fot. pzpn_kadra_1

Portugalia i Włochy rywalami Polski w Lidze Narodów

Portugalia i Włochy będą rywalami Polski w inauguracyjnej edycji piłkarskiej Ligi Narodów. Faza grupowa rozgrywek zostanie przeprowadzona od września do listopada. Finał zaplanowano na czerwiec 2019 roku.


W Lozannie odbyło się losowanie grup Ligi Narodów. Projekt ten ma na celu zastąpić mecze towarzyskie oraz, co ważniejsze, jest szansą na wywalczenie przepustek na Mistrzostwa Europy 2020 dla tych, którym nie powiedzie się w tradycyjnych eliminacjach.

Ligę Narodów tworzą cztery dywizje (A, B, C, D). Ich podział został ustalony na podstawie rankingu UEFA. Każda dywizja będzie składać się z czterech grup, które będą tworzyć trzy lub cztery zespoły. Zwycięzcy grup w dywizji A awansują do Final Four. Z kolei najlepsze drużyny z grup B, C i D uzyskają awans do wyższych dywizji kosztem najsłabszych w dywizjach A, B i C.

Podział na dywizje i grupy:
Dywizja A:
Grupa 1: Niemcy, Francja, Holandia
Grupa 2: Belgia, Szwajcaria, Islandia
Grupa 3: Portugalia, Włochy, Polska
Grupa 4: Hiszpania, Anglia, Chorwacja

Dywizja B:
Grupa 1: Słowacja, Ukraina, Czechy
Grupa 2: Rosja, Szwecja, Turcja
Grupa 3: Austria, Bośnia i Harcegowina, Irlandia Północna
Grupa 4: Walia, Irlandia, Dania

Dywizja C:
Grupa 1: Szkocja, Albania, Izrael
Grupa 2: Węgry, Grecja, Finlandia, Estonia
Grupa 3: Słowenia, Norwegia, Bułgaria, Cypr
Grupa 4: Rumunia, Serbia, Czarnogóra, Litwa

Dywizja D:
Grupa 1: Gruzja, Łotwa, Kazachstan, Andora
Grupa 2: Białoruś, Mołdawia, San Marino, Luksemburg
Grupa 3: Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Malta, Kosowo
Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar

Terminarz Ligi Narodów
Faza grupowa Ligi Narodów rozpocznie się 6 września 2018 roku.

- 6-8 i 9-11 września 2018 (dwa mecze)
- 11-13 i 14-16 października 2018 (dwa mecze)
- 15-17 i 18-20 listopada 2018 (dwa mecze)

Finały zaplanowane są na czerwiec 2019.

- 5-6 czerwca 2019 - półfinały
- 9 czerwca 2019 - mecz o trzecie miejsce i finał

Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej zapowiedziały już wcześniej, że mecze Ligi Narodów nie będą rozgrywane na obiekcie PGE Narodowy w Warszawie, dając tym samym szansę ugoszczenia reprezentacji Polski innym miastom. Czy jednym z nich będzie Gdańsk? Czas pokaże.

Na inauguracje tych rozgrywek Polacy zmierzą się 7 września na wyjeździe z Włochami, a następnie wystąpią przed własną publicznością – 11 października biało-czerwoni podejmą Portugalię, a trzy dni później zagrają z ekipą z Półwyspu Apenińskiego. Grupowe rozgrywki podopieczni trenera Adama Nawałki zakończą 20 listopada na wyjeździe z aktualnymi mistrzami Europy, z którymi w 2016 roku przegrali w ćwierćfinale po rzutach karnych. – Portugalia jest świetnym przeciwnikiem. To zespół z absolutnie najwyższej półki, mistrz Europy. Będzie to też okazja do małego rewanżu za ćwierćfinał EURO 2016. Włochy również są ciekawym rywalem. Nie zakwalifikowali się na przyszłoroczny mundial, więc na pewno bardzo ambicjonalnie podejdą do tych rozgrywek. Brak awansu to wielka tragedia dla tamtejszego futbolu, ale nie zmienia to faktu, że Włosi mają piłkarzy na najwyższym poziomie. Szkolenie również doskonale tam funkcjonuje. Dużo czasu spędziłem na stażach we włoskich klubach i od podszewki poznałem struktury kształcenia młodych piłkarzy. Włosi mają też dopracowaną do perfekcji taktykę, są doskonale przygotowani fizycznie i na pewno szybko wrócą do światowej czołówki – skomentował na związkowej stronie selekcjoner.

Graficzny schemat Ligi Narodów opracowany przez Przegląd Sportowy znajduje się TUTAJ.