fot. Red Devils Ladies Chojnice

Drugie miejsce Red Devils Ladies Chojnice w rozgrywkach Ligi Mistrzów w piłce plażowej

To był trzeci występ Red Devils Ladies na Euro Winners’ Cup, czyli Lidze Mistrzów w beach soccera. W 2019 i 2021 roku nie udało się wyjść z grupy, ale zebraliśmy cenne, międzynarodowe doświadczenie.


W 2022 roku zespół objął trener Tomasz Późniak, wówczas zmieniliśmy podejście do beach soccera. Postanowiliśmy zacząć regularnie trenować, aby podnieść poziom naszej gry do tego stopnia, abyśmy mogli rywalizować z najlepszymi drużynami nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

W sezonie 2023 zespół zaliczył kilkadziesiąt jednostek treningowych, zajął drugie miejsce w Pucharze Polski i trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski.

W sezonie 2024 w styczniu zajęliśmy drugie miejsce w Zimowym Pucharze Polski, a na piasek wróciliśmy już w kwietniu. Trenowaliśmy co najmniej trzy razy w tygodniu, a przed turniejem Euro Winners’ Cup sześć razy w tygodniu.

Zespół został świetnie przygotowany przez sztab szkoleniowy, do którego dołączyli Marcin Bach (od 2023) i Łukasz Olszewski (od 2024), fizjoterapeutką od wielu lat jest Magdalena Kołodziej. Na turniej jechaliśmy z celem wyjścia z grupy i powalczenia o jak najlepsze miejsce w fazie pucharowej. Na EWC Red Devils Ladies trafiły do „grupy śmierci” z trzema bardzo silnymi zespołami z najlepszych lig europejskich: włoskiej, portugalskiej i hiszpańskiej. 

W pierwszym meczu spotkaliśmy się z zespołem Cagliari BS, który jest aktualnym Mistrzem Włoch. Po zaciętym spotkaniu zremisowaliśmy 1:1 (bramka Wiktorii Słowy z rzutu karnego), ale nasza drużyna okazała się lepsza w serii rzutów karnych, znakomicie zaprezentowała się w bramce Karolina Palacios, która obroniła dwa strzały. W drugim meczu z portugalskim AD Pasteis dziewczęta prowadziły już 2:0 po golach Gozdek i Sudyk, ale zryw rywalek w trzeciej tercji sprawił, iż przegraliśmy to spotkanie 2:3. Był to zimny prysznic, który sprawił, iż ostatnie spotkanie grupowe musieliśmy wygrać, aby awansować dalej. Tutaj spotkaliśmy się z Hiszpankami z ekipy Fun and Learning Cadiz, które zostały zmiecione z planszy. Od samego początku RD Ladies nadawały ton grze, kolejne braki strzelały Kasia Nowak (2), Hannah Adler, Wiktoria Słowy i Weronika Cykman. Co gol, to piękniejsze uderzenie, warto obejrzeć skrót tego spotkania.

W 1/8 finału los zetknął nas z portugalskim zespołem ACD Sótão. Szybko objęliśmy prowadzenie po golu bramkarki Adriany Banaszkiewicz, potem długo nie padały bramki, dopiero w końcówce spotkania Sudyk i Słowy wbiły gwoździe do trumny rywalek, 3:0 i awans do kolejnej rundy był nasz.

Ćwierćfinał był rewanżem za spotkanie grupowe z AD Pasteis. Rywalki objęły prowadzenie, ale natychmiast po wznowieniu gry Magdalena Szpera wyrównała, a Brazylijka Sil zdobyła drugą bramkę dla Pasteis. To tylko zmotywowało nasz zespół do odrabiania strat, w drugiej i trzeciej tercji na boisku istniał tylko jeden zespół, dwukrotnie trafiała Gozdek, a po golu dodały Banaszkewixz i Sudyk. Historyczny awans do strefy medalowej stał się faktem.

W półfinale zagraliśmy przeciwko hiszpańskiej ekipie CD Pozoalbense. Tutaj już nie było łatwego meczu, oba zespoły czujnie grały w obronie. Dopiero w drugiej tercji wynik otworzyła Kasia Nowak, ale wynik meczu był nadal otwarty. Na szczęście dla nas w polu karnym faulowana była Sudyk, która skutecznie egzekwowała rzut karny. Rywalki w końcówce zdobyły kontaktowego gola, ale to była jedyna odpowiedź z ich strony, jesteśmy w finale!!!

Mecz o złoto to było spotkanie z obrończyniami tytułu sprzed roku, Higicontrol Melila. Zespół naszpikowany reprezentantkami Hiszpanii, które są absolutnie najlepsze na arenie międzynarodowej. Rzuciliśmy im rękawicę i podjęliśmy walkę o puchar. Rywalki objęły prowadzenie po rzucie karnym, ale Ada Banaszkiewicz (wybrana później najlepszą bramkarką całego turnieju), wyrównała świetnym strzałem z dystansu. Druga tercja była naszą najsłabszą w tym turnieju, Hiszpanki zdobyły dwie bramki, niestety nie bez pomocy sędziów, którzy odgwizdywali co chwilę kontrowersyjne rzuty wolne. Kiedy w trzeciej tercji Sara Tui podwyższyła na 4:1 dla Hiszpanek, wydawało się, iż jest po meczu. Nasze dziewczęta zerwały się do desperackich ataków i po dwóch bramkach Świt i Sudyk byliśmy blisko sprawienia sensacji, niestety Hiszpanki „dowiózł” korzystny dla siebie wynik i ostatecznie zwyciężyły 4:3. Niemniej nasz zespół pozostawił bardzo korzystne wrażenie i zebrał ogrom pochwał za cały turniej. Zostaliśmy uznani za rewelację turnieju, trenerzy rywalek nam gratulowali wspaniałych występów. Teraz czekają nas dwa turnieje w Polsce, 28-30 czerwca Puchar Polski i 1-4 sierpnia Mistrzostwa Polski.

1 mecz Euro Winners’ Cup grupa E
Red Devils Ladies Chojnice - Cagliari BS 1:1, rzuty karne 3:1 (1:0, 0:1, 0:0, 0:0)
bramka: Słowy (rzut karny)
rzuty karne:
1:0 - Aleksandra Sudyk
1:0 - Karolina Palacios broni
2:0 - Wiktoria Słowy
2:0 - Karolina Palacios broni
2:0 - Alexandria Hall strzał obroniony
2:1 - Veronica Privitera
3:1 - Katarzyna Gozdek
3:1 - Adrii strzał obok

2 mecz Euro Winners’ Cup grupa E
Red Devils Ladies Chojnice - AD Pasteis 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)
bramki: Gozdek, Sudyk

3 mecz Euro Winners’ Cup grupy E
Red Devils Ladies Chojnice - Fun and Learning 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
bramki: Nowak 2, Adler (rzut karny), Słowy, Cykman

1/8 finału Euro Winners’ Cup
Red Devils Ladies Chojnice - ACD O Sótão 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
bramki: Banaszkiewicz, Sudyk, Słowy

ćwierćfinał Euro Winners’ Cup
Red Devils Ladies Chojnice - AD Pasteis 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
bramki: Gozdek 2, Szpera, Sudyk, Banaszkiewicz

półfinał Euro Winners’ Cup
Red Devils Ladies Chojnice - CD Pozoalbense 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
bramki: Nowak, Sudyk (rzut karny)

finał Euro Winners’ Cup
Red Devils Ladies Chojnice - Higicontrol Melila 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
bramki: Banaszkiewicz, Świt, Sudyk

skład:
1 Adriana Banaszkiewicz (BR)
14 Karolina Palacios (BR)
3 Hannah Adler (USA)
5 Katarzyna Nowak
7 Alexandria Hall (USA)
9 Karolina Szpera
10 Aleksandra Sudyk
11 Weronika Cykman (KPT)
13 Iwona Wudarczyk
15 Dagmara Świt
17 Wiktoria Słowy
L19 Katarzyna Gozdek

trener Tomasz Poźniak
II trener Marcin Bach
kierownik drużyny Łukasz Olszewski
fizjoterapeutka Magdalena Kołodziej
manager Marcin Synoradzki

Ta „dwunastka” wraz ze sztabem trenerskim osiągnęła historyczny sukces, który jest początkiem nowej epoki kobiecego beach soccera wywodzącego się z Chojnic. Obserwujcie nasze social media i do zobaczenia na piasku!!!

Dziękujemy z całego serca wszystkim naszym sponsorom, dzięki Wam możemy realizować nasze marzenia i rywalizować z najlepszymi drużynami w Europie. Bez Was nie byłoby naszych sukcesów!!!

Jeśli któraś z firm jest zainteresowana umieszczeniem swojego logotypu na strojach meczowych, zapraszamy do kontaktu :)

Red Devils2.jpeg

Red Devils4.jpeg

Red Devils3.jpeg

źródło: Red Devils Ladies Chojnice