fot. Anna Langowska

Historyczny awans Akademii Piłkarskiej LG. Gdańskie piłkarki zagrają w Ekstralidze.

Komisja ds. nagłych PZPN podjęła decyzję o zakończeniu rozgrywek kobiecych uznając tabelę 1. Ligi po rundzie jesiennej. Zawodniczki Akademii Piłkarskiej LG zajęły pierwsze miejsce w rozgrywkach i awansowały na najwyższy szczebel piłkarstwa kobiecego w Polsce.


Jest to niewątpliwie ogromny sukces, bo awans do Ekstraligi zwieńcza kilka lat wspólnej pracy wielu osób: zawodniczek, trenerów, administracji klubem, a także naszych partnerów i sponsorów – mówi Tomasz Bocheński, prezes klubu -Żałuję tylko, że nie dane nam było świętować awansu na boisku, chociaż w przekroju rundy, a jak się okazało również całego, niedogranego sezonu, zespół APLG okazał się zespołem najlepszym i zajął ostatecznie pierwsze miejsce w 1. lidze.

Zespół seniorek APLG od początku istnienia objęty jest programem Piłkarskiej Przyszłość z LOTOSEM, w związku z tym proces szkolenia od wielu lat prowadzony jest w sposób spójny i przemyślany. Gdańskie piłkarki tylko raz w tym sezonie zeszły z boiska pokonane, a w 11 meczach zdobyły łącznie 28 punktów. To historyczny sukces klubu, który rywalizację ligową rozpoczął zaledwie 6 lat temu. Przez ten okres Akademia przeszła przez wszystkie szczeble rozgrywkowe w kraju, wychowała młodzieżowe reprezentantki Polski oraz istotnie wpłynęła na rozwój żeńskiej piłki nożnej w północnej Polsce.

Udalo nam sie osiągnąć cel, który sobie przed sezonem założyliśmy – mówi Julia Włodarczyk, reprezentantka Polski U19, która w rundzie jesiennej świętowała swój setny mecz w barwach Akademii - Dla mnie osobiście to szczególny moment w piłkarskiej przygodzie bo jestem związana z APLG praktycznie od początku istnienia drużyny, dlatego szczególnie cieszę się, że mogłam dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu tego zespołu.

Do klubu przed sezonem dołączyło kilka nowych zawodniczek, jedną z nich jest Angelika Kołodziejek, która do Gdańska przyjechała z drużyny UKS SMS Łódź.

Przychodząc do APLG chciałam się pokazać z jak najlepszej strony, dostać się do jedenastki meczowej i przede wszystkim razem z dziewczynami awansować do Ekstraligi – mówi 19-letnia piłkarka – Mam za sobą kilka meczów w Ekstralidze w barwach UKSu, ale wywalczenie awansu to zupełnie co innego. Stopniowo krok po kroku idziemy coraz wyżej, stawiając sobie nowe cele.

APLG.jpeg
fot. Anna Langowska

Podopieczne trenera Tomasza Borkowskiego wraz z otwarciem boisk wróciły do treningów. Decyzja PZPN spowodowała, że teraz celem jest jak najlepsze przygotowanie zespołu do ekstraligowych rozgrywek.

Ten sukces jest pierwszym krokiem w ramach wieloletniej strategii klubu w zakresie rozwoju piłki kobiecej na Pomorzu – tłumaczy prezes Bocheński - Teraz czekają nas przygotowania do gry w Ekstralidze . Myślę, że z racji okoliczności, pod wieloma względami może to być bardzo ciekawy sezon. A wtórują mu zawodniczki:

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pomiędzy 1. Ligą, a Ekstraligą jest duża różnica w poziomie gry, dlatego od dziś zaczynamy już przygotowania do nowego sezonu – mówi Włodarczyk - Jeśli chodzi o cele, to na pewno chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony jako beniaminek. W każdym meczu będziemy grać o pełną pulę punktów.

W nowym sezonie stawiam sobie cel strzelenia więcej bramek niż w ubiegłam – dodaje Kołodziejek -Chcemy krok po kroku zdobywać punkty, które zaowocują dobrym miejscem w tabeli. Moim marzeniem jest pokazanie się z jak najlepszej strony i gra w Reprezentacji Polski- kończy.

Wyniki Akademii Piłkarskiej LG w sezonie 2019/2020

AP Kotwica Kołobrzeg – Akademia Piłkarska LG 1:3
KS Raszyn – Akademia Piłkarska LG 1:2
Akademia Piłkarska LG – Polonia Poznań 4:1
Unifreeze Górzno – Akademia Piłkarska LG 3:4
Akademia Piłkarska LG – Polonia Środa Wlkp. 2:2
PKS Piastovia Piastów – Akademia Piłkarska LG 2:0
Akademia Piłkarska LG – Medyk II Konin 3:2
KKP Stomilanki Olsztyn – Akademia Piłkarska LG 2:3
Akademia Piłkarska LG – MUKS Praga Warszawa 2:0
UKS Ząbkovia Ząbki- Akademia Piłkarska LG 0:3
Akademia Piłkarska LG – UKS SMS II Łódź 3:0

APLG2.jpeg
fot. Anna Langowska