fot. Konferencja metodyczna dla trenerów bramkarzy

Za nami konferencja metodyczna dla trenerów bramkarzy

W dniu 25 czerwca 2022 roku odbyła się, organizowana przez Pomorski Związek Piłki Nożnej, konferencja dla trenerów specjalizujących się w kształceniu sportowym bramkarzy. Wzięło w niej udział ponad 150 trenerów, a jej tematem przewodnim była problematyka treningu bramkarza seniora zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i na poziomie amatorskim.


Wydarzenie przebiegało w dwóch zintegrowanych blokach, teoretycznym (na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego) i praktycznym (na boisku piłkarskim Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku).

Konferencję otworzył Andrzej Szwarc, przewodniczący Komisji ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN. Po jego wprowadzeniu Andrzej Dawidziuk, koordynator szkolenia i kształcenia bramkarzy PZPN, wygłosił wykład dotyczący rozwoju zawodowego trenera bramkarzy. Przedstawił m.in. ścieżkę szkolenia trenerów bramkarzy w Polsce, omówił zagadnienia związane z rozwojem osobistym trenera, wskazał zamierzenia strategiczne PZPN dotyczące kształcenia trenerów bramkarzy. Następnie trener Michał Chamera w wykładzie pt. Mikrocykl treningowy bramkarza na poziomie profesjonalnym, podzielił się z uczestnikami spotkania swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy w KKS Lech Poznań. Z kolei po jego wystąpieniu Łukasz Skowron, na codzień pracujący w KS Gedania 1922 Gdańsk jak o trener bramkarzy i trener przygotowania motorycznego, przedstawił swoje spojrzenie na proces treningowy bramkarza na poziomie amatorskim i quasi profesjonalnym w prelekcji pt. Trening bramkarza na poziomie amatorskim.

W sesji popołudniowej na boisku piłkarskim AWFiS Gdańsk, trenerzy Michał Chamera i Łukasz Skowron wraz ze swoim asystentem Krystianem Świst zaprezentowali słuchaczom pokazowe lekcje treningowe, odpowiednio: dotyczące treningu przedmeczowego dla bramkarza seniora oraz doskonalenia działań defensywnych przeciwko tworzeniu sytuacji do zdobycia bramki – obrona przestrzeni. Przy ponad 30. stopniowym upale trener Chamera ordynował środki treningowe bramkarzom seniorom: Mateuszowi Machola (Gedania), Arkadiuszowi Moczadło (KP Starogard), Tymoteuszowi Sulińskiemu (Gedania), a trener Skowron i Świst bramkarzom Gedanii 1922 Gdańsk: dwóm wyżej wymienionym seniorom oraz juniorom Kamilowi Cholewa, Aleksandrowi Petza, Jakubowi Tetyk.

Po pokazach odbyła się dyskusja nt. prezentowanych zagadnień, którą moderował trener Dawidziuk. Po interesującym panelu dyskusyjnym spotkanie podsumował Andrzej Szwarc, dziękując prelegentom i osobom zaangażowanym w organizację konferencji, w szczególności Karolowi Wasielewskiemu, Tomaszowi Aftańskiemu, Leszkowi Różyckiemu i Jarkowi Plewniakowi.

Konfa Bramkarska1.jpeg

Konfa Bramkarska2.jpeg

Konfa Bramkarska4.jpeg

Konfa Bramkarska5.jpeg

Konfa Bramkarska6.jpeg