fot. Sędziowie

Zdalne szkolenia dla sędziów Pomorskiego ZPN – temat szkoleniowy nr 2mt

W dniu 05.05.2020 r. odbyło się kolejne zdalne szkolenie dla sędziów III i IV ligi oraz Klasy Okręgowej Pomorskiego ZPN.


Zdalna forma szkolenia została przyjęta ze sporą aprobatą w środowisku sędziowskim. Arbitrzy stęsknieni za możliwością prowadzenia zawodów oraz szkolenia we wspólnym gronie cieszą się, że mają możliwość pozostawania w dalszym ciągu w styczności z aktualnym materiałem szkoleniowym i rozwijania się na odległość. Pierwszym tematem zaplanowanym przez Komisję Szkoleniową w zdalnych szkoleniach była „Ocena zagrania piłki ręką”, natomiast w drugim temacie „DOGSO/SPA – aktualne wytyczne” skupiono się na wyjaśnieniu sędziom zagadnienia fauli taktycznych, czyli kiedy mamy do czynienia z pozbawieniem realnej szansy do zdobycia bramki, a kiedy jedynie z przerwaniem korzystnej akcji. - W tym temacie szkoleniowym zwracamy szczególną uwagę na stosowanie obowiązujących kryteriów oraz na umiejętność zrobienia odpowiedniej „stopklatki”, czyli zatrzymania obrazu w oczach sędziego w momencie przewinienia. Sędziowie, którzy to opanują nie będą mieli problemów z prawidłową oceną sytuacji, a podczas zdalnej formy szkolenia arbitrzy mogą sporo nad tym popracować – tłumaczy Członek Zarządu Kolegium Sędziów PZPN oraz Wiceprezes Pomorskiego ZPN Maciej Wierzbowski, który po raz kolejny pomógł w realizacji projektu. Widząc zaangażowanie sędziów w zdalne szkolenia, Komisja Szkoleniowa już rozpoczęła prace nad kolejnym temat szkoleniowym. Poniżej zamieszczamy przykładowy klip do oceny z przeprowadzonego szkolenia, na który chcemy, żebyście odpowiedzieli, czy mamy do czynienia z pozbawieniem realnej szansy do zdobycia bramki (czerwona kartka), czy jedynie z przerwaniem korzystnej akcji (żółta kartka)?

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPomorskiZwiazekPilkiNoznej%2Fvideos%2F282126892949040%2F&show_text=0&width=560" width="700" height="392" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" allowfullscreen="true"><span id="selection-marker-1" class="redactor-selection-marker" data-verified="redactor"></span>
</iframe>
źródło: UEFA RAP 2019:1