fot. www.sport.onet.pl

Za nami szkolenia z przygotowania psychologicznego

W dniach 17 stycznia i 22 lutego odbyły się w formule on-line dwa szkolenia dla trenerów dotyczące przygotowania psychologicznego piłkarzy nożnych na etapie ukierunkowanym (okres wczesnej adolestencji) i specjalnym (okres dojrzewania).


W obu spotkaniach w formule, wykład Damiana Salwina (około 1.5 godz.) i dyskusja (około 0.5 godz.) wzięło udział ponad 300 trenerów. Trener Salwin w swoim wystąpieniu podzielił się wiedzą na temat psychologii rozwojowej rzeczonych okresów ontogenezy, wskazywał na zagrożenia w pracy szkoleniowej związane z dynamicznym rozwojem motorycznym i psychicznym młodych sportowców, omawiał metody, narzędzia i techniki pracy z zawodnikami na tym etapie rozwoju sportowego, odnosząc się do przykładów z praktyki własnej pracy zarówno z młodymi zawodnikami, jak i graczami profesjonalnymi najwyższego poziomu sportowego.

Damian Salwin jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr psychologii) i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (mgr wf, specjalizacja piłka nożna), trenerem posiadającym licencję UEFA A (Szkoła Trenerów PZPN) oraz trenerem edukatorem w Szkole Trenerów PZPN. W swojej karierze trenerskiej prowadził m.in. zespoły seniorskie (Luboński FC, Mieszko Gniezno, Unia Swarzędz) i juniorskie (KKS Lech Poznań, Warta Poznań, Mieszko Gniezno). Pełnił funkcję asystenta trenera Wisły Kraków (Ekstraklasa). Prowadzi Prywatną Praktykę Psychologiczną, był m.in. psychologiem I reprezentacji Polski w piłce nożnej, Polskiego Związku Gimnastycznego, Polskiego Związku Kolarskiego, reprezentacji Polski w żużlu, psychologiem zespołów piłkarskich (Wisła Kraków, Start Gniezno, Warta Poznań) i klubów żużlowych (Unia Leszno, Unia Tarnów, Start Gniezno). Swoje kompetencje trenerskie i psychologiczne uzupełniał na licznych stażach szkoleniowych (m.in. Olimpique Lion, Lille Metropolle, Auxerre, Utah State University, Hannover 96, Zagłębie Lubin, Wisła Kraków). Uczestnik kilkudziesięciu konferencji naukowych i szkoleniowych zarówno zagranicznych, jak i krajowych.