fot. Dziennik Bałtycki

Rusza plebiscyt Dziennika Bałtyckiego

Zgłoś kandydatów do nagród dla najpopularniejszych sportowców, trenerów, działaczy i drużyn. Odkryjmy też sportowe talenty z naszego regionu


Rozpoczynamy tegoroczną edycję Plebiscytu Sportowego. W tym wyjątkowym roku, w którym pandemia tak bardzo wypłynęła na nasze życie, plebiscyt będzie dotyczyć nie tylko mijającego roku, lecz ostatniego dziesięciolecia. Głosami Czytelników zostaną przyznane prestiżowe tytuły Sportowca Dekady - osobno wśród kobiet i mężczyzn, Trenera Dekady i Drużyny Dekady. Nagrodzeni zostaną także działacze i sportowe talenty z regionu. Niezależnie od głosowania swoje nagrody przyzna kapituła.

Plebiscyt Sportowy "Dziennika Bałtyckiego" to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking sportowy w naszym regionie. W tym roku nagrody dla najpopularniejszych sportowców, trenerów i drużyny zostaną przyznane już po raz 68. Od kilku lat plebiscyt jest prowadzony w szerokiej formule, w której głosami  Czytelników Dziennika Bałtyckiego nagradzani są nie tylko zawodnicy, lecz także trenerzy, drużyny i ludzie sportu wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli. Patronem plebiscytu jest Marszałek Województwa Pomorskiego.

Wyjątkowa edycja plebiscytu

Jednak tegoroczna edycja akcji będzie wyjątkowa. Pandemia koronawirusa zmieniła wszystkie dziedziny życia - także sport. Wydarzenia sportowe, zarówno mniejsze, gminne i powiatowe, jak i te największe na świecie jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio, zostały odwołane, a w zawodach, które się odbyły, nie mogli wziąć udziału kibice. Ograniczenia związane z pandemią zmieniły terminarze rozgrywek, a wielu zawodnikom i ludziom sportu nie udało się uniknąć zachorowania.

Biorąc pod uwagę te wyjątkowe okoliczności postanowiono, że w tym roku środowisko sportowe naszego regionu doceni w dłuższej perspektywie ostatniego dziesięciolecia.

Sześć kategorii i dwa etapy

Głosami Czytelników zostaną przyznane tytuły Najpopularniejszego Sportowca Dekady (osobno wśród kobiet i mężczyzn), Trenera Dekady i Drużyny Dekady. Organizator nagrodzi także menedżerów sportu, organizatorów i animatorów życia sportowego przyznając głosami Czytelników tytuł Działacza Sportowego Dekady.

Podobnie jak w poprzednich edycjach plebiscytu tak i w tym roku zaprezentowani zostaną także młodzi sportowcy, którzy są na początku swojej kariery. W tym przypadku tytuł Sportowy Talent nie będzie oczywiście dotyczyć dekady.

Kandydatów do wyróżnień nominują dziennikarze z naszego działu sportowego, kluby i związki sportowe oraz nasi Czytelnicy.

Głosowanie zostanie przeprowadzone w dwóch etapach. Najpierw laureaci w każdej kategorii zostaną wybrani osobno w miastach i powiatach naszego województwa. Zwycięzcy awansują do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte od początku głosowania. Spośród nich zostaną wybrani zdobywcy głównych tytułów i nagród w kategoriach Sportowcy DekadyTrener Dekady i Drużyny Dekady, a także Sportowy Talent Roku. W kategorii Działacz Sportowy Dekady głosowanie będzie prowadzone w jednym, wojewódzkim etapie.

Sportowców nagrodzi także kapituła

Niezależnie od wyboru najpopularniejszych sportowców w głosowaniu Czytelników, Kolegium Redakcyjne Dziennika Bałtyckiego nominuje sportowców do tytułu Najlepszego Sportowca Dekady, a następnie Kapituła Plebiscytowa pod przewodnictwem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, wybierze spośród nich zdobywców tego tytułu.

Multimedialna gala sportu

Pod koniec stycznia odbędzie się multimedialna gala online Plebiscytu Sportowego, która będzie transmitowana na żywo w serwisie internetowym i na Facebooku Dziennika Bałtyckiego. Podczas gali zostaną zaprezentowani wszyscy laureaci w każdej kategorii z każdego miasta i powiatu.

Nagrody dla laureatów

Zwycięzcy w każdej kategorii plebiscytu z każdego miasta i powiatu otrzymają:

  • dyplom gratulacyjny potwierdzający zdobycie tytułu Sportowca Dekady - Kobiety, Sportowca Dekady - Mężczyźni, Trenera Dekady, Drużyny Dekady lub Sportowego Talentu Roku w mieście lub powiecie
  • medal Plebiscytu Sportowego
  • awans do wojewódzkiego finału plebiscytu z zachowaniem zdobytych głosów

W wojewódzkim finale na zwycięzców czekają nagrody finansowe w wysokości 2000 złotych za zdobycie pierwszego miejsca oraz 1500 złotych i 1000 złotych za zdobycie odpowiednio miejsca drugiego i trzeciego.

Ważne terminy

  • Głosowanie w pierwszym, miejskim i powiatowym etapie plebiscytu rozpocznie się w poniedziałek, 7 grudnia i będzie trwać do wtorku, 29 grudnia, do godz. 21:30.
  • Zgłoszenia kandydatów do nagród będą przyjmowane do piątku, 18 grudnia.
  • Zwycięzcy w każdej kategorii, z każdego miasta i powiatu awansują do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte w pierwszym etapie głosowania.
  • W poniedziałek, 11 stycznia 2021 r. wszyscy finaliści zostaną zaprezentowani w dodatku sportowym do poniedziałkowego wydania gazety i rozpocznie się głosowanie w finale wojewódzkim.
  • Będzie ono trwać do wtorku, 19 stycznia, do godz. 21:30

Informacji o akcji udziela: Marta Gromowska, tel. 604 964 942, e-mail: marta.gromowska@polskapress.pl