fot. Zgrupowanie sędziów w Starogardzie Gdańskim

Doroczne zgrupowanie pomorskich rozjemców

W miniony weekend 10-12 lutego 2023 roku, odbyło się doroczne zgrupowanie unifikacyjno–szkoleniowe połączone z egzaminami dla pomorskich sędziów i obserwatorów. Po raz kolejny jako baza do organizacji tego przedsięwzięcia został wybrany hotel REN w Starogardzie Gdańskim oraz obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim.


Uczestnicy szkolenia stawili się w piątek 10 lutego w godzinach popołudniowych w stolicy Kociewia. Chwilę po oficjalnym otwarciu mieli okazję wysłuchać wykładu Katarzyny Wierzbowskiej (wieloletnia sędzia FIFA, uczestniczka Mistrzostw Świata i Europy kobiet oraz Igrzysk Olimpijskich, obecnie obserwator FIFA, członek Komisji Szkoleniowej KS PZPN oraz wiceprzewodnicząca pomorskich sędziów) pt. Przerwanie sytuacji korzystnej czy pozbawienie przeciwnika realnej szansy na zdobycie bramki – kryteria oceny. Na zakończenie pierwszego dnia zorganizowano spotkanie sędziów z Zarządem Kolegium Sędziów w celu omówienia bieżącej działalności, problemów, a także wyzwań stojących przed arbitrami na rundę wiosenną sezonu 2022/23.

Drugi dzień zgrupowania stał głównie pod znakiem intensywnych sesji egzaminacyjnych oraz szkoleniowych. Od godziny 8.00 do godziny 11.00 Zespół ds. szkolenia Kolegium Sędziów przeprowadził egzaminy sprawnościowe dla 4 grup sędziów na dwóch obiektach – kandydaci na szczebel centralny, IV liga, klasa okręgowa oraz A i B klasa. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zdecydowana większość egzaminowanych zakończyło sukcesem zmagania kondycyjne. Po powrocie do hotelu miały miejsce egzaminy teoretyczne (składające się z testu znajomości przepisów gry w piłkę nożną  - 30 pytań, 30 minut). Warto tutaj wspomnieć, że w sobotę swój dzień egzaminacyjny i szkoleniowy mieli także pomorscy obserwatorzy, którzy pisali bardzo zbliżony test jak sędziowie a następnie udali się na sesje wykładowe prowadzone przez Konrada Sapelę (sędzia FIFA od 1998 roku, ponad 570 poprowadzonych spotkań w polskiej ekstraklasie oraz dziesiątki meczów na arenie międzynarodowej). Tematy poruszane przez obserwatorów to Metodologia prowadzenia obserwacji oraz Arkusz obserwatora w praktyce na wybranych przykładach.

Po sesjach egzaminacyjnych sędziowie mogli wysłuchać wykładu sędziego – uczestnika ostatnich finałów Mistrzostw Świata w Katarze – Tomasza Kwiatkowskiego. Opowiedział on o swojej drodze na piłkarski szczyt, pracy podczas Mistrzostw Świata oraz szczegółach „od kuchni” meczu finałowego Argentyna – Francja, gdzie pracował w drużynie Szymona Marciniaka jako sędzia VAR. Drugim wykładem sobotniego dnia była prelekcja Macieja Wierzbowskiego (wieloletni sędzia FIFA, uczestnik Mistrzostw Świata, aktualnie instruktor FIFA, wiceszef polskich sędziów a także wiceprezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej) pt. Artykuł 11 – Spalony – praktyczne wskazówki po najnowszych zmianach interpretacyjnych. Dzień zwieńczył test video dla arbitrów, gdzie każdy z uczestników, swoich odpowiedzi udzielał przez formularz na smartfonie w czasie rzeczywistym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było błyskawicznie podsumować wyniki, przedyskutować sytuacje kontrowersyjne oraz wskazać elementy na które zwrócić szczególną uwagę.

Ostatni dzień – niedziela – rozpoczęła się tradycyjnie już od rozruchu porannego sędziów o godzinie 7.45. Tego dnia odbył się także ostatni wykład poprowadzony przez przytaczanego już wcześniej Konrada Sapelę, który poprowadził temat Trzeci zespół na boisku. Prezentacja wywołała burzliwe dyskusje, gdyż poruszała wiele zagadnień z którymi sędziowie spotykają się na każdych zawodach, a przytoczone przykłady z klipów szkoleniowych pochodziły głownie z niższych lig regionalnych w Polsce.

W zgodnej opinii wszystkich uczestników i kadry szkoleniowej jest fakt, że całe zgrupowanie stało na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Przytoczone wcześniej nazwiska prelegentów to absolutnie najwyższa półka instruktorów sędziowskiego rzemiosła w Polsce. Kolejną ważną kwestią, było sprawdzenie przygotowania sędziowskiego do trudów drugiej części sezonu zarówno pod względem znajomości przepisów i ich najnowszych interpretacji, jak i przygotowania kondycyjnego. W tym miejscu należą się duże brawa za bardzo wysoki poziom wśród pomorskich arbitrów. Nie można pominąć także faktu, iż zimowe spotkanie sędziów kończy się także wyłonieniem kandydatów, którzy powalczą o awans na szczebel centralny. Po długich i burzliwych obradach Zarząd Kolegium Sędziów wskazał 4 osoby z których tylko jedna będzie miała szanse szanse pojechać na letnie egzaminy sędziów III ligi jako nowy reprezentant naszego województwa. W gronie tym znaleźli się: Łukasz Groń, Dominik Lipa, Mateusz Stępniak oraz Dawid Szymański.

Szczególne podziękowania za organizację i możliwość przeprowadzenia zgrupowania należą się Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który był współfinansującym to wydarzenie. Stowarzyszeniu Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej za zakup koszulek oraz pomoc organizacyjną. Hotelowi REN oraz OSiR Starogard Gdański za życzliwe przyjęcie w swoich progach. A także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie Zgrupowania Unifikacyjno – Szkoleniowego Sędziów Pomorskiego Związku Piłki Nożnej – Starogard Gdański 2023.

zgrupowanie sędziów (1).jpg

zgrupowanie sędziów (2).jpg

zgrupowanie sędziów (3).jpg

zgrupowanie sędziów (4).jpg

zgrupowanie sędziów (5).jpg

zgrupowanie sędziów (6).jpg

zgrupowanie sędziów (7).jpg

zgrupowanie sędziów (8).jpg

zgrupowanie sędziów (9).jpg