fot. pierwsza pomoc

Kurs pierwszej pomocy

Pomorski Związek Piłki Nożnej zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie. We współpracy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim oraz Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku zamierzamy zorganizować dla Państwa kursy pierwszej pomocy.


Jak ważne są pierwsze, kluczowe minuty po zdarzeniu, przekonaliśmy się podczas meczu Dania – Finlandia. Ilu z Was wiedziałoby jak się zachować, jak zareagować? Jak pomóc osobie, która zasłabła, która jest ofiarą wypadku komunikacyjnego? Wszystkie badania wskazują, że najważniejsze są pierwsze 4 minuty, a więc czas, gdy oczekujemy na wezwaną profesjonalną pomoc.

Te zdarzenia stały się impulsem do stworzenia naszego wspólnego projektu. Dzięki przychylności Wojewody Pomorskiego oraz Państwowej Straży Pożarnej – w lipcu i sierpniu, w każdej powiatowej komendzie na terenie województwa pomorskiego, przeszkolone zostaną osoby z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Dziś w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim doszło do podpisania trójstronnego porozumienia, dotyczącego realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Pomorski Urząd Wojewódzki jest koordynatorem akcji, nieodpłatnych szkoleń podjęli się strażacy PSP, Pomorski ZPN prowadzi zaś zapisy i weryfikację chętnych.

Gorąco zachęcamy, aby kluby Pomorskiego Związku Piłki Nożnej wysyłały swoich przedstawicieli – trenerów, kierowników drużyn, inne osoby funkcyjne. Nie mogą oni zastąpić osoby uprawnionej do sprawowania opieki medycznej na meczu, ale wiedza, którą zdobędą może kiedyś uratować czyjeś życie, zdrowie. Pamiętajmy, że np. w czasie treningów nie ma na obiekcie ratownika.

Szkolenie potrwa około czterech godzin i organizowane będzie w dni wolne od pracy. Przewidujemy, że uda nam się przeszkolić około 400 osób.

Niebawem ogłosimy harmonogram oraz zaczniemy przyjmować zapisy. Uczestnictwo w kursie pierwszej pomocy jest nieodpłatne.

Szkolenia odbędą się w Powiatowych Komendach Państwowej Straży Pożarnej i będą dedykowane dla klubów z danych powiatów. Ze względów organizacyjnych w szkoleniu może uczestniczyć maksymalnie 20 osób.

Pomorski Urząd Wojewódzki jest koordynatorem akcji, nieodpłatnych szkoleń podjęli się strażacy PSP, Pomorski ZPN prowadzi zaś zapisy i weryfikację chętnych.

pierwsza pomoc.jpg