fot. Pomorski ZPN

Zmiany na sezon 2023/2024

Przedstawiamy tekst jednolity regulaminu rozgrywek mistrzowskich, zasady awansów i spadków w rozgrywkach młodzieżowych oraz kilka zmian, na które warto zwrócić uwagę.


Regulamin rozgrywek mistrzowskich w piłkę nożną Pomorskiego ZPN

Awanse i spadki w rozgrywkach młodzieżowych Pomorskiego ZPN

Ważną zmianą, podyktowaną sytuacją przy zgłoszeniach do rozgrywek, jest decyzja o powrocie od sezonu 2024/25 do szesnastodrużynowych grup klasy okręgowej (stan sprzed pandemii). Jak pokazał obecny czas, taka liczebność grup jest bardziej adekwatna do możliwości naszych klubów (w grupie II Klasa Okręgowa będzie liczyła tylko 15 drużyn). Od sezonu 2024/2025 Klasy Okręgowe to trzy grupy po 16 zespołów. Zapisy dostosowujące spadki do tego rozwiązania zostały ujęte w obecnym regulaminie. Ważną zmianą jest korekta zapisu o barażach do IV ligi (zapis zmieniony z uwagi na mniejszą liczbę drużyn w KO-II).

Dodatkowo, po przeprowadzonych rozmowach, ankietach postanowiliśmy pilotażowo wprowadzić nowe rozwiązanie w rozgrywkach Juniora D2. Odpowiadając na głosy o nierównym poziomie w grupach, stworzyliśmy system będący hybrydą dotychczasowych rozgrywek oraz Ligi Wojewódzkiej JD1. Oznacza to, że jesienią rozpoczynamy rozgrywki JD2 z podziałem regionalnym, a po jesieni, z najmocniejszych zespołów zostaje utworzona 1 Liga Województwa D2. Wyrówna to poziom rozgrywek. Dodatkowo, zespoły, które najlepiej poradzą sobie w rozgrywkach regionalnych wiosną (tzn. klasy) będą wciąż miały szanse na awans do 1 Ligi Wojewódzkiej D1 w sezonie 2024/2025. Rozwiązanie to powinno uatrakcyjnić rozgrywki oraz wyeliminować na wiosnę dysproporcje w poziomie zaawansowania.

Również odpowiadając na liczne głosy na spotkaniach z klubami, zwiększamy ilość rozgrywek turniejowych z trzech do czterech turniejów w rundzie. Jednocześnie, obserwując niepokojący trend z zeszłego sezonu, powracamy do stosowania sankcji regulaminowych za niestawienie się na turniej lub niezorganizowanie go w wyznaczonym terminie.

Kolejną istotną informacją, dotyczącą tym razem rozgrywek IV ligi, jest zakup kamer dla klubów i wypożyczenie ich na sezon. Będziemy chcieli, aby kluby nagrywały swoje mecze i przesyłały je do Pomorskiego ZPN. Taki materiał będzie bardzo pomocny dla klubów, komisji, sędziów. Szczegółowe informacje przekażemy zainteresowanym klubom na początku sierpnia.

Jednocześnie przed startem sezonu przypominamy wszystkim, że wypełnienie sprawozdania w extranecie eliminuje ryzyko wpisania nieuprawnionego zawodnika i w efekcie kary walkoweru. Kary za obrazę sędziów są wysokie i dotkliwie mogą osłabić drużynę, więc warto uczulić swoich zawodników. Badania lekarskie zachowują ważność do 180 dni od dnia zakończenia stanu epidemii (1 lipca 2023).

Życzymy wszystkim wspaniałych emocji sportowych oraz udanego sezonu!