fot. art

Za nami kolejna cetniewska konferencja dla trenerów

W dniach 13 i 14 grudnia 2019 roku w Centralnym Ośrodku Sportu we Władysławowie-Cetniewo odbyła się kursokonferencja Pomorskiego Związku Piłki Nożnej pt. "Współczesne tendencje w szkoleniu sportowym młodych piłkarzy nożnych".


Organizatorem spotkania byli członkowie Komisji ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN, a wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili: trener Reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek, trener Marek Wanik z Dolnosaksońskiego Związku Piłki Nożnej (NFV), trener-edukator Małopolskiego ZPN i wykładowca AWF w Krakowie Henryk Duda, trener-psycholog Arki Gdyni Bartosz Zawidzki oraz sędzia piłkarski szczebla centralnego Dominik Sulikowski. W spotkaniu wzięło udział ponad 450 trenerów piłki nożnej, głównie z woj. pomorskiego.

Konferencję otworzył Radosław Michalski, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Podsumował tegoroczny dorobek Związku, szczególnie uwypuklając znaczenie certyfikacji szkółek piłkarskich dla prawidłowego przebiegu procesu szkolenia piłkarskiego (wykaz wyróżnionych poniżej). Wskazał zamierzenia na kolejny rok kalendarzowy i wraz z członkami Zarządu Pomorskiego ZPN wręczył odznaczenia, pamiątkowe patery zasłużonym trenerom oraz certyfikaty dla szkółek piłkarskich Pomorskiego ZPN. W tym roku za wieloletnią pracę na rzecz pomorskiej piłki wyróżnienia otrzymali trenerzy – Tadeusz Semmerling, Bogdan Kazojć i Krzysztof Finster, złote odznaki Pomorskiego ZPN trenerzy – Grzegorz Grzegorczyk, Paweł Pagieła, Karol Złonkiewicz, zaś srebrne odznaki Pomorskiego ZPN trenerzy – Dariusz Grubba, Arkadiusz Janior, Janusz Kafarski, Paweł Radecki, Marek Widzicki i Marcin Kubsik.

Wykład inauguracyjny pt. Intelektualizacja procesu szkolenia sportowego młodych piłkarzy wygłosił trener i jednocześnie wykładowca z krakowskiej AWF prof. Henryk Duda. Niezwykle skrupulatnie scharakteryzował kwestie związane z procesami podejmowania decyzji w grze w piłkę nożną oraz szczegółowo omówił znaczenie wiedzy o grze w procesie kształcenia młodych graczy. Następnie, w sesji wieczornej Marek Wanik, trener-edukator z VDF (Niemcy) w wykładzie pt. Współczesne tendencje w nauczaniu techniki gry młodych piłkarzy omówił nowe sposoby w nauczaniu i doskonaleniu techniki wśród młodych piłkarzy. Koncentrował się na zagadnieniach związanych z uplastycznianiem nawyków ruchowych w niestandardowych sytuacjach (tzw. zróżnicowanego nauczania ruchu) w aspekcie standardowych sposobów uczenia techniki (tzw. metoda powtórzeniowa). Wykład był swoistym preludium do pokazowych zajęć praktycznych, które przeprowadził w drugim dniu konferencji. Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji był długo wyczekiwany wykład pt. Kompletowanie zespołu piłkarskiego na poziomie profesjonalnym, który wygłosił Jerzy Brzęczek. W swojej prezentacji trener-selekcjoner skupił się na zagadnienia taktycznych związanych ze współzawodniczeniem „Naszych Orłów” w Lidze Narodów i meczach eliminacyjnych do Euro 2020. Po tym niezwykle interesującym omówieniu słuchacze mieli okazję zrobić sobie okolicznościowe fotografie z naszym pierwszym selekcjonerem. Sesja zdjęciowo trwała do późnych godzin wieczornych!

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od znakomitego wykładu Bartosza Zawidzkiego pt. Periodyzacja mentalna w treningu młodych piłkarzy. Nasz młody trener-psycholog z Arki Gdynia przedstawiał znaczenie przygotowania mentalnego dla prawidłowego rozwoju kariery młodych piłkarzy. Uczynił to tak przekonywająco, że chyba żaden ze słuchaczy nie ma już wątpliwości co do znaczenia przygotowania mentalnego w skutecznym przygotowywaniu przyszłych „mistrzów”.

Następnie w pokazowej lekcji treningowej, nawiązującej do piątkowego wykładu, Marek Wanik przedstawił przykładowe środki treningowe stosowane w nauczaniu i doskonaleniu umiejętności gry tzw. metodą zróżnicowania ruchów. W treningu asystowali mu trenerzy Pomorskiego ZPN Paweł Wypij, Łukasz Godlewski i Grzegorz Mikuła, a ćwiczenia bardzo sprawnie wykonywali ich podopieczni z kadry województwa Pomorskiego z rocznika 2007. Ostatnim akcentem konferencji był wykład pt. Praktyczne konsekwencje zmian w przepisach gry w piłkę nożną, który wygłosił sędzia, przewodniczący Komisji ds. Szkolenia Sędziów Pomorskiego ZPN Dominik Sulikowski. W swojej prelekcji omówił ostatnie zmiany w przepisach gry, a swoje komentarze okraszał przykładowymi sytuacjami z gry, w postaci krótkich sekwencji filmowych.

Pozostając z nadzieją na pozytywny odbiór naszej inicjatywy przez trenerów-uczestników konferencji dziękuję wszystkim osobom, które przygotowywały i pomagały w sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia, szczególnie Radosławowi Michalskiemu - prezesowi Pomorskiego ZPN, Agnieszce Matuszewskiej – dyrektor Biura Pomorskiego ZPN, Karolowi Wasielewskiemu, Jarosławowi i Pawłowi Plewniakom, Leszkowi Różyckiemu i Rafałowi Kaczmarczykowi - trenerom Pomorskiego ZPN oraz Małgorzacie Maculewicz, Dawidowi Kręckiemu, Maciejowi Tomaszewskiemu – pracownikom Pomorskiego ZPN.

Wykaz szkółek, które otrzymały Certyfikaty PZPN

Złote Certyfikaty Polskiego Związku Piłki Nożnej
Arka Gdynia SI
Gedania Gdańsk
Jaguar Gdańsk
Radunia Stężyca
Akademia Piłkarska LG
Dragon Bojano
MKS Władysławowo

Srebrne Certyfikaty Polskiego Związku Piłki Nożnej
Pomezania Malbork

KP Starogard Gdański
AP Banino
Gryf Słupsk SA
Jantar Ustka
Beniaminek Starogard Gdański
KS Gryf Słupsk
AP KP Gdynia
Gdyńska AP Dąbrowa
Cisowa Gdynia
Dolina-Speranda Gałąźnia Wielka
AP JFA Przechlewo

Brązowe Certyfikaty Polskiego Związku Piłki Nożnej
Błękitni Wejherowo
AP Gdańsk
Sztorm Kosakowo
SKS Bałtyk Gdynia AP
Żuławy Nowy Dwór Gdański
Pomorzanin Gdynia
Kaszubia Starzyno
Osiczanka Osice
Rodło Kwidzyn
Orły Tczew
Lew Lębork
Olimpia Osowa
Brda Rytel
AP Jedynka Reda
Kaszubia Studzienice
Sokół Ełganowo
Latarnik Choczewo
AP St. Rąbała Jedynka Pelplin
Victoria Gdańsk
Ceramik Łubiana
Błękitni Stare Pole
UKS Morze Stegna
Wietcisa Skarszewy
Olimpico Malbork
KTS-K Luzino
Vigo Tuchom
KS Chwaszczyno

Andrzej Szwarc
Wiceprezes ds.. Szkolenia Pomorskiego ZPN

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 Pełna fotorelacja znajduje się TUTAJ

 

 

 

 

​[13-14.12.2019] Konferencja dla trenerów w Cetniewie