningów czy przy nauce Przepisów Gry w Piłkę Nożną – podsumował kierownik kursu sędziowskiego Łukasz Kofluk.

Uczestnikom którzy dotrwali do szczęśliwego zakończenia, na oficjalnym zakończeniu wręczone zostały certyfikaty sędziowskie. Warto dodać, że w ramach kursu sędziowie otrzymali wysokiej klasy gwizdki oraz profesjonalne kartki. Wyłoniono także wyróżniających się kursantów oraz dwójkę najlepszych kursantów, którymi zostali Piotr Glazik i Daniel Radomski. Wszyscy wyróżnieni otrzymali sprzęt sędziowski, sprzęt sportowy oraz upominki ufundowane przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. Nowym sędziom życzymy samych dobrych decyzji, zdrowia i bogatej kariery z gwizdkiem na boiskach Pomorza, Polski a może i gdzieś dalej…