fot. Certyfikacja 2022

Dodatkowy nabór do trzeciego cyklu Programu Certyfikacji

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o ogłoszeniu dodatkowego naboru do trzeciego cyklu Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Wystartuje on 1 lutego i będzie otwarty dla wszystkich szkółek piłkarskich w Polsce, również tych, które nie uzyskały certyfikatu w pierwotnym naborze oraz tych, które wówczas nie mogły ubiegać się o certyfikat ze względu na okres karencji.


Decyzja o uruchomieniu dodatkowego naboru jest kolejnym działaniem w procesie zmian w programie Certyfikacji, o czym w grudniu informowali wspólnie Prezes PZPN Cezary Kulesza oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

>>> CERTYFIKACJA SZKÓŁEK PIŁKARSKICH – NOWE OTWARCIE!<<<

Celem dodatkowego naboru jest rozszerzenie grupy podmiotów, które będą uczestniczyły w Programie Certyfikacji. PZPN wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki chcą w większym stopniu otworzyć Program na szkółki z małych miejscowości oraz terenów wiejskich.

Dodatkowy nabór rozpocznie się 1 lutego i zakończy nadaniem Certyfikatów przed końcem marca. Pełny harmonogram przedstawia poniższa grafika.

ceryfikacja2022_harmonogram.jpg

W 2019 roku otrzymaliśmy złotą gwiazdkę w Programie Certyfikacji PZPN dla Szkółek Piłkarskich, która nas niezwykle ucieszyła i dowartościowała. Oznaczała, że jesteśmy jedną z najlepiej szkolących akademii piłkarskich, na samym topie. Drobny błąd formalny zadecydował jednak o tym, że straciliśmy certyfikat wiosną ubiegłego roku – opowiada Łukasz Girek, prezes zarządu Zagłębia Sosnowiec S.A. – Według starego regulaminu programu musielibyśmy odcierpieć karencję trzeciego cyklu, czyli cały rok 2022. Dzięki zmianom dokonanym teraz przez PZPN będziemy mogli niebawem wrócić do programu – dodaje Łukasz Walczak, wiceprezes Akademii Zagłębia Sosnowiec.

>>>UCHWAŁA KOMISJI DS. NAGŁYCH PZPN W SPRAWIE URUCHOMIENIA DODATKOWEGO NABORU<<<

Zachęcamy szkółki piłkarskie, które planują przystąpić 1 lutego do naboru, aby już teraz przygotowały się do tego procesu poprzez zapoznanie się z poniższymi materiałami:

• Regulamin Programu Certyfikacji [załącznik]
• Prezentacja dotycząca dodatkowego naboru [załącznik]

Zapraszamy również do kontaktu z trenerami Mobilnej Akademii Młodych Orłów w Państwa województwie, którzy mają możliwość pomocy szkółkom w przygotowaniu do udziału w Certyfikacji od strony merytorycznej poprzez przeprowadzenie wizyt edukacyjnych. Więcej informacji o Mobilnej AMO znajduje się na stronie www.laczynaspilka.pl/amo.

Jednocześnie przypominamy, że oprócz dotychczasowych gwiazdek (złota, srebrna, brązowa), powstanie nowa kategoria – „zielona gwiazdka”, przeznaczona dla małych, lokalnych szkółek. Nabór na „zieloną gwiazdkę” ruszy w drugim kwartale 2022 roku. Ponadto w najbliższym czasie w Programie Certyfikacji zostaną wprowadzone kolejne zmiany usprawniające jego funkcjonowanie.

Uczestniczyliśmy w tym programie od samego początku, od jego wersji pilotażowej. Pomysł bardzo nam się spodobał, dostaliśmy szansę i chcieliśmy skorzystać z dodatkowych środków finansowych, aby podnieść jakość naszego szkolenia. Przecież wszystkim nam o to chodzi, aby polska piłka się rozwijała. Kwestie związane z bardzo rozbudowaną biurokracją szybko jednak zniechęciły wiele małych, lokalnych klubów, stowarzyszeń – w tym naszą szkółkę. Cieszymy się, że PZPN zaczął odbiurokratyzowywać ten program i otwiera się na małe, lokalne kluby. Na pewno weźmiemy udział w dodatkowym naborze – zauważa Leszek Kopiczyński, prezes klubu KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie.