fot. el. U19 - Polska zajęła pierwsze miejsce w grupie

U-19: Polska awansowała z pierwszego miejsca w grupie

Za nami ostatnia kolejka Turnieju Kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U-19. Awans do kolejnej rundy rozgrywek zapewnili sobie Polacy i Estończycy. Szansę na promocję, jako najlepszy zespół z trzecich miejsc, mają również Włosi, którzy muszą jednak czekać na komplet wyników pozostałych grup.


Wtorkowe spotkania rozgrywane były o tej samej godzinie. Rywalizacja Estończyków i Bośniaków miała niespodziewany przebieg. Po pierwszej połowie, zakończonej wynikiem 0:2 nikt nie spodziewał się, że ambitni Estończycy będą w stanie wrócić do gry o komplet punktów. Po raz kolejny przekonaliśmy się jednak, że „2:0 to niebezpieczny wynik”. Czerwona kartka dla Bośniaków i trzy bramki dla Estonii sprawiły, że to właśnie podopieczni trenera Alo Barengruba zapewnili sobie komplet punktów i wywalczyli awans z drugiego miejsca.

Estonia - Bośnia i Hercegowina 3:2 (0:2)
Bramki: Lehtmets 56, Luts 86, Qunapuu 90+4 - Kahnic 25, Prskalo 30

Estonia: Nomm – Palutaja (78’ Otti), Vaher, Kane, Merilai – Vetkal, Sakarias (46’ Lehtmets) – Svedovski (78’ Luts), Orlov (89’ Ernits), Sillamaa (78’ Kondratski) – Ounapuu

Bośnia i Hercegowina: Prslja – Ramic, Prusina, Smajic, Susic (71’ Mijatovic) – Mesanovic, Krdzalic, Kovac (71’ Pestic), Sakota – Prskalo (61’ Kocevic), Kahvic (78’ Plavcic)

W równolegle rozgrywanym meczu, Polacy ulegli Włochom 0:1 po bramce zdobytej z rzutu karnego w doliczonym czasie gry. Podopieczni selekcjonera Marcina Brosza przez długi czas grali z Włochami jak równy z równym, tworząc sytuacje podbramkowe i skutecznie broniąc dostępu do własnej bramki. Podczas meczu obejrzeliśmy dwie jedenastki – rzut karny w pierwszej połowie został zmarnowana przez Włochów, jednak w końcówce Polacy nie mieli już szczęścia i Oliwier Zych skapitulował po strzale z jedenastego metra.

Po spotkaniu zakotłowało się pomiędzy zawodnikami obu drużyn. Doszło do przepychanek, ale sędzia po chwili uspokoił sytuację, rozdając żółte kartki piłkarzom zamieszanym w awanturę na murawie. Na nasze szczęście, wyniki w Rumi ułożył się w taki sposób, że Polacy zwyciężyli w piątej grupie Turnieju Kwalifikacyjnego i zapewnili sobie awans z pierwszego miejsca do kolejnej fazy rozgrywek.

Polska - Włochy 0:1 (0:0)
Bramka: Vignato 90 (k.)

Polska: Zych - Matyjewicz, Matysik, Drapiński - Kolan (46’ Bugaj), Urbański, Kowalczyk (55’ Kozubal), Oyedele, Brzozowski (73’ Guercio) - Chmiel (55’ Mucha), Pieńko (87’ Kurowski)

Włochy: Mastrantonio - Dellavalle, Stivanello, Chiarodia - Missori, Faticanti (85’ Kumi), Lipani (85’ Di Maggio), Hasa, Kayode (85’ Regonesi) - D’Andrea (72’ Vignato), Mancini (59’ Raimondo)

Tabela
1. Polska 6 pkt. 4-1
2. Estonia 6 pkt. 5-4
3. Włochy 6 pkt. 4-4
4. Bośnia i Hercegowina 0 pkt. 4-8

W II rundzie, która zostanie rozegrana wiosną 2023 roku, 28 drużyn zostanie podzielonych na siedem czterozespołowych grup. Do finałów mistrzostw awansują zwycięzcy każdej z siedmiu grup. Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 3-16 lipca 2023 roku na Malcie, a gospodarze mają zapewniony udział.


Mecze w Rumi organizowane były we współpracy z Burmistrzem Miasta Michałem Pasiecznym oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Partnerami wydarzeniami byli Rumia Invest Park oraz rumskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

rumia loga.png

Mecze w Gdyni organizowane były we współpracy z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem oraz Gdyńskim Centrum Sportu.