fot. Zgrupowanie Sędziów

Zgrupowanie - Kadra "Perspektywa" 2021

W weekend, 8–10 października w Starogardzie Gdańskim, odbyło się wyjątkowe zgrupowanie dla sędziów z Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Wyjątkowe, ponieważ zorganizowane po raz pierwszy w takiej formie i dla takiej grupy wspólnie przez Zespół Szkolenia Sędziów oraz Stowarzyszenie Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.


Udział wzięli nim sędziowie III oraz IV ligi, którzy aspirują aby w przyszłości stanowić o sile Pomorskiego ZPN oraz sędziowie asystenci z niższych lig, którzy regularnie wspomagają kolegów na meczach III ligi. Łączna liczba uczestników to 35 osób. Przyjechała również szeroka kadra szkoleniowa, w której skład wchodzili zarówno obserwatorzy szczebla centralnego, jak i aktywni sędziowie Ekstraklasy, I oraz II ligi. Bardziej kameralny charakter wydarzenia pozwalał na indywidualne podejście do każdej osoby, większe zaangażowanie uczestników oraz wzrost odpowiedzialności za efekty grupowe u każdej poszczególnej jednostki.

Samo zgrupowanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 17:30 na Stadionie Miejskim w Starogardzie Gdańskim. Tam sędziowie IV oraz III ligi odbyli egzamin sprawnościowy, który spełniał wymagania szczebla centralnego. Dzięki temu, dostrzec można było zarówno u grupy ogólnie, jak i u każdego sędziego osobno, jakie elementy w biegu lub wytrzymałości należy poprawić. Co istotne, bieg ten nie miał na celu eliminacji jakichś jednostek, a jedynie pokazanie jakie są wymogi wyżej i jak należy przygotowywać się fizycznie aby w przyszłości osiągnąć sukces jako sędzia.

W tym samym czasie, dwunastoosobowa grupa sędziów asystentów robiła trening z tzw. „mijanek”. Polega on na symulowaniu sytuacji meczowych z zakresu art. 11 (spalony), które były nagrywane kamerą. Potem sędziowie analizowali poszczególne swoje sytuacje, dokonując samooceny i ucząc się na własnych błędach. Trening dla asystentów odbywał się pod okiem sędziów asystentów szczebla centralnego – Dariusza Bohonosa (sędzia asystent Ekstraklasy) oraz Artura Zakrzewskiego. Sami uczestnicy twierdzą, że taki trening pokazuje i uczy więcej niż niejeden mecz: podobne treningi mieliśmy na wyjeździe z CORE-a. Pokazują one jak często ludzkie oko może się mylić – stwierdził Jakub Bartlewski, na co dzień sędzia IV ligi oraz uczestnik ostatniej edycji „CORE Assisstant”. Praca na kamerze pozwala sędziom zrozumieć lepiej sytuacje, które zdarzyć się mogą w meczu oraz nauczyć jak należy je interpretować.

Następnie sędziowie zakwaterowali się w hotelu i zasiedli do wspólnej kolacji. Co warte podkreślenia, wszystkie osoby biorące udział w zgrupowaniu niezwykle pozytywnie wypowiadały się na temat warunków i jak podkreślali sędziowie, pozwoliło im to na lepsze skupienie się na merytorycznej treści zgrupowania oraz swobodne przygotowanie się do sobotnich meczów. Pierwszy dzień zgrupowania zakończył się testem teoretycznym z najświeższych przepisów gry w piłkę nożną, który pisali wszyscy uczestnicy zgrupowania.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od wspólnej rozgrzewki i biegu, by następnie przejść do testu video, na którym sędziowie oglądając poszczególne sytuacje z klipów UEFA, udzielali odpowiedzi. Następnie wszystkie klipy były wspólnie omawiane i analizowane, w czym udział brał również Maciej Wierzbowski – były sędzia międzynarodowy, a obecnie obserwator oraz instruktor UEFA oraz FIFA. Po zakończeniu szkolenia nastąpiło oddelegowanie sędziów na prowadzone przez nich tego dnia zawody – były to mecze zarówno IV ligi, jak i Klasy Okręgowej, a nawet A klasy. Na meczach obecni byli często obserwatorzy, którzy następnie omawiali mecze z trójką sędziowską dyskutując nad sytuacjami oraz analizując występ poszczególnych arbitrów. W sobotni wieczór odbyła się wspólna integracja polegająca na grupowej rywalizacji między wybranymi zespołami w quizie ze znajomości historii pomorskiego futbolu i sędziów. - Budowanie relacji między sędziami i wspólna integracja ma bezpośrednie przełożenie na to jak sędziujemy – mówi przewodniczący Kolegium Sędziów Tomasz Góreczny – Brak chemii w zespole może potem powodować nieporozumienia na boisku, których należy za wszelką cenę unikać. Po zakończonej zabawie, każdy uczestnik zgrupowania otrzymał koszulkę Stowarzyszenia Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, ufundowaną przez organizatora Piłkarskiej Ligi Trójmiasta. Z kolei zwycięzcy quizu otrzymali sfinansowane przez Stowarzyszenie nagrody w postaci toreb sportowych oraz dresów. Dzień zwieńczyło wspólne oglądanie zawodów eliminacji Mistrzostw Świata: Polska – San Marino.

Niedziela, czyli ostatni dzień zgrupowania, to kilka godzin szkoleń z zakresu współpracy sędziów oraz zarządzania strefami technicznymi prowadzonymi przez sędziego II ligi – Filipa Kaliszewskiego. Co ważne każde szkolenie kończyło się dużą liczbą klipów, omawianych przez poszczególne osoby, więc każdy uczestnik zgrupowania był zaangażowany w pracę nad własnym rozwojem. Następnie zaprezentowano wyniki testów z pierwszego dnia oraz podsumowano i oficjalnie zakończono całe szkolenie.

Zgodnie z zapowiedziami Zespołu Szkolenia Kolegium Sędziów Pomorskiego ZPN – u, której przewodniczy sędzia Ekstraklasy – Dominik Sulikowski, spotkania grupy sędziów z kadry „Perspektywa” mają odbywać się cyklicznie. Ponadto ma zostać wyselekcjonowana grupa sędziów objętych dodatkowymi szkoleniami, którzy brani będą pod uwagę w kontekście przyszłej drogi na szczebel centralny. Podkreślane jest jednak, że nie jest to grupa zamknięta i każdy kto spełni odpowiednie kryteria zostanie wzięty pod czujne oko komisji i uwzględniony w planach na przyszłość. Takie zgrupowania mają odbywać się corocznie i stanowić przepustkę dla sędziów nie tylko młodych, ale również tych doświadczonych, do wyższego poziomu rozumienia, interpretowania i czytania nie tylko sędziowania, ale całej gry w piłkę nożną.  

Na zakończenie chcielibyśmy złożyć podziękowania wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie i przeprowadzenie tak cennego wydarzenia w szczególności Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Stowarzyszeniu Sędziów, Zarządowi Kolegium Sędziów Pomorskiego ZPN oraz wszystkim osobom bez których to zgrupowanie nie mogłoby się odbyć.