fot. www.u21poland.com

Za miesiąc pierwszy mecz w Gdyni, czyli to będzie piękna impreza

Dokładnie miesiąc pozostał do pierwszego meczu mistrzostw Europy UEFA EURO U21, który rozegranie zostanie w Gdyni - 17 czerwca o 20.45 Hiszpania zmierzy się z Macedonią. - To będzie piękna impreza – zapewnił prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Mistrzostwa Europy do lat 21 odbywają się od 1978 roku. Najbliższy finałowy turniej rozegrany zostanie w dniach 16-30 czerwca w sześciu polskich miastach i po raz pierwszy wystąpi w nim udział 12 zespołów – w poprzednich edycjach tej imprezy brało udział osiem drużyn.

W Lublinie i Kielcach zagrają zespoły grupy A, czyli Polska, Anglia, Szwecja i Słowacja, w Gdyni i Bydgoszczy rywalizować będą drużyny grupy B, czyli Portugalia, Hiszpania, Serbia i Macedonia, natomiast Kraków i Tychy zostały arenami grupy C, którą tworzą reprezentacje Niemiec, Danii, Włoch oraz Czech. - Ta impreza jest praktycznie kopią mistrzostw Europy seniorów. Występują tylko dwie różnice - wprowadzono górny limit wieku piłkarzy, a ponadto mecze rozgrywane są na mniejszych stadionach. Pozostałe wysokie standardy i wymogi, znane nam chociażby z rozgrywanego pięć lat temu na Ukrainie oraz w Polsce turnieju, są zachowane - powiedział prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski.

W inauguracyjnym spotkaniu mistrzostw Szwecja zagra 16 czerwca o godz. 18 w Kielcach z Anglią, a tego samego dnia o 20.45 Polska zmierzy się w Lublinie ze Słowacją – będzie to jednocześnie oficjalny mecz otwarcia turnieju, który poprzedzi uroczysta ceremonia. W sumie rozegranych zostanie 21 spotkań – 18 grupowych, dwa półfinały oraz konfrontacja o złoty medal.

- Pięć lat temu byliśmy co prawda z Ukrainą współorganizatorem mistrzostw Europy seniorów, ale i tak odnieśliśmy jako kraj wielki sukces. Do dzisiaj możemy przecież korzystać z inwestycji powiązanymi z tym turniejem w postaci dróg, lotnisk oraz stadionów. Jestem przekonany, że teraz również zaprezentujemy się z jak najlepszej strony, a ta imprezy ponownie okaże się wspaniałą promocją Polski. W czerwcu przyjedzie do nas sporo kibiców i turystów, którzy będą mieli okazję poznać naszą gościnność, życzliwość, serdeczność oraz kulturę. Chciałbym również podkreślić zaangażowanie w to wielkie przedsięwzięcie z ogromną logistyką miast gospodarzy, bo wszyscy wykonaliśmy do tej pory wspaniałą robotę. Wiem, że to będą piękne mistrzostwa – skomentował prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Trzy mecze rozegrane zostaną w Gdyni. Do pierwszego z nich pozostał dokładnie miesiąc, bo 17 czerwca na murawę Stadionu Miejskiego wybiegną drużyny Hiszpanii i Macedonii. Trzy później w hitowo zapowiadającej się konfrontacji Hiszpania zagra z Portugalią, a 23 czerwca Portugalia zmierzy się z Macedonią. W grupie B jest jeszcze Serbia, ale ta drużyna swoje spotkania rozegra w Bydgoszczy. Trzy mecze w Gdyni - wszystkie rozpoczną się o 20.45 - może w sumie obejrzeć blisko 45 tysięcy widzów.

- Ponad połowa biletów na spotkania w Gdyni znalazła już nabywców, a największym zainteresowaniem cieszy się potyczka Hiszpanii z Portugalią. Z jednej strony są to derby Półwyspy Iberyjskiego, a także konfrontacji dwóch wyjątkowo silnych zespołów. Hiszpanie, którzy mają w swoim składzie takie gwiazdy jak Hector Bellerin, Marco Asensio, Saul Niguez czy Gerard Deulofeu uchodzą za faworyta imprezy, natomiast Portugalczycy to wicemistrzowie Europy sprzed dwóch lat. Mamy jednak nadzieję, że podczas wszystkich spotkań na Stadionie Miejskim nie będzie wolnych miejsc. Wiemy już, że do Gdyni wybiera się spora grupa macedońskich kibiców. Federacja tego kraju, którego piłkarska reprezentacja po raz pierwszy weźmie udział w turnieju takiej rangi, zwróciła się z prośbą o zwiększenie przysługującej im puli biletów. Liczymy także na fanów z Hiszpanii i Portugalii, którzy na pewno będą się u nas znakomicie czuli. Gdynia jest miastem przyjaznym, otwartym oraz pełnym inwencji. Dla wszystkich kibiców zamierzamy przygotować różne atrakcje i udogodnienia - zapewnił Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy U-21 Paweł Brutel.

Wejściówki na te mecze, w niezwykle niskiej cenie 15 i 25 złotych, cały czas można nabywać przez stronę www.bilety.u21poland.com. A ich posiadacze mogą w dni meczowe za darmo korzystać z komunikacji publicznej.

Mistrzowskiego tytułu bronią Szwedzi, którzy 30 czerwca 2015 roku w Pradze po rzutach karnych (po 120 minutach było 0:0) pokonali Portugalię 4:3. W półfinale znaleźli się ponadto Niemcy i Duńczycy. Ci pierwsi przegrali z Portugalią aż 0:5, natomiast zawodnicy z Półwyspu Jutlandzkiego ulegli 1:4 Szwecji. Polacy w Czechach nie grali.

Mecze poprzednich finałów UEFA EURO U21 pokazywały 32 stacje telewizyjne, które nadały sygnał aż do 129 krajów. Łączna oglądalność wyniosła wtedy 85,3 mln widzów. W Czechach rywalizowało jednak tylko osiem drużyn, zatem skala i rozmach polskiego championatu będzie większa. Wśród nadawców telewizyjnych, które przeprowadzą transmisje ze spotkań rozgrywanych w Gdyni, najszerszą operację przygotowuje hiszpańska stacja MEDIASET.

źródło: mard

Wyniki i tabele

Sezon 2017/2018
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl