fot. trojmiasto.pl

Zmarł Janusz Kupcewicz

W wieku 66 lat zmarł Janusz Kupcewicz, brązowy medalista Mistrzostw Świata, które odbyły się w 1982 roku w Hiszpanii.


Janusz Kupcewicz urodził się 9 grudnia 1955 roku w Gdańsku. Swoją piłkarską karierę rozpoczął w Warmii Olsztyn. Stamtąd przeniósł się do sąsiedniego Stomilu. Kolejnym klubem była Arka Gdynia, w której spędził 8 lat (1974-1982). Następne drużyny w piłkarskim CV to Lech Poznań, AS Saint-Etienne, AE Larisa, Lechia Gdańsk i Adanaspor. W tureckim klubie zakończył swoją piłkarską karierę.

W reprezentacji Polski zadebiutował 24 marca 1976 r. w meczu rozgrywanym w Chorzowie przeciwko reprezentacji Argentyny. Był to mecz towarzyski, który 2:1 wygrali zawodnicy z Ameryki Południowej. W 1982 na mundialu w Hiszpani wraz z reprezentacją Polski sięgnął po brązowy medal. W meczu o brąz Polacy mierzyli się z Francją. Biało-czerwoni wygrali 3:2, a jedną z bramek, na 3:1, strzelił właśnie Janusz Kupcewicz. W narodowej reprezentacji rozegrał 20 meczów, podczas których strzelił 5 bramek.

Oprócz medalu Mistrzostw Świata Janusz Kupcewicz mógł się pochwalić Pucharem Polski z Arką Gdynia i mistrzostwem Polski z Lechem Poznań.

Jako trener prowadził reprezentację Polski futsalu, Lechię Gdańsk, Radunię Stężyca i Cartusię Kartuzy. W kadrze Polski U-21 pracował jako asystent trenera.