fot. Dobry Start

„Dobry Start” – nowy projekt Pomorskiego ZPN

Na początku kwietnia wystartował nowy, autorski program Pomorskiego Związku Piłki Nożnej pod nazwą „Dobry Start”.


Szukając nowych obszarów działania stworzyliśmy projekt, który łączy w sobie cechy odpowiedzialności społecznej oraz szkolenia piłkarskiego. Do udziału w programie zaproszono dzieci z trzech ośrodków, w których mocno rysował się problem dostępności do zajęć piłki nożnej. Te ośrodki do gdańskie Świbno, Orunia Dolna oraz miejscowość Dretyń w powiecie bytowskim.

Celem projektu jest zagospodarowanie energii i czasu dzieci, które z różnych przyczyn nie uczestniczą w treningach klubowych. Udział w programie „Dobry Start” jest całkowicie nieodpłatny Projekt obejmuje zajęcia 2 razy w tygodniu. Treningi prowadzone są przez wykwalifikowanych szkoleniowców. Nasze grupy zaopatrzyliśmy w sprzęt sportowy, a uczestników objęliśmy ubezpieczeniem. W pierwszych zajęciach uczestniczyło już łącznie ponad 60 dzieci w wieku od 6 do 14 lat. W treningach biorą udział zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Wśród młodych zawodniczek i zawodników znaleźli się również mali Ukraińcy, którzy od niedawna mieszkają w okolicy.

Głównym celem jest zapewnienie możliwości rozwoju, doskonalenie cech indywidualnych oraz nauka umiejętności pracy w zespole. Naszym zadaniem jest otoczenie kompleksową opieką uczestników oraz zachęcenie do uprawiania piłki nożnej dzieci, które nie mają na ten moment możliwości trenowania w klubach. Szkoleniowcy będą bacznie obserwować rozwój i potencjał swoich podopiecznych. Wyróżniające się jednostki otrzymają dalsze wsparcie Pomorskiego ZPN i będą kierowane do pomorskich klubów. Pomożemy im w kwestiach formalnych i materialnych.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. „Dobry Start” to szansa dla wielu młodych pasjonatów piłki. W grupach treningowych znajdą się również wychowankowie rodzinnych domów dziecka z Gdańska. Docelowo w każdej z trzech grup trenować będzie 25 osób. Na treningi zapraszani będą znani piłkarze, sędziowie – osoby, które zainspirują dzieci do dalszego rozwoju.

Zajęcia odbywają się na boiskach przyszkolnych, które udostępnione zostały dzięki uprzejmości dyrekcji placówek. W tym miejscu gorąco dziękujemy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Dretyniu, Szkole Podstawowej nr 88 im. D.G. Fahrenheita w Gdańsku Świbnie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku Oruni.

Program uzyskał finansowanie z Polskiego Związku Piłki Nożnej.