fot. Jaguar Gdańsk

Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2022/23

Koniec rundy jesiennej sezonu 2022/23 to dla wielu klubów odpowiedni moment na dokładne przeanalizowanie swojej postawy w minionej serii gier. Wraz z końcówką listopada, kluby zrzeszone w Pomorskim Związku Piłki Nożnej zakończyły jesienne zmagania. Zapraszamy na krótkie podsumowanie sytuacji w każdej z lig.


Rozgrywki IV Ligi RWS Investment Group dostarczyły kibicom każdej drużyny uczestniczącej w lidze wielu niezapomnianych emocji. Po dziewiętnastu seriach gier, zdecydowanym liderem ligi jest Wikęd Luzino, który nad drugim w tabeli zespołem rezerw Chojniczanki Chojnice ma osiem punktów przewagi. Podopieczni trenera Macieja Plińskiego okazali się być najskuteczniejszą drużyną rundy jesiennej – strzelili aż 61 bramek. Najlepszą defensywą może pochwalić się natomiast Grom Nowy Staw, czyli drużyna, która uzupełnia podium rundy jesiennej IV Ligi. Ekipa z Nowego Stawu straciła zaledwie jedenaście bramek na przestrzeni dziewiętnastu kolejek. Interesująca sytuacja jest na dole tabeli, gdzie w walkę o utrzymanie w lidze na sezon 23/24 zamieszanych jest kilka zespołów. Tabelę zamyka Jantar Ustka, natomiast między miejscami 13-17 są zaledwie cztery punkty różnicy! Ścisk w tabeli sprawia, że emocje w rundzie wiosennej będą z pewnością bardzo duże, gdyż apetyty na poprawienie swojego miejsca ma wiele drużyn.

Rozgrywki Keeza Klasy Okręgowej przyniosły wiele niespodziewanych rozstrzygnięć oraz zwrotów akcji. Na półmetku sezonu 2022/23, liderami w swoich grupach są rezerwy Gedanii Gdańsk (39 pkt., sześć punktów przewagi nad rezerwami Jaguara Gdańsk), Kolejarz/Ekomel Chojnice (40 pkt., dwa punkty przewagi nad liderem peletonu, któremu przewodzi Styna Godziszewo) oraz MKS Debrzno (36 pkt., sześć punktów przewagi nad Doliną Speranda Niepoględzie). We wszystkich trzech grupach wyrównana w wielu przypadkach sytuacja na dole tabeli powoduje, że niektóre drużyny będą przystępować do rundy wiosennej z nożem na gardle. Dla wielu zespołów okres przygotowawczy przed wznowieniem rozgrywek będzie kluczowym czasem na doszlifowanie pewnych elementów w grze, które pozwolą poprawić sytuację w tabeli na koniec sezonu.

Mnóstwo emocji przyniosły również rozgrywki Keeza A Klasy. Tylko jednej z grup przewodzi zdecydowany lider (Rodło Kwidzyn w malborskiej grupie IV, 8 pkt. przewagi nad drugim miejscem). Pozostałe grupy są bardzo wyrównane i przewaga lidera nad pozostałymi drużynami w lidze wynosi albo zero punktów (gdańska grupa I z liderującą Błyskawica Reda Rekowo, gdańska grupa II z przewodzącym w tabeli Orłem Straszyn), albo jest to przewaga minimalna (gdańska grupa III, liderująca Kaszubia Kościerzyna z przewagą czterech punktów nad SNRR Borzechowo czy obydwie słupskie grupy, którym przewodzą Polonez Bobrowniki i Błękitni Motarzyno).

Wiele zespołów, które występują rozgrywkach Keeza B Klasy pod egidą Pomorskiego Związku Piłki Nożnej może pochwalić się aspiracjami związanymi z awansem do wyższej klasy rozgrywkowej. W gdańskiej grupie I, na miejscach premiowanych awansem są aktualnie AP KP Gdynia (39 pkt.) oraz Feniks Mechowo (34 pkt.). Sytuacja w kolejnych grupach jest podobna, a różnice punktowe między zainteresowanymi promocją ekipami niewielkie – grupa II to liderujący KS Sulmin (36 pkt.) oraz znajdujące się na drugim miejscu rezerwy Czarnych Pruszcz Gdański (34 pkt.), grupie III przewodzi drużyna Amigo Przyjaźń (26 pkt.), którą goni znajdujący się za plecami lidera Orlik Przodkowo (22 pkt.), natomiast w grupie IV, na czele tabeli znajduje się Grom Leśno (27 pkt.), za którego plecami usytuowała się drużyna Czarnych Piece z dorobkiem 22 pkt. W grupach malborskich liderują Powiśle Pawlice-Rakowiec (27 pkt.) i Jurand Lasowice Wielkie (25 pkt.). Na czele grup słupskich są natomiast Błękitni Główczyce (22 pkt.), a także Skotawa Budowo (18. pkt).

Wszystkim drużynom biorącym udział w rozgrywkach Pomorskiego Związku Piłki Nożnej życzymy odpoczynku i efektywnie wykorzystanego czasu przerwy w rozgrywkach.