fot. Kadra Pomorskiego ZPN U-15 w sezonie 2022/23

Kadry Pomorskiego ZPN w rundzie jesiennej 2022

Przerwa między rundą jesienną a wiosenną to cenny czas na wyciągnięcie wielu wniosków zarówno jeśli chodzi o zespoły seniorskie, jak i młodzieżowe. Korzystają z tego również Kadry Pomorskiego ZPN, dla których miniona runda była intensywnym czasem, w trakcie którego w barwach reprezentacji województwa zagrało wielu graczy, a trenerzy mogli przetestować zawodników w różnych, bardzo wartościowych środowiskach.


Opiekę nad najstarszą Kadrą Pomorskiego ZPN 2009 sprawuje dwóch trenerów – Rafał Kaczmarczyk oraz Arkadiusz Janor. W trakcie rundy jesiennej zawodnicy rozegrali trzy mecze mistrzowskie z reprezentacjami innych województw – pokonali ekipy Kujawsko-Pomorskiego ZPN (2:0) i Warmińsko-Mazurskiego ZPN (4:2) oraz zremisowali z drużyną Podlaskiego ZPN (2:2). Mecze mistrzowskie nie były jedynym narzędziem, za pomocą którego szkoleniowcy oceniali potencjał i umiejętności swoich podopiecznych. Bardzo ważnym aspektem w pracy duetu trenerskiego była obserwacja meczów ligowych swoich podopiecznych. Szkoleniowcy wychodzą z założenia, iż obserwacja zawodników w ich naturalnym, klubowym środowisku pozwala wyciągnąć najbardziej obiektywne i wartościowe wnioski, które w pozytywny sposób wpłyną na proces selekcji i rozwoju młodych graczy z województwa pomorskiego.

Swoje pierwsze mecze na poziomie mistrzowskim rozegrali również przedstawiciele Kadry Pomorskiego ZPN 2010. Reprezentacja prowadzona przez trenerów Łukasza Godlewskiego i Jakuba Izdebskiego zdobyła w swoich spotkaniach komplet punktów wygrywając z rówieśnikami z Kujawsko-Pomorskiego (3:1), Warmińsko-Mazurskiego (3:1) oraz Podlaskiego (6:0). Nieodłącznym elementem efektywnego procesu selekcji, na który duży nacisk kładli szkoleniowcy, były organizowane przez nich konsultacje szkoleniowe, na które zapraszali oni wyróżniających się zawodników z wielu klubów województwa pomorskiego. Zawodnicy rozegrali również trzy gry kontrolne, w których przeciwnikiem była drużyna UKS Orlen Gdańsk 2009, a także odwiedzali swoich podopiecznych w trakcie obserwacji meczów ligowych, jednostek treningowych oraz gier kontrolnych. Pozwoliło to trenerom Godlewskiemu i Izdebskiemu na wyciągnięcie wielu wniosków, które z pewnością przydadzą się w trakcie rundy wiosennej.

Intensywnie przy Kadrze Pomorskiego ZPN 2011 pracowali również wspomniani wcześniej trenerzy Kaczmarczyk i Janor, którzy rozpoczęli proces selekcji wyróżniających się zawodników z klubów zrzeszonych w naszym związku. Szkoleniowcy pojawili się na meczach ligowych, a także zorganizowali jedenaście konsultacji selekcyjnych, w trakcie których z uwagą przyglądali się każdemu powołanemu graczowi. Trenerzy postanowili również zorganizować turniej kadr regionów, który odbędzie się w najbliższy weekend (3-4 grudnia 2022r.). Wystąpią w nim gracze powołani do kadry, którzy reprezentować będą swoje okręgi.

W dwóch turniejach rangi mistrzowskiej wystąpiła natomiast drużyna Pomorskiego ZPN U-15 dziewcząt. Podopieczne trenerek Patrycji Salwy, Anety Plotzkiej oraz Izabeli Pawłowskiej wystąpiły w Łomży oraz w Wąbrzeźnie, z powodzeniem rywalizując ze swoimi rówieśniczkami z sąsiednich województw. Na ten moment, Kadra Pomorskiego ZPN U-15 dziewcząt zajmuje drugie miejsce z dorobkiem dziesięciu punktów w zbiorczej tabeli turniejowej. W trakcie rundy jesiennej, trenerki zorganizowały również trzy konsultacje selekcyjne oraz przyglądały się obserwowanym zawodniczkom w trakcie ośmiu spotkań ligowych. Warto wspomnieć, że aż pięć zawodniczek wspomnianej drużyny (Kaja Mienik, Małgorzata Bondaruk, Natalia Płoska, Magdalena Curyło oraz Zofia Wąsik) zostało powołanych na zgrupowanie LAMO i JAMO, a także do Kadry Polski U-15. Sztab trenerski opiekuje się również młodszą drużyną dziewczyn z województwa pomorskiego (U-13). Dla zawodniczek w tym wieku, trenerki zorganizowały dwie konsultacje selekcyjne oraz pojechały na obserwację pięciu spotkań ligowych.

Runda jesienna pozwoliła trenerom na wyciągnięcie wielu wniosków dotyczących jakości poszczególnych zawodników na każdym etapie szkolenia. Szkoleniowcy, za pomocą zarówno meczów mistrzowskich, jak i konsultacji selekcyjnych oraz obserwacji meczów klubów na poziomie ligowym przyglądali się dziesiątkom zawodników. Nie możemy doczekać się rundy wiosennej, podczas której nasze drużyny czeka wiele ciekawych wyzwań, które z pewnością spowodują, że poziom piłkarski poszczególnych zawodników, jak i zawodniczek stale będzie rosnąć.