fot. Konferencja Metodyczno-Naukowa - Identyfikacja i rozwój talentu sportowego.jpg

Podsumowanie Międzynarodowej Konferencji Metodyczno-Naukowej

W dniach 19-21 listopada 2021 r. w murach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Metodyczno-Naukowa „Identyfikacja i rozwój talentu sportowego”. Konferencja stanowiła podsumowanie projektu Top Talent dla uzdolnionych młodych piłkarzy z Gdańska, który w latach 2014-2021 realizowała Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, przy współpracy z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej. Projekt Top Talent finansowany był przez Urząd Miasta Gdańska.


Konferencję rozpoczął rektor AWFiS prof. dr hab. Paweł Cięszczyk oraz Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W ciągu trzech dni gościliśmy blisko pięciuset słuchaczy, którzy pogłębiali wiedzę na temat rozwoju młodych utalentowanych sportowców i indywidualizacji procesu treningowego.

Założeniem konferencji było stworzenie wieloaspektowej platformy, na której zaprezentowane zostały najnowsze wyniki prac naukowych i doświadczeń metodycznych realizowanych w krajowych i zagranicznych ośrodkach akademickich oraz klubach sportowych – powiedział prof. AWFiS dr hab. Andrzej Szwarc – Spotkanie było swoistą agorą wymiany wiedzy i doświadczeń między przedstawicielami nauki i praktyki sportu – badaczy, menagerów i trenerów sportowych. Zakres tematyczny konferencji obejmował aspekty psychologiczne, biologiczne, fizjologiczne oraz techniczno-taktyczne związane z poszukiwaniem, odkrywaniem i prowadzeniem osób uzdolnionych sportowo w kierunku gier sportowych, w szczególności do gry w piłkę nożną.

Prelegentami byli znakomici i uznani naukowcy z zagranicy: Mark Williams z Uniwersytetu w Utah (USA) oraz Daniel Memmert z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy), a także wybitni trenerzy praktycy z Polski: dr Remigiusz Rzepka (trener przygotowania motorycznego w reprezentacji Polski w latach 2011-2018) oraz prof. USZ dr Miłosz Stępiński (trener reprezentacji Polski U-20 w piłce nożnej oraz prof. Uniwersytetu Szczecińskiego). Z ramienia uczelni wykłady prowadzili: prof. AWFiS dr hab. Agnieszka Maciejewska-Skrendoprof. AWFiS dr hab. Andrzej Szwarc oraz dr Bartosz Dolański, który był koordynatorem projektu Top Talent. Z kolei mgr Urszula Gościcka i mgr Monika Pujszo przedstawiły założenia testu REISS Motivation Profile w kontekście piłki nożnej.

W sesji plakatowej oraz wystąpieniach swoje badania przedstawiło kilkudziesięciu młodych naukowców z uczelni z całej Polski, a oceny ich prezentacji dokonywały komisje kierowane przez prof. Aleksandra Stułę z Politechniki Opolskiej, prof. Artura Gołasia z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz prof. Henryka Dudę z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wyróżnieni autorzy otrzymali dyplomy i okolicznościowe prezenty z rąk prorektora AWFiS ds. rozwoju współpracy z zagranicą – prof. AWFiS dr. hab. Marcina Białasa. Ciekawym wydarzeniem był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział uznani trenerzy piłkarscy: Czesław Michniewicz (m.in. mistrz Polski w piłce nożnej z Legią Warszawa w sezonie 2020/21), Miłosz Stępiński (trener reprezentacji Polski U-20), Bogusław Kaczmarek (były asystent selekcjonera reprezentacji Polski, Leo Beenhakkera), Tomasz Aftański (były selekcjoner reprezentacji Polski w futsalu), Bogusław Saganowski (reprezentant Polski w beach soccerze).

Za aspekt organizacyjny i merytoryczny odpowiadał Komitet Organizacyjny, który stanowili: prof. AWFiS dr hab. Andrzej Szwarc, dr Bartosz Dolański, Karol Wasielewski (AWFiS Gdańsk) oraz Maciej Tomaszewski (Pomorski Związek Piłki Nożnej).

Organizatorami konferencji byli Pomorski Związek Piłki Nożnej i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

awf1.jpg

awf2.JPG

awf3.JPG

awf4.JPG

awf5.JPG

awf6.JPG

awf7.JPG

awf8.JPG

awf9.JPG

awf10.JPG

awf11.JPG

awf12.JPG

awf13.JPG

awf14.JPG

awf15.jpg

awf16.JPG

awf17.jpg

awf18.JPG

awf21.jpg

awf19.jpg

awf20.jpg

awf22.jpg