fot. Hajko Fotografia Sportowa

Kobieca reprezentacja Polski w piłce nożnej zagra z Austrią w Gdyni

Na drodze do Mistrzostw Europy 2025, kobieca reprezentacja Polski stanie naprzeciwko rywalek z Niemiec, Austrii oraz Islandii. Pierwszy domowy mecz odbędzie się na Stadionie miejskim w Gdyni. 9 kwietnia 2024 r. o godzinie 18.00 , biało-czerwone podejmą Austriaczki.


Kobieca piłka nożna w Polsce niewątpliwie idzie w górę. Jesienią ubiegłego roku biało-czerwone wygrały grupę w Dywizji B Ligi Narodów i awansowały na najwyższy szczebel rozgrywek europejskich. To znacznie ułatwia ścieżkę awansu do finałów Mistrzostw Europy, w których Polki jeszcze nigdy w historii nie grały. Rozgrywki Ligi Narodów są jednocześnie eliminacjami Mistrzostw Europy, które w 2025 roku odbędą się w Szwajcarii. Drużyny z pierwszego i drugiego miejsca w grupach z dywizji A awansują bezpośrednio na ME, a zespoły z trzeciej i czwartej pozycji zagrają w barażach.

Polska dopiero co awansowała do dywizji A Ligi Narodów i jest najniżej notowaną drużyną w grupie eliminacyjnej. W rankingu FIFA reprezentacja Polski zajmuje 29. miejsce. Niemki są piąte, Islandki piętnaste, natomiast Austriaczki siedemnaste.

W dywizji A są wyżej notowane od nas zespoły. To nie będzie łatwe zadanie, ale na tyle na ile można, trzeba narzucać swój styl gry. Nie będzie to możliwe przez 90 minut, ale zrobimy wszystko, żeby nasza filozofia była widoczna. Mam świadomość siły rywalek, ale nie chcę, żebyśmy traciły charakter, który miałyśmy od początku. Mamy określony styl i będziemy dążyć do złamania przeciwnika – powiedziała selekcjonerka Nina Patalon podczas bardzo ciekawej konferencji prasowej.

Zdecydowanym faworytem grupy jest reprezentacja Niemiec, ale zdaniem selekcjonerki Polki są w stanie powalczyć z Austriaczkami i Islandkami o drugie miejsce, które da bezpośredni awans na przyszłoroczne ME. Kluczowy będzie start do eliminacji i dwa pierwsze mecze. Z Islandią na wyjeździe i z Austrią u siebie - drugie z tych spotkań odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18.00 w Gdyni.

Austria regularnie gra na dużych turniejach. To solidny zespół z wieloma zawodniczkami występującymi na co dzień w niemieckiej Bundeslidze. Trzy reprezentantki Austrii grają w Eintrachcie Frankfurt razem z Tanją Pawollek, która niestety do nas nie dołączy, bo w meczu Ligi Mistrzów z Barceloną zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Mam nadzieję, że jak najszybciej wróci do zdrowia. Będziemy na nią czekać, bo jest sporym wzmocnieniem naszego zespołu – powiedziała Nina Patalon.

5 kwietnia Polki zainaugurują eliminacje wyjazdowym meczem w Islandii. Cztery dni później podejmą Austrię w Gdyni. Miejsce rozegrania tego meczu jest nieprzypadkowe. Pomorze posiada obecnie dwa kluby w 12-zespołowej Orlen Ekstralidze (AP Orlen Gdańsk i Pogoń Dekpol Tczew). Od lat jest silnym ośrodkiem kobiecej piłki nożnej. To przecież na gdańskiej Polsat Plus Arenie padł rekord frekwencji na meczu pań w naszym kraju – na spotkanie z Belgią w 2021 r. przyszło na bursztynową arenę 8011 osób. Czy w Gdyni ten rekord zostanie pobity? Nina Patalon mówiła, że to najwyższy czas, żeby Polska pokochała piłkę kobiecą, a gra w dywizji A Ligi Narodów pomogła spopularyzować kobiecy futbol i zwiększyć frekwencję na stadionach.

Poprzedni mecz Polek w Gdyni (Polska – Ukraina 2:1) dopingowało 5 tysięcy kibiców. Czy tym razem uda się zbliżyć do frekwencji z meczu z Belgijkami? Zapraszamy wszystkich kibiców do wspierania naszej reprezentacji na stadionie przy ul. Olimpijskiej.

Co istotne, piłkarki nie są osamotnione w popularyzacji piłki kobiecej. Rok temu, w marcu 2023 r. podczas rozgrzewki przed meczem przeciwko Albanii, reprezentanci Polski mieli na sobie wyjątkowe koszulki. Widniały na nich nazwiska kobiecej kadry biało-czerwonych. Był to gest wyrażający wsparcie dla futbolu kobiet w naszym kraju. Kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski rozgrzewał się z nazwiskiem Ewy Pajor, która znalazła się w gronie nominowanych do nagrody Złotej Piłki 2023 r.

Harmonogram spotkań reprezentacji Polski w Eliminacjach ME 2025:
• 5.04.2024 Islandia – Polska
• 9.04.2024 Polska – Austria (Gdynia, godz. 18:00)
• 31.05.2024 Niemcy – Polska
• 4.06.2024 Polska – Niemcy
• 12.07.2024 Austria – Polska
• 16.07.2024 Polska – Islandia

Szczegóły dotyczące dystrybucji biletów na mecz Polska – Austria:
darmowe bilety dla młodych zawodniczek i zawodników z klubów zrzeszonych w Pomorskim ZPN
•  bilety w cenie 5 zł (ulgowe dla osób do 18. roku życia) i 15 zł (normalne) są możliwe do nabycia za pośrednictwem strony bilety.laczynaspilka.pl


Wnioski akredytacyjne można składać TUTAJ do 4 kwietnia.