fot. Turniej Talentów zawodników z rocznika 2012

Fotorelacja i relacja z Turnieju Talentów w Gdyni [2.12.2023]

Dnia 02.12.2023r. w Gdyni na Narodowym Stadionie Rugby odbył się Turniej Talentów zawodników z rocznika 2012. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy był Pomorski Związek Piłki Nożnej. Podobna inicjatywa jeszcze przed pandemią organizowana była w ramach projektu Mobilnej Akademii Młodych Orłów i cieszyła się tak dużą popularnością w piłkarskim środowisku województwa pomorskiego, więc postanowiono ją reaktywować.


W sobotę w zawodach udział wzięło 60 chłopców powołanych z poszczególnych klubów z całego województwa. Kryterium selekcji graczy dokonali trenerzy Kadry Pomorskiego ZPN rocznika 2012 na podstawie konsultacji selekcyjnych, które odbywały się od września do końca listopada m.in. w Gdańsku, Prabutach, Lipuszu, Starej Kiszewie. Podczas wszystkich spotkań swoje umiejętności miało okazję zaprezentować 253 graczy.

Zawodnicy Turnieju Talentów zostali podzieleni na 5 zespołów i rozegrali turniej w formule każdy z każdym. Choć warunki atmosferyczne nie były łatwe, to każdy z zawodników pokazał się z bardzo dobrej strony. Wyniki poszczególnych meczów nie były najważniejsze. Przede wszystkim kluczowe w ocenie zawodnika było:

  • czy jest odważny w swoich działaniach,
  • czy podejmuję grę 1x1 zarówno w atakowaniu jak i w bronieniu,
  • czy w swojej grze szuka kreatywnych rozwiązań.

Za ocenę gry bramkarzy odpowiadał trener bramkarzy Pomorskiego ZPN Michał Chamera. 

Po turnieju wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne upominki przekazane przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Arkadiusz Janor - trener Kadry Pomorskiego ZPN U-12 i U13: Bardzo się cieszę, że mogliśmy właśnie w taki sposób podsumować bardzo intensywny okres naszej kilkumiesięcznej pracy. Budujące jest to, że frekwencja była 100% co podkreśla tylko fakt, iż jest to spore wydarzenie zarówno dla zawodników jak i rodziców oraz bliskich. Trzeba nadmienić, że sami uczestnicy reprezentowali kluby wiodących akademii w naszym województwie, jak również bardzo małych szkółek. Zawsze będę powtarzał, że najważniejsza praca wykonywana jest przez trenerów klubowych, którzy każdego dnia budują społecznie i piłkarsko tych młodych ludzi. Dziękujemy trenerom za owocną współpracę. Powołanie na Turniej Talentów jest swoistym wyróżnieniem, jak również nobilitacją do jeszcze cięższej pracy w pogoni za realizacją swoich marzeń. Staramy się przekazywać chłopcom dobrą energię oraz pozytywne nastawienie. Czy ci młodzi adepci piłki się stresują? Oczywiście, że tak. Natomiast robimy wszystko, aby stworzyć jak najbardziej przyjazne środowisko, które tak bardzo ważne jest w kontekście rozwoju młodego człowieka. Pracując przy projekcie Mobilnego AMO jak również działając od 4 lat jako trener kadr wojewódzkich często spotykam trenerów pasjonatów. Dajemy im do zrozumienia, że to właśnie ich praca na samym dole piramidy jest najważniejsza. Obojętnie gdzie byś nie pracował, czy jest to duża akademia czy malutki klubik przychodzą do ciebie dzieci, które mają marzenia i to my właśnie odpowiadamy przed nimi swoim zaangażowaniem, przygotowaniem i intencjami. 

Rafał Kaczmarczyk - trener Kadry Pomorskiego ZPN U-13 i U12: Cały czas podkreślamy, że piłka tym młodym ludziom ma sprawiać radość i być ich pasją. Wiem sam po sobie. Nikt w dzieciństwie nie mówił mi, że coś muszę podczas gry w piłkę. Zanim w wieku 15 lat przeszedłem do Lechii Gdańsk moim naturalnym środowiskiem piłkarskim było podwórko. Nie ma chyba nic lepszego niż organizacja turnieju dla dzieci, gdzie widzimy uśmiech i zadowolenie młodego człowieka. Kwestią priorytetową jest, aby krok po kroku nie śpiesząc się, nie przeskakując etapów szkolenia dawać im możliwość systematycznego rozwoju. Oczywiście cierpliwość w szkoleniu jest bardzo pożądana, często nie daje sukcesu na tu i teraz, jednak w długofalowym etapie szkolenia jest kluczem do rozwoju. 

Podczas sobotnich zmagań obecni byli wszyscy trenerzy kadr wojewódzkich chłopców z Pomorskiego ZPN. Rywalizację młodych adeptów obserwował również Koordynator ds. Szkolenia Młodzieży Pomorskiego ZPN Ireneusz Rymarczyk.

Ireneusz Rymarczyk: W pracy przy Kadrze Selekcyjnej U-12 kluczowe jest aby móc zobaczyć w grze jak największą ilość zawodników. Dotrzeć do chłopców nawet z bardzo małego klubu w Polsce. Często w piłce jest tak, że to właśnie z tych najmniejszych klubów i miejscowości w przyszłości grają najlepsi zawodnicy. Cieszy mnie, że przez ostatni okres w naszej kadrze miało okazję pokazać się tylu bardzo dobrych młodych piłkarzy. Turniej Talentów jest to podsumowanie danego okresu pracy Kadry Selekcyjnej U-12. Dla mnie najważniejsze było, że każdy z uczestników był w 100% zaangażowany, chciał pokazać się z jak najlepszej strony. Ze swojej strony chciałbym aby Turniej Talentów w przyszłości był przez nas cyklicznie organizowany. Uważam to za bardzo ważny punkt w naszym doborze i selekcji zawodników do kolejnych Kadr Wojewódzkich. Na koniec chciałbym również podziękować trenerowi Szymonowi Domachowskiemu oraz klubowi AP KP Gdynia za pomoc w organizacji naszego Turnieju Talentów. 

01TurniejTalentów Gdynia.jpg

02TurniejTalentów Gdynia.jpg

04TurniejTalentów Gdynia.jpg

05TurniejTalentów Gdynia.jpg

06TurniejTalentów Gdynia.jpg

07TurniejTalentów Gdynia.jpg

08TurniejTalentów Gdynia.jpg

10TurniejTalentów Gdynia.jpg

11TurniejTalentów Gdynia.jpg

12TurniejTalentów Gdynia.jpg

13TurniejTalentów Gdynia.jpg

14TurniejTalentów Gdynia.jpg

15TurniejTalentów Gdynia.jpg

16TurniejTalentów Gdynia.jpg

17TurniejTalentów Gdynia.jpg

18TurniejTalentów Gdynia.jpg

19TurniejTalentów Gdynia.jpg

20TurniejTalentów Gdynia.jpg

21TurniejTalentów Gdynia.jpg

22TurniejTalentów Gdynia.jpg

23TurniejTalentów Gdynia.jpg

24TurniejTalentów Gdynia.jpg

25TurniejTalentów Gdynia.jpg

26TurniejTalentów Gdynia.jpg

27TurniejTalentów Gdynia.jpg

28TurniejTalentów Gdynia.jpg

29TurniejTalentów Gdynia.jpg

30TurniejTalentów Gdynia.jpg

31TurniejTalentów Gdynia.jpg

32TurniejTalentów Gdynia.jpg

33TurniejTalentów Gdynia.jpg

34TurniejTalentów Gdynia.jpg

35TurniejTalentów Gdynia.jpg

36TurniejTalentów Gdynia.jpg

39TurniejTalentów Gdynia.jpg

40TurniejTalentów Gdynia.jpg

41TurniejTalentów Gdynia.jpg

42TurniejTalentów Gdynia.jpg

43TurniejTalentów Gdynia.jpg

44TurniejTalentów Gdynia.jpg

45TurniejTalentów Gdynia.jpg

46TurniejTalentów Gdynia.jpg

47TurniejTalentów Gdynia.jpg

48TurniejTalentów Gdynia.jpg

49TurniejTalentów Gdynia.jpg

50TurniejTalentów Gdynia.jpg

51TurniejTalentów Gdynia.jpg

52TurniejTalentów Gdynia.jpg

53TurniejTalentów Gdynia.jpg

54TurniejTalentów Gdynia.jpg

55TurniejTalentów Gdynia.jpg

56TurniejTalentów Gdynia.jpg

57TurniejTalentów Gdynia.jpg

58TurniejTalentów Gdynia.jpg

59TurniejTalentów Gdynia.jpg

60TurniejTalentów Gdynia.jpg

61TurniejTalentów Gdynia.jpg

62TurniejTalentów Gdynia.jpg

63TurniejTalentów Gdynia.jpg

64TurniejTalentów Gdynia.jpg

65TurniejTalentów Gdynia.jpg

66TurniejTalentów Gdynia.jpg

67TurniejTalentów Gdynia.jpg

68TurniejTalentów Gdynia.jpg

69TurniejTalentów Gdynia.jpg

70TurniejTalentów Gdynia.jpg

71TurniejTalentów Gdynia.jpg

72TurniejTalentów Gdynia.jpg

73TurniejTalentów Gdynia.jpg