fot. Dobry Start

„Dobry Start” – wyjątkowy program dla wyjątkowych dzieci

Mija właśnie rok funkcjonowania programu „Dobry Start”. W kwietniu 2022 r. wystartował nowy projekt Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, skierowany do dzieci i młodzieży w trzech lokalizacjach województwa pomorskiego.


Na gdańskiej Oruni, w gdańskim Świbnie oraz w Dretyniu (koło Miastka) uruchomiono nieodpłatne treningi dla dzieci, które do tej pory nie miały oferty piłkarskiej w swoim miejscu zamieszkania. Lokalizacje zostały dobrane starannie, a wybór poprzedzony był dokładną analizą środowiska. Zdiagnozowane problemy dotyczyły braku dostępności zajęć piłkarskich w pobliżu, jak również wskaźników ekonomicznych. Efektem współpracy z lokalnymi szkołami był nabór do trzech grup. Uczestnicy projektu to zarówno dzieci, które po prostu nie miały w pobliżu klubu, jak i dzieci, które z innych powodów (uwarunkowania ekonomiczne i rodzinne) nie mogły uczęszczać na zajęcia do klubowych szkółek.

W ciągu roku przez program Dobry Start przewinęło się ponad 120 dzieci w bardzo różnym wieku, z różnych środowisk. Na zajęciach mamy wychowanków rodzinnych domów dziecka, dzieci uchodźców z Ukrainy oraz dzieci z okolicznych domostw. Na treningi przychodzą chłopcy i dziewczynki w wieku od 4 dla 13 lat. Jest to nie lada wyzwanie dla trenerów, którzy organizują zajęcia. Być może w przyszłości program się na tyle rozbuduje, że możliwe będzie stworzenie w każdej lokalizacji dwóch grup, uwzględniających podział na młodszych i starszych miłośników piłki.

- Staram się urozmaicać i uatrakcyjniać zajęcia dla dzieci – mamy gry i zabawy ruchowe, zajęcia poprawiające koordynację, mini-turnieje. Oczywiście są elementy stricte piłkarskie, jak prowadzenie piłki z akcentami gry 1x1, doskonalenie techniki zwodów z uderzeniem na bramkę, czy praca nad techniką podań. To bardzo wdzięczna grupa – mówi trener Łukasz Gajowniczek, odpowiedzialny za grupę ze Świbna, na co dzień pracujący w Akademii Lechii Gdańsk.  

- Na zajęcia w Dretyniu przychodzą uczniowie w wieku od 8 do 13 lat. Mamy w grupie aż 11 dziewczynek, które nie ustępują chłopcom zapałem i zaangażowaniem. W naszej miejscowości nie ma klubu piłkarskiego, a mało które dziecko ma możliwość dojechać do oddalonego kilkanaście kilometrów Miastka. Frekwencja na zajęcich jest bardzo wysoka. Tej wiosny sprawdzimy swoje umiejętności w Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku – mówi szkoleniowiec Wojciech Wasilewski, który prowadzi zajęcia w Dretyniu.

Grupa dzieci z Orunii, oprócz zajęć piłkarskich prowadzonych przez trenera Łukasza Tomkiewicza, otoczona jest również opieką Fundacji Obudź Nadzieję. – Dzięki środkom pozyskanym przez Fundację dzieci mają zapewnione półkolonie, jeżdża na obozy. Często chodzimy na mecze Lechii, czy innych dyscyplin sportu (piłka ręczna, siatkówka). Wszystkie te wspólne działania Fundacji i Pomorskiego ZPN pozwalają nam kompleksowo zaopiekować się tą wyjątkową grupą dzieciaków – mówi trener Łukasz Tomkiewicz.

Udział w programie „Dobry Start” jest całkowicie nieodpłatny. Pomorski Związek Piłki Nożnej zapewnia wykwalifikowanego trenera oraz ubezpieczenie. Zakupiliśmy piłki, bramki, znaczniki. Niektórym dzieciom przekazano również dresy, koszulki, buty. Dodatkowo nasi trenerzy pomagają wyselekcjonować najzdolniejszą młodzież, która przenosi się do klubów piłkarskich (Lechia Gdańsk, Sparta Gdańsk, Pokolenia Lechii Gdańsk GTS Pruszcz Gdański, Start Miastko, AP Orlen). Treningi odbywają się na obiektach przyszkolnych (boiska i hale), które w ramach współpracy, nieodpłatnie udostępnia nam dyrekcja szkół: Szkoła Podstawowa nr 88 w Gdańsku, CKZiU nr 2 w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa w Dretyniu.

- Ten program jest wyjątkowo ważny dla Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Nasza działalność to nie tylko koordynacja rozgrywek klubowych, ale również promocja i popularyzacja piłki nożnej. „Dobry Start” to projekt zaangażowany społecznie, nastawiony bardzo mocno na integrację i wyrównywanie szans. Talenty rodzą się wszędzie, niezależnie od aktualnych uwarunkowań rodziny, sytuacji prawnej, ekonomicznej czy też prozaicznych problemów logistycznych. Jesteśmy po to, aby pomóc młodym ludziom odnaleźć radość z gry w piłkę i pomóc w rozwoju. Grupy są bardzo zróżnicowane – pod względem wieku, płci, sytuacji życiowej. Na boisku są po prostu jedną drużyną – mówi prezes Pomorskiego ZPN, Radosław Michalski. - Gdy w kwietniu ubiegłego roku do zajęć dołączyli chłopcy i dziewczynki z Ukrainy, widać było jak bardzo pomaga im w integracji z rówieśnikami piłka nożna. Język sportu jest uniwersalny – dodaje. 

Program „Dobry Start” uzyskał w 2022 r. finansowanie z Polskiego Związku Piłki Nożnej. W tym roku kontynuujemy zajęcia. Dzięki wsparciu naszych partnerów – PZPN oraz szkół - jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę naszym podopiecznym. Wiosną do programu - w roli ambasadora - dołączy Paweł Kryszałowicz, wielokrotny reprezentant Polski. Będzie on wizytował zajęcia, dzielił się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierał merytorycznie trenerów. Program się rozwija, trafia w potrzeby odbiorców, buduje pasję i zamiłowanie do sportu oraz więzi w lokalnych społecznościach. Mamy nadzieję, że nasi podopieczni będą kontynuować przygodę z piłką w kolejnych latach.

Dobry Start