fot. Zgrupowanie sędziów w Starogardzie Gdańskim

Zgrupowanie sędziów Pomorskiego ZPN

W dniach 18-20 lutego 2022 roku odbyło się doroczne zgrupowanie sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W trzydniowym szkoleniu połączonym z egzaminami kondycyjnymi oraz teoretycznymi wzięło udział prawie 100 pomorskich arbitrów. Bazą zgrupowania był Hotel REN w Starogardzie Gdańskim.


Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie, w piątkowe popołudnie uczestnicy wraz zarządem Kolegium Sędziów stawili się na Stadionie Miejskim w Starogardzie Gdańskim, gdzie zostały przeprowadzone egzaminy kondycyjne.

- Test kondycyjny składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest sprawdzenie przygotowania szybkościowego do zawodów podczas sześciokrotnego biegu na odcinku 40 metrów w określonych limitach czasowych z minutową przerwą. Następnie egzaminowany staje do testu interwałowego, który ma dać odpowiedź czy sędziowie są przygotowani pod względem wytrzymałościowym do prowadzenia zawodów. Polega on na naprzemiennym biegu i marszu w określonych strefach 75 i 25 metrowych na dystansie od 4000 do 4800 metrów. Im wyższa klasa zaszeregowania arbitra, tym bardziej wyśrubowane wymagania wobec niego – wyjaśnia Dominik Sulikowski – Szef Szkolenia Kolegium Sędziów Pomorskiego ZPN.

Test interwałowy jest zbliżony do pracy jaką wykonują sędziowie podczas zawodów. Warto w tym miejscu podkreślić bardzo dobre przygotowanie sędziów, którzy pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych poradzili sobie ze zdaniem egzaminów.

- Po pokonaniu wyzwania sprawnościowego, wieczorem nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Zgrupowania. Dokonali go wspólnie w imieniu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej – Wiceprezes Maciej Wierzbowski oraz Przewodniczący Kolegium Sędziów Pomorskiego ZPN – Tomasz Góreczny.

Sobotni poranek został poświęcony na przeprowadzenie drugiej części egzaminów. Tym razem zmierzenie się z zakresem teoretycznym. Test teoretyczny trwa 30 minut, w czasie których egzaminowany musi odpowiedzieć na 30 pytań z Przepisów Gry w Piłkę Nożną. Opisane są tam sytuacje boiskowe, a zadaniem sędziego jest podanie prawidłowej decyzji zgodnie z tym co jest zawarte w przepisach. Tutaj także sędziowie podołali stawianym im oczekiwaniom – od sędziów A-klasy do IV ligi – wszyscy zdali pozytywnie test teoretyczny.

Następnie sędziowie wzięli udział w serii wykładów dotyczących najważniejszych aspektów prowadzenia zawodów. Przedstawione zostały im najnowsze wytyczne i interpretacje poparte klipami szkoleniowymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Szkoleniową Polskiego Związku Piłki Nożnej. Warte podkreślenia jest to, że pomorscy rozjemcy uczyli się na tych samych materiałach co sędziowie zawodowi oraz centralni, którzy na początku lutego brali udział w zgrupowaniu w Turcji.

Poruszanymi tematami i prelegentami byli:
• „Kryteria oceny zagrania piłki ręką” – Dominik Sulikowski – sędzia Top Amator A
• „Współpraca zespołu sędziowskiego w ocenie spalonego” – Bartosz Heinig – sędzia asystent FIFA
• „Artykuł 12 – przypadek czy przewinienie w ocenie gry niedozwolonej” – Łukasz Karski
Top Amator B
• „Wizerunek sędziego – na boisku i po za nim” – Filip Kaliszewski – Top Amator B
• „Atakami nogami w różnym ujęciu chronologicznym” – Bartosz Frankowski – sędzia FIFA

- Po pierwsze samo spotkanie stacjonarne to już jest niesamowita wartość dodana jeśli chodzi o możliwość dyskusji czy burzy mózgów, jeśli dodamy do tego wykładowców, którzy sędziują mecze na poziomie międzynarodowym i Ekstraklasy, nie pozostaje nic tylko czerpać z tego pełnymi garściami i podnosić swój poziom arbitrażu – podsumowuje Dariusz Bohonos – członek Zarządu Kolegium Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

W sobotni wieczór odbyło się także spotkanie sędziów z Zarządem Kolegium Sędziów oraz z Wiceprezesem Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas posiedzenia były poruszane kwestie organizacyjne rozgrywek, działalności sędziów oraz spraw statutowych. Odbyło się również wręczenie odznaczeń Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Wyróżnienie otrzymali:
Kinga Damps – srebrna odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Łukasz Kofluk - srebrna odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Krzysztof Świgoń - srebrna odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Wojciech Płókarz - srebrna odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Kamil Rybiński - srebrna odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Bartosz Heinig - złota odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Adam Skurat - złota odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Michał Walkowski - złota odznaka Pomorskiego Związku Piłki Nożnej

Serdeczne podziękowania dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Stowarzyszenia KS Pomorskiego ZPN, Hotelowi REN w Starogardzie w Gdańskim, Dyrektor OSiR Starogard Gdańskim oraz Panu Ireneuszowi Makiła, bez których nie udałoby się zorganizować Zgrupowania Sędziów.

Starogard1.jpg

Starogard2.jpg

Starogard3.jpg

Starogard4.jpg

Starogard5.jpg

Starogard6.jpg

Starogard7.jpg

Starogard8.jpg