fot. 1910fd6c25474dff4bcb28f52dd26457

Zmiany w przepisach dot. badań lekarskich - WAŻNE

Po kilkunastu latach starań i prób rewolucja w sprawie badań lekarskich stała się faktem. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w życie wchodzi ustawa w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.


​– To wyjątkowy dzień i wyjątkowa chwila dla polskiej piłki – powiedział Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba, który starał się o wejście w życie nowego rozporządzenia przy dużym udziale Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Prace nad zmianą rozporządzenia nabrały rozpędu i przyniosły efekt. Tę wspaniałą informację przekazano podczas zorganizowanego meetingu prasowego u Wojewody Podkarpackiego.

– To wspaniała chwila dla polskiej piłki i całego kraju. Wchodzi rozporządzenie, które sprawi, że rozszerzone są możliwości lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich dla dzieci i młodzieży oraz zawodników w przedziale 21-23 lat. PZPN na czele ze Zbigniewem Bońkiem starał się od kilkunastu lat, żeby te przepisy zmienić, co nareszcie się udało. Czekało na nie nie tylko środowisko piłkarskie, ale również z innych dyscyplin – powiedział Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba.

– Nasza dwuletnia batalia została wygrana. Cieszę się, że nie tylko ludzie piłki, ale innych sportów skorzystają na tym. Zaoszczędzą przede wszystkim pieniądze i czas. Rozporządzenie na pewno ułatwi pracę mniejszym klubom. Specjalne podziękowania Członkom Zarządu PZN za pracę oraz Wiceprezesowi Andrzejowi Padewskiemu oraz Senatorowi Mieczysławowi Golbie – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był kwestią, która niepokoiła klubowych działaczy. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania byli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, żeby uzyskać opinie lekarską w tym zakresie, trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum. Limity NFZ były niewielkie, więc najczęściej trzeba było wydawać krocie za podbicie „kart zdrowia sportowca”.


Znając masowość uprawiania sportu, a w szczególności piłki nożnej praktycznie w każdej wsi, bądź małym czy większym miasteczku, to możliwość przeprowadzania badań i ich częstotliwość mogły budzić wątpliwości co do ich rzetelności i dokładności. Można się zastanawiać, czy niewielka liczba lekarzy w województwie jest w stanie przeprowadzić badania upoważniające do uprawniania sportu. Mogło być więc tak, że w wielu przypadkach zdarzało się zwykłe, masowe „podbijanie kart”.

– Kończymy z fikcją związaną z podbijaniem kart zdrowia – mówił Wiceminister Sprawiedliwości prezentując wydrukowane rozporządzenie. – Skracamy drogę, zmniejszamy barierę do uprawiania sportu amatorskiego. Rozszerzamy katalog lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń. Wreszcie udało się wcielić w życie to, o co Polski Związek Piłki Nożnej bezskutecznie od kilkunastu lat walczył – dodał Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba.

Najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu:

– badania przeprowadzane będą raz w roku

– prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz POZ

– w odniesieniu do zawodników amatorów po ukończeniu 23 r. ż. obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań (uzyskania orzeczenia lekarskiego)

Polski Związek Piłki Nożnej chce serdecznie podziękować i pogratulować Prezesowi Podkarpackiego ZPN Mieczysławie Golbie oraz Wiceprezesowi PZPN Andrzejowi Padewskiemu za starania i włożony trud, dzięki którym ww. rozporządzenie mogło wejść w życie.


WAŻNE: Zgodnie z rozporządzeniem:

" W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia orzeczenie może wydać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia), o którym mowa w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.2)), oraz posiadanej dokumentacji medycznej. 

 W odniesieniu do zawodników pomiędzy 19. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej na podstawie posiadanej dokumentacji medycznej. 

"§ 2. 

1. Orzeczenia lekarskie wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

2. Do badań rozpoczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe."


Poniżej dokumenty regulujące nowe przepisy

dz-u-z-28-02-2019-poz-396-zmn-rozp-w-sprawie-trybu-orzekania-o-zdolnosci-do-uprawiania-danego-sportu-przez-dzieci-i-mlodziez-do-uk-21-r-z-oraz-przez-zawodnikow-p.pdf


dz-u-z-28-02-2019-poz-395-zmn-rozp-w-spr-kwalifikacji-lekarzy-upr-do-wydawania-zaw-orzeczen-lek-o-stanie-zdrowia-oraz-zakresu-i-czestotliwosci-wymaganych-badan.pdf


źródło: laczynaspilka.pl