fot. Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces w piłce nożnej

Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces w piłce nożnej?mt

Piłka nożna uczy dzieci dyscypliny, współdziałania i pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka. W obecnym niezwykle trudnym dla nas wszystkich czasie, to samodyscyplina i przede wszystkim wsparcie rodziców jest rzeczą kluczową w rozwoju małych sportowców.v


Dzięki regularnym treningom nasze pociechy stają się bardziej wytrwałe i odporne na stres. Piłka nożna jest źródłem satysfakcji i radości, która z czasem może przerodzić się w pasję i dobrą zabawę. 

1. Rodzicu bądź przykładem do naśladowania dla swojego dziecka.

Młody sportowiec obserwuje swoich rodziców nieustannie. Bycie wzorem to nie tylko pokazywanie jak coś robić, ale też robienie tego wspólnie. Jest masa ćwiczeń z piłką, które można robić z dziećmi w domu. Dzięki temu nie tylko spędzicie aktywnie czas, ale udowodnicie, że jesteście kreatywni i razem jesteście w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Szczególnie teraz, gdy większość z nas jest w domu wspólnie z dziećmi. 

2. Przegrany mecz to niezbędny krok w drodze do mistrzostwa.

Rola rodzica po przegranym meczu jest kluczowa. Po przegranej zawsze warto odczekać, zacząć rozmowę, gdy emocje już opadły. Musicie zrobić wszystko, aby wyciągnąć z każdej porażki pozytywy i przekazać je swojemu dziecku. Warto dać przykład, że ich idol też przegrywa czasami mecze, w ten sposób pomożemy oswoić się zaistniałą sytuacją. Alex Ferguson kiedyś powiedział „Tylko prawdziwi mistrzowie pokazują swoją wartość po porażce”. Pamiętaj dziecko nie musi wygrywać, aby być mistrzem! 

3. Zaufaj i współpracuj z trenerem.

Najgorsze co może być to podważanie autorytetu trenera w oczach dziecka. Pozwól trenerowi wykonywać swoją pracę. Podczas meczów czy treningów to jego zadaniem jest trenowanie, więc daj mu szansę realizacji swoich zadań. Nawet jeśli nie zgadzasz się ze zdaniem trenera porozmawiaj z nim na osobności i szukaj wspólnych rozwiązań. Dla dobra siebie i swojego dziecka podczas treningów i meczów pozostań widzem. 

 

4. Chwal swoje dziecko, podziwiaj jego zagrania i doceniaj zaangażowanie.

Niezależnie od wyniku czy zaprezentowanego poziomu zawsze bądź wsparciem dla swojego dziecka. Pochwały od swoich rodziców są bezcenne dla naszych pociech. Dają „kopa” i motywują do dalszych działań. Musisz pokazać, że jesteś zadowolony i dumy z tego, co udało się osiągnąć maluchowi. W obecnej sytuacji, gdy wszystkie treningi i mecze są zawieszone, rodzic nie może dopuścić, aby dziecko zwątpiło w sens treningów. Znajdź w sieci najlepsze akcje idoli Twojego dziecka i zachęć do wspólnego oglądania. Możesz wytłumaczyć, że niedługo wszystko wróci do normy i że bardzo wierzysz w sukces swojej pociechy. 

5. Nie wywieraj presji, daj dziecku bawić się piłką nożną.

Niespełnione ambicje, marzenia o wielkiej karierze piłkarskiej i brak świadomości, że piłka nożna ma być dla dzieci tylko zabawą to najczęstsze błędy współczesnych rodziców-kibiców. Sukces jest wtedy, gdy nasze dziecko się rozwija, podejmuje wyzwania i stara się im sprostać dobrze się przy tym bawiąc. Narzucając presję na swoje pociechy nie tylko zniechęcicie je do grania w piłkę nożną, ale odbierzecie również radość z tego, co lubią robić najbardziej.

Obecnie świat przewrócił się do góry nogami, trwa walka z pandemią i nie ma możliwości, aby nasze dzieci wspólnie trenowały w swoich klubach. Rodzice stoją przed bardzo ważnym zadaniem. Należy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby motywować i wspierać swoje dzieci w spełnieniu piłkarskich marzeń. Teraz to wy jesteście trenerami, psychologami i przyjaciółmi swoich małych piłkarskich bohaterów.