fot. Wielkanoc

"Musimy uzbroić się w cierpliwość w tych trudnych czasach"

Drodzy Państwo,


Obecna sytuacja, w jakiej znajduje się sport jest bezprecedensowa. ​Początkowo z optymizmem przełożono 3 pierwsze kolejki, które udało się zmieścić w terminarzach zakładających powrót do rozgrywek na koniec marca. Kolejne decyzje zawiesiły rozgrywki do 26 kwietnia. I tę opcję uwzględniliśmy w różnych wewnętrznych scenariuszach opracowanych przez Komisję ds. Rozgrywek. Wszystko jednak wskazuje na to, że powrót na boiska z początkiem maja 2020 r. staje się nierealny. Czekamy na odgórne decyzje Polskiego Związku Piłki Nożnej, gdyż stoimy na stanowisku, że rozwiązanie tej patowej sytuacji musi być zgodne z rozwiązaniem przyjętym na wyższych szczeblach rozgrywek. Nasze ligi są częścią ogólnopolskiego systemu – to naczynia połączone.

Na ten moment możemy Państwa zapewnić, że niewykorzystane środki wpłacone na opłaty sędziowskie zostaną Państwu zwrócone, gdy zapadnie decyzja o niekontynuowaniu rozgrywek w rundzie wiosennej sezonu 2019/2020. Podobnie stanie się z niewykorzystanymi pieniędzmi, wpłaconymi jako wadium na żółte kartki. Jeżeli rozgrywki nie ruszą, anulujemy również noty wystawione na kluby IV ligi i niższe za transfery czasowe dokonane w tym zimowym okienku transferowym.

Jak zapewne Państwo już wiedzą, Polski Związek Piłki Nożnej w projekcie pakietu pomocowego ujął zniesienie opłat startowych w sezonie 2020/2021.Planowana jest również pomoc dla klubów amatorskich. Prawdopodobnie będzie to kwota około 160 tys. zł na wojewódzki związek piłki nożnej. Nie mamy jeszcze informacji o dokładnej kwocie, ani wytycznych dotyczących jej wydatkowania. Gdy tylko podjęte zostaną stosowne uchwały PZPN, przekażemy Państwu tę informację.

Przypominamy, że raptem miesiąc temu Pomorski Związek Piłki Nożnej przeznaczył z rezerw 200 tys. zł na piłki dla klubów. Termin odbierania piłek z hurtowni Marba zostanie wydłużony.

Po świętach podamy również nowe terminy konferencji plenarnych oraz nowy termin składania dokumentów na konferencje. Nie chcemy Państwa niepotrzebnie narażać, więc obowiązująca na tę chwilę data 30 kwietnia (złożenie dokumentów) zostanie przesunięta.

Musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość w tych trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Pozostaje nam obserwować sytuację oraz reagować na decyzje nadrzędnych organizacji. Ważne, abyśmy w tym czasie nie tracili kontaktu ze swoimi podopiecznymi, aby trenerzy dbali o kondycję psychiczną i fizyczną swoich młodych zawodniczek i zawodników. Mamy możliwości techniczne, które dają nam szansę na komunikację ze swoją drużyną. Ta więź z drużyną jest niezwykle ważną wartością.

Zdajemy sobie sprawę, że każda decyzja, która zostanie podjęta w przypadku niemożności rozegrania sezonu, będzie trudna i nie spotka się z zadowoleniem całej piłkarskiej rodziny. Należy szukać rozwiązań, które zminimalizują grupę, która poczuje się nimi pokrzywdzona. Apeluję zatem jeszcze raz o cierpliwość i zrozumienie w tej wyjątkowej sytuacji.

Jesteśmy z Państwem w stałym kontakcie. Ważne, abyśmy zwłaszcza teraz wykazali się solidarnością i wzajemnym wsparciem.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzę Wam zdrowia oraz spokojnego i rodzinnego czasu.Dbajmy o siebie oraz naszych bliskich.

 

Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Radosław Michalski