fot. Mobilna Akademia Młodych Orłów w Stężycy

Turniej Talentów Mobilnego AMO w Stężycy

Dnia 08.03.2020 r. na obiektach sportowych gminy Stężyca przy ul. Abrahama 11 odbył się IV Turniej Talentów Mobilnej Akademii Młodych Orłów. W zawodach, których organizatorem był Pomorski Związek Piłki Nożnej, gmina Stężyca oraz klub sportowy Radunia Stężyca udział wzięło 204 uczestników z województwa pomorskiego!


Priorytetowym celem turnieju był monitoring i obserwacja zawodniczek i zawodników, którzy brali udział w szkoleniach Mobilnego AMO od grudnia do końca lutego.

Młodzi piłkarze mieli okazję rywalizacji i konfrontacji swoich umiejętności z rówieśnikami z 97 klubów. Udział w Turnieju Talentów to swoiste wyróżnienie, które również mobilizuje do ciężkiej i wytrwałej pracy podczas codziennych zajęć treningowych.

„Zawsze będę powtarzał, że najważniejsza praca wykonywana jest przez trenerów klubowych, którzy każdego dnia budują społecznie i piłkarsko tych młodych ludzi. Pracując przy projekcie Mobilnego AMO i przyjeżdżając do małych miejscowości bardzo często na szkoleniach spotykamy trenerów pasjonatów. Dajemy im do zrozumienia, że to właśnie ich praca na samym dole piramidy jest najważniejsza. Obojętnie gdzie byś nie pracował, czy jest to duża akademia czy malutki klubik przychodzą do Ciebie dzieci, które mają marzenia i to my właśnie odpowiadamy przed nimi swoim zaangażowaniem, przygotowaniem i intencjami. Cieszę się, że współpraca z trenerami w woj. pomorskim od początku projektu Mobilnego AMO układa się pozytywnie” – koordynator Mobilnego AMO w woj. pomorskim Arkadiusz Janor.

Podczas niedzielnych zmagań obecni byli wszyscy trenerzy kadr wojewódzkich chłopców i dziewcząt oraz dział scoutingu piłki kobiecej PZPN. Rywalizację młodych adeptów obserwował również v-ce prezes Pomorskiego ZPN prof. Andrzej Szwarc, który był pod wrażeniem umiejętności zawodników, którzy w większości wywodzą się z małych i średnich klubów.

„Sam projekt Mobilnego AMO ma spory potencjał. Szkolenie trenerów, wykłady oraz treningi praktyczne są równie ważne jak realizacja drugiego filaru obserwacji wyróżniających się zawodników. Turniej Talentów to swoiste podsumowanie naszej pracy w „terenie”. Już rok temu podczas organizacji pierwszych zawodów mieliśmy poczucie, iż impreza ta na stałe wkomponuje się do kalendarza rozgrywek Pomorskiego ZPN. Prawie 100% frekwencja, zaangażowanie trenerów klubowych oraz rodziców jest dla nas paliwem do pracy. Jednocześnie cały czas podkreślamy, że piłka tym młodym ludziom ma sprawiać radość i być ich pasją. Wiem sam po sobie, nikt w dzieciństwie nie mówił mi, że coś muszę podczas gry w piłkę. Za nim w wieku 15 lat przeszedłem do Lechi Gdańsk moim naturalnym środowiskiem piłkarskim było podwórko. Nie ma chyba nic lepszego niż organizacja turnieju dla dzieci, gdzie widzimy uśmiech i zadowolenie młodego człowieka– Rafał Kaczmarczyk, trener Mobilnego AMO”

Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych: chłopcy: młodzik 2007/2008, orlik 2009/2010 oraz dziewczynki 2007/2008 oraz 2009/2010.

Niedzielny Turniej Talentów pokazał, iż potencjał drzemiący w dzieciach jest ogromny. Kwestią priorytetową jest, aby krok po kroku nie śpiesząc się, nie przeskakując etapów szkolenia dawać im możliwość systematycznego rozwoju. Oczywiście cierpliwość w szkoleniu jest bardzo pożądana, często nie daje sukcesu na tu i teraz, jednak w długofalowym etapie szkolenia jest kluczem do rozwoju.

Oczywiście celem obserwacji jest również polecanie wyróżniających się zawodników do kadr wojewódzkich. Patrząc też z drugiej strony są zawodnicy grający zawodowo w piłkę, którzy niekoniecznie występowali w kadrach wojewódzkich czy też młodzieżowych reprezentacjach Polski.Ocena potencjału oraz rozwój zawodników na każdym etapie szkolenia jest indywidualny. Dlatego też grupa zawodników zapraszanych na Turniej Talentów nie jest hermetycznie zamknięta.

Bardzo duże słowa podziękowania składamy wójtowi gminy Stężyca za bezpłatne użyczenie obiektów oraz wszystkim osobom, które mocno zaangażowały się w organizację turnieju:Marcin Nikrandt, Zenon Ziegert, Ireneusz Stencel, jak również trenerom kadr wojewódzkichi rodzicom uczestników za profesjonalizm i pozytywną współpracę z zespołem Mobilnego AMO.

Dziękujemy gorąco za przekąski oraz pyszne ciasto firmie „ Diety od brokuła” – catering dietetyczny

Słowa podziękowań kierujemy również do władz Pomorskiego ZPN za finansowe i merytoryczne wsparcie imprezy.

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa trenerów w szkoleniach Mobilnego AMO, jak również angażowanie swoich wyróżniających się zawodników i zawodniczki w trening oraz gry selekcyjne.

Zapraszamy do kontaktu:
Arkadiusz Janor – tel. 501-558-417 mail: arkadiusz.janor@pzpn.pl
Rafał Kaczmarczyk – tel. 501-558-414 mail: rafal.kaczmarczyk@pzpn.pl

Ze sportowym pozdrowieniem:
Arkadiusz Janor oraz Rafał Kaczmarczyk
Sztab szkoleniowy Mobilnej Akademii Młodych Orłów

mamo_stezyca2.jpg

mamo_stezyca3.jpg

mamo_stezyca4.jpg

mamo_stezyca5.jpg

mamo_stezyca6.jpg

mamo_stezyca7.jpg

mamo_stezyca8.jpg

mamo_stezyca9.jpg

mamo_stezyca10.jpg

mamo_stezyca11.jpg

mamo_stezyca12.jpg

mamo_stezyca13.jpg

mamo_stezyca14.jpg

mamo_stezyca15.jpg

mamo_stezyca16.jpg

mamo_stezyca17.jpg