fot. Konferencja 17.01

Podsumowanie konferencji trenerskiej o futsalu

W dniu 17 stycznia 2023 roku w Łęgowie odbyła się konferencja trenerska online pt. „Futsal jako element procesu szkolenia na etapie ukierunkowanym i specjalistycznym” zorganizowana przez Pomorski Związek Piłki Nożnej i GTS Pruszcz Gdański we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański.


Rolę gospodarza, organizatora i koordynatora konferencji pełnił Mateusz Wiech, a swoją wiedzą i doświadczeniami, z blisko 200-osobową grupą szkoleniowców, dzielili się trener Tomasz Aftański, przewodniczący Komisji ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN Andrzej Szwarc oraz zaproszone gościnnie, zawodniczki ekstraligowej drużyny AZS UG Ladies Gdańsk - Natalia Urbanowicz i Weronika Wieżynis.

Tomasz Aftański to były trener reprezentacji Polski seniorów i juniorów w futsalu oraz Akademickiej Reprezentacji Polski w futsalu. W 2006 roku został wybrany Trenerem Roku w Polsce. Za jego kadencji jako trenera reprezentacji seniorów drużyna Polski została sklasyfikowana na 15. miejscu na świecie. W 2006 roku z Akademicką Reprezentacją Polski zajął 4. miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata. Ponadto trener Aftański prowadził chojnickie drużyny futsalowe. W sezonie 2004/2005 wywalczył z Holidayem Chojnice brązowy medal w I lidze futsalu, a srebrny medal w sezonie 2005/2006. Od sezonu 2006/2007 Tomasz Aftański prowadził drużynę Red Devils Chojnice. Po objęciu zespołu awansował z nim z III do II ligi futsalu. W sezonie 2007/2008 wygrał z Red Devils rywalizację w II lidze i awansował do Ekstraklasy futsalu. W sierpniu 2009 roku podpisał roczny kontrakt z wicemistrzem Cypru GC School Nikozja. Zadaniem Aftańskiego było przebudowanie zespołu w oparciu o wychowanków klubu. Bazując tylko na miejscowych zawodnikach GC School Nikozja awansował do strefy medalowej, ostatecznie zajął 4. miejsce w lidze. W tym samym sezonie trener Aftański zdobył srebrny medal z zespołem U-17 GC School Nikozja. W sezonie 2010/2011 ponownie został trenerem zespołu Red Devils Chojnice, z którym zajął 6. miejsce w Ekstraklasie Futsalu. Tomasz Aftański w latach 2005-2009 sprawował funkcję Prezesa KU AZS Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2007-2009 był członkiem Zarządu Głównego AZS. Od 2008 roku sprawuje funkcję Delegata Technicznego EUSA (Europejska Federacja Sportu Studenckiego) podczas Akademickich Mistrzostw Europy (2008 - Wrocław, 2009 - Podgorica, 2010 - Zagrzeb, 2011 - Tampere, 2013 - Malaga) oraz EUSA Games (2012 - Cordoba). Tomasz Aftański jest nauczycielem akademickim w Uniwersytecie Gdańskim, zajmuje się także marketingiem oraz dziennikarstwem. Od 2010 roku jest trenerem Ekstraligowej drużyny AZS UG Ladies Futsal. Jest współautorem (wraz z Andrzejem Szwarcem) jednej z pierwszych w Polsce podręczników o futsalu (Futsal. Piłka nożna halowa. Wydawnictwo AWFiS, Gdańsk, 2013).

Konferencja rozpoczęła się od dyskusji, w tzw. forum trenera udział wzięli Mateusz Wiech,Tomasz Aftański i Andrzej Szwarc. W nieskrępowanej  rozmowie wprowadzili trenerów w tematykę konferencji. Następnie, w ponad 2-godzinnym wykładzie trener Aftański  dzielił się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem trenerską. Zwrócił szczególną uwagę na wykorzystanie metod i form nauczania i trenowania oraz ordynowania środków treningowych w procesie szkolenia futsalistów na przykładzie prowadzonych przez niego drużyn. Po wystąpieniu głównego prelegenta prowadzący Mateusz Wiech dyskutował z Natalią Urbanowicz i Weroniką Wieżynis o roli sportu, a w szczególności futsalu, w kształtowaniu osobowości młodego człowieka.

W ostatniej części konferencji, po „potężnej dawce” wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestnicy spotkania mieli możliwość skomentowania przedstawionych  zagadnień i podyskutowania o nich na czacie.

W imieniu Pomorskiego Związku piłki nożnej serdecznie dziękujemy głównemu prelegentowi za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie wykładu, zawodniczkom AZS UG Gdańsk za udział w interesującej dyskusji, a  Mateuszowi Wiech za przygotowanie i koordynowanie całością przedsięwzięcia.