fot. Jaguar Gdańsk - Bałtyk Gdynia

[PP] Zapowiedź finału: Jaguar Gdańsk - Bałtyk Gdynia

W środę 22 czerwca w Bytowie odbędzie się finał wojewódzkiego Pucharu Polski. Jaguar Gdańsk zagra z Bałtykiem Gdynia. Początek meczu o godzinie 19:00. Otwarcie bram stadionu o godzinie 18:00. Mecz jest organizowany we współpracy z Miastem Bytów i klubem Bytovia Bytów. Oprócz pamiątkowego pucharu dla zwycięzcy i medali dla obu drużyn, zespoły otrzymają czeki ufundowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Zdobywca Pucharu Polski otrzyma 40 000 zł. Finalista otrzyma 10 000 zł.


Jaguar Gdańsk ostatni raz po Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim sięgnął w 2020 roku. Wówczas w finale rozgrywanym w Brusach gdańszczanie wygrali 1:0 z Kaszubią Kościerzyna. Bałtyk Gdynia z kolei na to trofeum czeka od 1999 roku. 23 lata temu biało-niebiescy wygrali w finale 4:0 z Wietcisą Skarszewy.

Ostatni raz obie drużyny rywalizowały 25 lipca 2020 roku na etapie półfinału Pucharu Polski. To był mecz jednego aktora, który pogrążył swoją byłą drużynę. Mowa o Szymonie Rychłowskim, który strzelił cztery bramki. Wcześniej w barwach Bałtyku rozegrał 57 meczów zdobywając 6 bramek. Mecz był emocjonujący i trzymał w napięciu do samego końca. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Ostatni cios zadał Rychłowski, który pokonał bramkarza Bałtyku strzałem z ponad 30 metrów. Bramki z tego spotkania poniżej. 

Jaguar Gdańsk – Bałtyk Gdynia 4:3
1:0 – 19’ Szymon Rychłowski
1:1 – 39’ Adam Gołuński
1:2 – 45+3’ Michał Marczak
2:2 – 55’ Szymon Rychłowski
3:2 – 77’ Szymon Rychłowski
3:3 – 82’ Sebastian Bartlewski
4:3 – 88’ Szymon Rychłowski

 

W rozgrywkach ligowych Bałtyk Gdynia utrzymał się w gronie trzecioligowców. Aktualnie zajmuje 13 miejsce. W ostatniej kolejce gdynianie przegrali 1:4 w Bydgoszczy z Zawiszą. Z kolei Jaguar Gdańsk zajął drugie miejsce w IV lidze „RWS Investment Group”. Jaguar w ostatnim meczu ligowym uległ 0:2 Gromowi Nowy Staw.

Drogi obu drużyn do finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim

Jaguar Gdańsk
AS Kolbudy – Jaguar Gdańsk 0:2
Stoczniowiec Gdańsk – Jaguar Gdańsk 1:2
Enerpol NL6 – Jaguar Gdańsk 0:4
Wisła Tczew – Jaguar Gdańsk 1:3
Lechia II Gdańsk – Jaguar Gdańsk 1:5
Jaguar Gdańsk – Gedania Gdańsk 3:1

Bałtyk Gdynia
Chojniczanka II Chojnice – Bałtyk Gdynia 0:6
Pogoń Lębork – Bałtyk Gdynia 0:3
Gryf II Wejherowo – Bałtyk Gdynia 0:1
Wierzyca Pelplin – Bałtyk Gdynia 0:5

Sylwetki obu klubów

Jaguar Gdańsk – klub założony w 1981 roku. Pierwotnie jako Jaguar Kokoszki. Jednym z założycieli był Andrzej Piotrowski który do dnia dzisiejszego związany jest z klubem Akademia Piłkarska Jaguar Gdańsk. Od samego początku klub posiadał dwie sekcje: piłkarską i wędkarską. Obie sekcje działały na poziomie amatorskim do roku 2009 kiedy to Bartosz Skrzeczowski i Michał Jadanowski postanowili zarządzać stowarzyszeniem. W 2009 roku Jaguar do klubu dołączył były piłkarz, aktualnie trener Jacek Paszulewicz, który do dnia dzisiejszego razem z Michałem Jadanowskim oraz aktualnym prezesem Akademii Jackiem Jadanowskim zarządza polityką klubu w zakresie szkolenia sportowego.

Dnia 1 marca 2014 roku Jaguar Gdańsk przystąpił do Programu Piłkarskiej Przyszłości z LOTOSEM co spowodowało niewątpliwy postęp w funkcjonowaniu Klubu. Wraz z rozwojem akademii postawiono na awans sportowy drużyny seniorów, która awansowała z B klasy do IV ligi. W roku 2020 drużyna Jaguara wygrała Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim - jest to największy sukces w historii Klubu. Akademia posiada największą liczbę drużyn juniorskich w całej pomorskiej piłce. Ilość trenujących piłkarzy w Jaguarze zbliża się do 700 zawodników. Aktualnie Jaguar swoimi zawodnikami stale zasila: kadry Pomorza a także reprezentację Polski U16 której to kapitanem jest aktualny zawodnik A.P. Jaguar Daniel Mikołajewski i inne Akademie klubów ekstraklasy. 

W sezonie 2021/2022 zespół rezerw złożony z zawodników rocznika 2004/2005 wywalczył awans do V ligi a rocznik 2008 wygrał ligę wojewódzką i szykuje się do meczów barażowych o Centralną Liga Juniorów U15
Od 2020 roku Akademia Piłkarska Jaguar Gdańsk przystąpiła do projektu certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN i tym samym po przyznaniu nam Złotej Gwiazdki jest w gronie najlepszych Akademii Piłkarskich w Polsce.

Bałtyk Gdynia – klub założony w 1930 roku przez robotników budowlanych i bezrobotnych w gdyńskiej dzielnicy Grabówek. Niegdyś klub wielosekcyjny. W całej historii było ich przeszło 20, najważniejsze z nich to piłka nożna, boks, żeglarstwo, lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna. Sportowcy Bałtyku uczestniczyli na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, Montrealu czy Moskwie, gdzie Władysław Kozakiewicz zdobył złoty medal. Biało-niebiescy w swojej historii mają rozegranych 7 sezonów na poziomie ekstraklasy i 19 na jej zapleczu. Młodzież Bałtyku zdobyła srebrny i dwukrotnie brązowy medal w Mistrzostwach Polski juniorów. W najlepszym swoim sezonie Bałtyk zajął szóste miejsce w ekstraklasie w sezonie 1980/81. W sezonie 1984/85 gdynianie zaszli do półfinału Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Najsłynniejsi zawodnicy Bałtyku to między innymi Stanisław Burzyński, Andrzej Czyżniewski, Daniel Dubicki, Dariusz Jaskulski, Tomasz Korynt, Jarosław Kotas, Zbigniew Nowacki, Jan Pieszko, Zdzisław Puszkarz, Zdzisław Rozborski, Piotr Rzepka, Waldemar Tandecki, Adam Walczak czy Andrzej Zgutczyński.

PP_2022_plakat_Jaguar_Bałtyk_1.jpg