fot. NMG-PZPN-0-0-0-0-1459858321

[POBIERZ]: Narodowy Model Gry PZPN

Również na naszej stronie do bezpłatnego pobrania jest Narodowy Model Gry PZPN, który został zaprezentowany 30 marca w Hotelu Sheraton w Warszawie. Główny koordynator projektu, Marcin Dorna, podkreślał, że przedstawiony program ma być uniwersalny i służyć szkoleniowcom niezależnie od poziomu


Narodowy Model Gry PZPN [POBIERZ]

Przypominamy, że Marcina Dorna, koordynator Narodowego Modelu Gry PZPN i selekcjoner Reprezentacji Polski U21, już 30 kwietnia poprowadzi Warsztaty Szkoleniowe [ZAPISZ SIĘ] w Starogardzie Gdańskim, pt. Model gry w piłkę nożną – faza atakowania.

- Naszą główną motywacją było przygotowanie narzędzia dla trenerów, a nie gotowych rozwiązań. My w ramach Narodowego Modelu Gry przedstawiamy standardy zachowania się zawodników na danej pozycji, a zadaniem samych szkoleniowców jest to, by umieć z tych informacji skorzystać i przygotować ćwiczenia. Analizowaliśmy modele gry wielu federacji, m.in. Hiszpanii, Niemiec, Belgii. Każdy z nich był dla nas wielką inspiracją. - mówił Dorna.

- Zastanawialiśmy się, który obszar dla nas – w polskiej piłce – jest kluczowy. Zdecydowaliśmy, by skoncentrować się na fazach przejściowych, a więc grze z kontrataku – tym, co dla nas charakterystyczne, co robimy naprawdę dobrze i co jest naszym znakiem firmowym. Chcielibyśmy, by pewne umiejętności były u nas rozwijane już u najmłodszych piłkarzy: pierwsze podanie w stronę bramki przeciwnika, wybory ofensywne, preferowanie myślenia „do przodu”. Nie jesteśmy oczywiście jedynymi autorami tej koncepcji, bo choćby w Bundeslidze czy lidze angielskiej myśli się podobnie. Nie chodziło nam jednak o zaprezentowanie jednej, oryginalnej drogi, niespotykanej nigdzie na świecie, lecz o wskazanie tych aspektów piłki nożnej, które powinniśmy rozwijać. - podkreślał szkoleniowiec.

- Selekcja przedstawionych w Narodowym Modelu Gry i wybranie konkretnych jego aspektów, odpowiednich dla danej grupy piłkarzy, jest już po stronie trenerów. Ten model jest w dużym stopniu uniwersalny – teraz ważne jest, by szkoleniowcy potrafili z niego korzystać i przekładać jego założenia na własny grunt. Na tym nam szczególnie zależy. - powiedział Marcin Dorna