Błękitni Wejherowo: Wejher Cup 2023

W miesiącu lutym, po ponad dwuletniej przerwie, na wejherowską ziemię powrócił turniej halowy „Wejher Cup”, który odbywał się na pięknie przygotowanej sali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6.

Tym razem do turnieju przystąpiły cztery roczniki, dla których zostały wyznaczone osobne terminy:

• rocznik 2011 – 4/5 lutego 2023
  • rocznik 2012 – 11/12 lutego 2023
  • rocznik 2013 – 19 lutego 2023
  • rocznik 2014 – 26 lutego 2023

W dwudniowej edycji dla starszych roczników, piętnaście zespołów zostało podzielonych na 3 równe grupy. Ten etap rywalizacji odbywał się w soboty. Następnie, na podstawie osiągniętego wyniku w fazie grupowej, zespoły przydzielone były do trzech grup finałowych: „Liga Mistrzów”, „Liga Europy” oraz „Liga Konferencji”. Mecze faz finałowych odbywały się w niedzielę. Tym sposobem zwycięzca „Ligi Mistrzów” został ogłoszony zwycięzcą całego turnieju.

Jako pierwsze turniej zainaugurowały zespoły z rocznika 2011. Po bardzo zaciętej rywalizacji grupowej, o miejsca 1-5 w grupie finałowej „Liga Mistrzów” walczyły drużyny AP Jedynka Reda, Arka Gdynia, Orzełki Żelistrzewo, Dragon Pomorze a także Diego Lębork. Najlepszy w tym gronie okazał się zespół AP Jedynka Reda. Zwycięzcą finałowej grupy „Liga Europy” została drużyna U2 Bytów, natomiast na czele „Ligi Konferencji” uplasowała się Arka Gdynia.

Najlepsi zawodnicy turnieju dla rocznika 2011: Albert Kamień (Orzełki Żelistrzewo), Stanisław Siepetowski (AP Jedynka Reda), Julian Broner (AP Jedynka Reda), Hubert Wasikowski (AP Diego Lębork), Maksymilian Mazur (Dragon Pomorze)

W turnieju brały udział: Arka Gdynia (I, II,III), AP Jedynka Reda (I, II, III), Dragon Pomorze (I, II), Diego Lębork, Orzełki Żelistrzewo, Stoczniowiec Gdańsk, U2 Bytów, Barca Bolszewo oraz Błękitni Wejherowo (I, II).

Kolejnego weekendu, 11-12 lutego, do Wejherowa zawitały drużyny z rocznika 2012: Kaperki Puck (I, II), Jaguar Gdańsk Zieloni, Jaguar Gdańsk Czerwoni, AP Banino Niebiescy, AP Banino Czarni, Orzełki Żelistrzewo (I, II), Korona Żelistrzewo, AP Karol Piątek, Orkan Rumia, AP Grembocki i Błękitni Wejherowo (I, II, III).

Po dynamicznym sobotnim graniu do najlepszej piątki turnieju, czyli finałowej grupy „Ligi Mistrzów” trafiły dwa zespoły AP Banino, dwa zespoły Błękitnych Wejherowo, a także Orzełki Żelistrzewo. Ostatecznie zwycięzcą turnieju zostali AP Banino Czarni. „Ligę Europy” wygrała drużyna AP Karol Piątek, a „Ligę Konferencji” wygrali Błękitni Wejherowo III.

Najlepsi zawodnicy turnieju dla rocznika 2012: Gustaw Rybiński (Błękitni I Wejherowo), Igor Srok (Orzełki II Żelistrzewo), Bartosz Silski (Orzełki II Żelistrzewo), Tymon Lulewicz (AP Banino Czarni), Filip Mudlaff (AP Banino Czarni)

Edycje dla młodszych roczników – 2013 oraz 2014 rozgrywały się na nieco innych warunkach. Dwanaście drużyn podzielonych zostało na dwie grupy, adekwatnie do poziomu zaawansowania. Rozgrywki prowadzone były na zasadzie gry „każdy z każdym” i po zakończonej rywalizacji grupowej wyłaniano zwycięzcę turnieju.

W porannej grupie rocznika 2013 rywalizowały ze sobą: AP Cassubian, AP Jedynka Reda, Stolem Gniewino, Arka Gdynia, Jaguar Gdańsk i Błękitni Wejherowo. W tej grupie najlepszą drużyną okazała się drużyna AP Cassubian, która zdołała zatriumfować w każdym rozegranym spotkaniu! Podium uzupełnili Błękitni Wejherowo oraz AP Jedynka Reda.

Popołudniowa grupa, w której udział wzięli AP Karol Piątek, Arka Gdynia, AP Kartuzy, Jaguar Gdańsk, AP Jedynka Reda oraz Błękitni Wejherowo, dostarczyła jeszcze większych emocji! W tabeli panował istny chaos, a z wyłonieniem najlepszych drużyn musieliśmy czekać do ostatniego meczu. Ostatecznie na podium znaleźli się kolejno AP Karol Piątek, Arka Gdynia oraz Jaguar Gdańsk.

Najlepsi zawodnicy z rocznika 2013: Marcel Kamiński (AP Karol Piątek), Szymon Pilarski (Jaguar Gdańsk), Szymon Klawikowski (Jaguar Gdańsk)

W dniu 26 lutego odbył się ostatni etap turnieju „Wejher Cup 2023”. Tym razem, do gry przystąpiły drużyny z rocznika 2014.

W porannej grupie świetną formą wykazała się drużyna GKS Łęczyce, podium uzupełniły kolejno Diego Lębork i Błękitni Wejherowo, a na miejscach 4-6 znalazły się AP Cassubian, Stolem Gniewino oraz Klif Chłapowo.

Po południu na salę w Wejherowie zawitał Sokół Bożepole, FC Gowidlino, KS Kamienica Królewska, Stolem Gniewino, AP Cassubian i oczywiście drużyna gospodarzy – Błękitni Wejherowo. Tutaj emocje również sięgały zenitu, sytuacja w tabeli zmieniała się jak w kalejdoskopie! Padło mnóstwo pięknych bramek, widzieliśmy pełno ciekawych akcji zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Turniej wygrała drużyna FC Gowidlino, która wygrała wszystkie mecze, a tuż za nimi uplasowali się Błękitni Wejherowo i AP Cassubian.

Najlepsi zawodnicy z rocznika 2014: Franek Lesner (Błękitni Wejherowo), Aleksander Koss (AP Cassubian), Norbert Myszk (FC Gowidlino)

Łącznie w tegorocznej edycji Wejher Cup wzięło udział 54 drużyny, blisko 500 zawodników. Mamy nadzieję, że turniej pozostanie w pamięci małym piłkarzom i w przyszłym roku z chęcią powrócą do Wejherowa aby po raz kolejny wziąć udział w tych i wielu innych wydarzeniach organizowanych przez WAPN Błękitni Wejherowo.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których turniej „Wejher Cup” nie mógłby się odbyć!
Dziękujemy zaczarowanemu futbolem właścicielowi firmy OKNOSFERA Robertowi Fałkowskiemu.
Dziękujemy wszystkim instrumentom Starostwa Powiatu Wejherowskiego, Prezydentowi Miasta Wejherowa, Prezesowi Zarządu MZK w Wejherowie.
Dziękujemy za wsparcie i przyznane dofinansowanie Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej.

Cieszymy się, że mogliśmy korzystać z pięknie przygotowanej sali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie, z którą od lat współpracujemy!

Dziękujemy wszystkim zawodnikom, trenerom i przede wszystkim rodzicom za zaufanie i magiczną atmosferę w trakcie tych kilku dni. Dziękujemy również wszystkim innym, których wymienianie zajęłoby tygodnie, a którzy włożyli cegiełkę w organizację turnieju.