fot. 1804tymbark

[FOTO] Podsumowanie finałów wojewódzkich

Po trzech dniach zaciętej rywalizacji w zeszłym tygodniu poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa pomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo pomorskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Strona turnieju

Finały województwa pomorskiego zostały rozegrane w dniach 11-13 kwietnia w Gdyni na boiskach Gdyńskiego Centrum Sportu. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 12, drugiego dnia – do lat 10, a trzeciego dnia dzieci z najmłodszej kategorii wiekowej – U-8.

U-12

W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do zawodników KTSK GOSRIT Kleba Luzino, którzy w finale zwyciężyli SP 47 Gdynia 6:3. - Wypieki na twarzy mam bardzo duże, bo finał trzymał w napięciu praktycznie do samego końca. Dopiero w dwóch ostatnich minutach nieco uspokoiliśmy wynik. Zaczęło się od naszego uderzenia w poprzeczkę zaraz po rozpoczęciu, a później emocje już tylko rosły. Zupełnie jak w filmach Alfreda Hitchcocka – nie ukrywał trener Tomasz Joryn. - Po to są takie turnieje, abyśmy już nigdy nie musieli mówić, że mamy w Polsce kryzys w szkoleniu dzieci i młodzieży. Wszystko idzie w dobrą stronę i mam nadzieję, że za chwilę będzie mieli w kadrze nie tylko Arka Milika i Piotrka Zielińskiego, ale dużo więcej zawodników z przeszłością w rozgrywkach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. A tymczasem nie możemy się doczekać wyjazdu do Warszawy. Przy odrobinie szczęścia i nam może przypaść zaszczyt gry w finale, skoro przed dwoma laty zajęliśmy szóste miejsce, minimalnie przegrywając mecz o wejście do strefy medalowej. Takie imprezy pozwalają nabrać chłopcom większej pewności siebie. Każda podróż, każdy występ przy większej publice będzie później procentował w dalszej części ich przygody z piłką. Będą się mniej bali, bo będą już przyczajeni do rywalizacji z rówieśnikami z innych ośrodków.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki SP Kamienica Szlachecka. W finale wygrały one z UKS Lider 3:0. - Cieszymy się, że pokazaliśmy, iż Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale i miejsce, gdzie dobrze pracuje się z uzdolnionymi piłkarsko dziewczętami. Z dumą muszę podkreślić, że w naszej szkole jest bardzo mało zwolnień z lekcji wychowania fizycznego i dzieciaki przychodzą na nie naprawdę chętnie. Staramy się im urozmaicać te zajęcia, aby cały czas mogli podnosić poziom i nie popadli w jakiekolwiek znużenie – mówił trener Janusz Zarach. - Z tej drużyny tylko jedna dziewczynka była dotąd na Stadionie Narodowym, gdy przed dwoma laty została dobrana do zwycięskiej ekipy z naszego regionu. Będzie zatem to dla moich podopiecznych niezapomniana wycieczka. Czasu nie zostało już dużo, więc żadnych specjalnych przygotowań nie będzie, aczkolwiek na pewne elementy zwrócimy baczniejszą uwagę niż do tej pory. Po wzmocnieniu się dwiema wyróżniającymi się zawodniczkami z regionu, myślę, że możemy w Warszawie fajnie powalczyć.

Chłopcy

Dziewczynki

U-12

1. KTSK GOSRIT Kleba Luzino

2. SP 47 Gdynia

3. SP 1 Kartuzy

4. ULKS 2 Bytów

1. SP Kamienica Szlachecka

2. UKS Lider

3. SP Kramarzyny

4. SP Luzino

Najlepszy bramkarz

Wojciech Chrzan, ULKS 2 Bytów

Hanna Ignasiak, SP Kramarzyny

Najlepszy zawodnik

Wiktor Matwiszyn, SP 47 Gdynia

Celina Cupa, UKS Lider

Król strzelców

Konrad Formela, KTSK GOSRIT Kleba Luzino (8 goli)

Wiktoria Szyca, SP Kamienica Szlachecka (15 goli)


U-10

W kategorii U-10 chłopców triumfował Olimpijczyk Kwakowo, który w finale wygrał z ULKS U2 Bytów 4:0. - Pochodzimy wszyscy z bardzo małej miejscowości i u nas tak naprawdę nie ma selekcji. Kto przychodzi na trening, to się z nim pracuje. Mam w grupie 12 chłopców i chcę z nich zrobić piłkarzy. Ale powiem szczerze, że liczyliśmy na ten sukces. Myślę, że zasłużyliśmy na niego, bo większość spotkań wygraliśmy dość wyraźnie. Ćwiczymy w tym składzie od trzech lat, cztery razy w tygodniu po dwie godziny, a niemal co weekend bierzemy udział w jakimś turnieju. I nie są to tylko imprezy o charakterze krajowym, ale także międzynarodowym. Ostatnio, na przykład, byliśmy na Holland Cup w Amsterdamie, gdzie zajęliśmy piąte miejsce – opowiadał z uśmiechem trener Krzysztof Muller. - Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to jednak po prostu rewelacja. Organizacyjnie prezentuje się dużo lepiej niż ten, na którym byliśmy niedawno w Holandii. Widać olbrzymie doświadczenie u każdej osoby, która przy nim pracuje. Przyjeżdżam na finały od kilku lat i z przyjemnością obserwuję jak to się wszystko rozwija. Tym mocniej cieszę się też, że wreszcie udało mi się stanąć z chłopakami na najwyższym stopniu podium. Mam nadzieję, że nasz przykład zainspiruje inne malutkie ośrodki do fajnej pracy z dziećmi. Przy zaangażowaniu burmistrza, dyrektora szkoły i jeszcze kilku innych kluczowych osób, naprawdę da się zrobić coś ciekawego.

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki SP 6 Malbork, które po bardzo wyrównanym meczu pokonały w finale SP Jezierzyce 1:0. - Powtarzałem dziewczynom przez ostatnie tygodnie, że jeśli chce się wygrać finały wojewódzkie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, to trzeba wykonać ciężką pracę. A one wzięły sobie te słowa mocno do serca, bo ćwiczyły ze wzorowym zaangażowaniem. Przyjechaliśmy z nadziejami na miejsce w czwórce, a wyszła super niespodzianka. Dla mnie to już trzecie wygrane finały wojewódzkie, ale z roku na rok jest coraz ciężej o każdy punkt, co pokazuje, że piłka dziewczęca stale się w regionie rozwija – komentował trener Jerzy Wnuk-Lipiński. - Najważniejsze było, aby przekonać te dziewczynki, że piłka nożna ma im sprawiać radość. Teraz przed nami wielka przygoda i mam nadzieję, że nie przyniesiemy wstydu regionowi podczas zmagań w Warszawie dodał szczęśliwy szkoleniowiec.

Chłopcy

Dziewczynki

U-10

1. Olimpijczyk Kwakowo

2. ULKS U2 Bytów

3. UKS Byki Słupsk

4. SP 9 Sopot

1. SP 6 Malbork

2. SP Jezierzyce

3. SP 6 Kościerzyna

4. SP Łebunia

Najlepszy bramkarz

Kamil Goleń, UKS Byki Słupsk

Agata Marcinkowska, SP 6 Kościerzyna

Najlepszy zawodnik

Bartosz Flis, ULKS U2 Bytów

Michalina Cygan, SP Jezierzyce

Król strzelców

Kacper Protas, Olimpijczyk Kwakowo (12 goli)

Magda Kalinowska, SP 6 Malbork (7 goli)

U-8

Wśród chłopców w kategorii do lat 8 najlepsza okazała się drużyna UKS Byków Słupsk, która w finale pokonała 3:0 UKS AP Marko Gol. – Jesteśmy przeszczęśliwi. Pod każdym dosłownie względem. Znakomity wynik, wysoki poziom, super organizacja, świetna idea - długo tak jeszcze można by wymieniać… Na pewno będziemy startować w kolejnych edycjach turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Mamy paczkę zdolnych chłopców i będziemy z nimi dalej ciężko pracować, aby czynili systematyczne postępy. Dzieciom należą się brawa tym większe, że z racji odległości wyjechaliśmy z domu już po godzinie piątej rano. Nikt nie chciał się bowiem spóźnić na tak fajną imprezę – podkreślała trenerka Jolanta Karska, która wraz z mężem opiekuje się słupskimi talentami. - Chłopcy w kategorii U-10 też stanęli na podium finałów wojewódzkich, co pokazuje, że nasz system pracy się sprawdza. Warto dodać, że od stycznia byliśmy już na 18 turniejach, choć oczywiście to „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” był nas priorytetowy z racji skali całego przedsięwzięcia i prestiżu.

W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył zespół SP 48 Gdańsk, który w decydującym meczu wygrał z SP Borkowo 5:0. - Wygląda na to, że obroniliśmy honor Trójmiasta podczas tego finału wojewódzkiego. Sukces cieszy nas tym mocniej, że zupełnie się go nie spodziewaliśmy. Dziewczynki, które to osiągnęły, zostały niedawno wybrane spośród grupy uczęszczającej na dodatkowe zajęcia sportowe. Nasza szkoła bardzo mocno stawia na tzw. ogólnorozwojówkę, zwłaszcza w najmłodszych kategoriach wiekowych. Jesteśmy dumni, że nasze maluchy tak fajnie się odnalazły w rywalizacji z rówieśniczkami z całego województwa – cieszył się trener Adam Dembiński. - Naprawdę warto inwestować w sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Nie trzeba je od razu ukierunkowywać na daną dyscyplinę, ale ten ogólny fundament przyda im się później niezależnie od dokonanego wyboru. Liczymy, że opowieści rodziców i dzieci o tym, jak fajnie było na finale wojewódzkim „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przełożą się na kolejne zapisy do grup sportowych w naszej szkole. Choć ogólnie i tak nie można narzekać na to, co się dzieje. Odchodzimy już od mitu, że dla młodzieży liczą się tylko komputery. Na przykładzie tych zawodów widzimy, że dzieci chętnie uczestniczą w sportowej rywalizacji.

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

1. UKS Byki Słupsk

2. UKS AP Marko Gol

3. UKS Sparta Sycewice

4. SP 37 Gdynia

1. SP 48 Gdańsk

2. SP 2 Delta Nowy Staw

3. PSP 1 Starogard Gdański

4. SP Borkowo

Najlepszy bramkarz

Jakub Bawor, UKS AP Marko Gol

Zuzanna Olejnik, SP 2 Delta Nowy Staw

Najlepszy zawodnik

Szymon Ignatowicz, UKS Byki Słupsk

Blanka Ossowska, PSP 1 Starogard Gdański

Król strzelców

Oskar Rymuszka, UKS Sparta Sycewice (13 goli)

Martyna Zirra, SP 48 Gdańsk (7 goli)

O Turnieju

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku zakończyła się finałem właśnie na poziomie wojewódzkim.

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziesięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu oraz spełnianie dziecięcych marzeń. Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z zespołów, które odpadły lub dwóch dodatkowych ze swojego podmiotu. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Marcina Kamińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

Patronat honorowy nad XVI edycją Turnieju sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad rozgrywkami objęły również: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także UEFA Grassroots.

Patronat medialny: Radio Zet, TVN, Bravo Sport, Onet, Przegląd Sportowy, Echo Dnia, Gazeta Krakowska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza Zielona Góra, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.