Podsumowanie warsztatów szkoleniowych dla trenerów

W dniu 6 lutego 2019 roku w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (ul. Kazimierza Górskiego 1) odbyły się warsztaty szkoleniowe dla trenerów pt. "Wykorzystanie europejskich systemów szkolenia piłkarskiego w polskiej praktyce treningowej".

Organizatorem przedsięwzięcia była Komisja ds. Szkolenia Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, a prelegentami trenerzy Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk – trener koordynator Grzegorz Grzegorczyk (trener licencjonowany UEFA A Elite Youth) oraz trenerzy drużyny U-14 Tomasz Byszko (I trener z licencją UEFA A) i Jakub Żukowski (II trener z licencją UEFA A).

Zajęcia rozpoczęły się od wykładu (prezentacji) trenera Byszko dotyczącego doświadczeń i spostrzeżeń ze stażów w klubach Benfica Lisbona, Ajax Amsterdam, Crystal Palace, Dynamo Zagrzeb, Slavia Praga oraz Dynamo Kijów, które on i trener Grzegorczyk odbyli w trakcie swoich peregrynacji zawodowych. Ponad 80-osobowa grupa trenerów, nie tylko z Pomorskiego ZPN, poznała strategię i główne założenia szkoleniowe obowiązujące w akademiach piłkarskich w/w klubów. Następnie, w kontekście wniosków płynących z doświadczeń w zagranicznych klubach, trener Grzegorczyk przedstawił filozofię kształcenia i główne założenia szkolenia młodych adeptów piłki nożnej w Lechii Gdańsk.

Po sesji teoretycznej, na boisku ze sztuczną nawierzchnią oliwskiej AWFiS, odbyła się lekcja pokazowa, w której uczestniczyli młodzi gracze Lechii Gdańsk (rocznik 2005), podopieczni trenerów Byszko i Żukowskiego. Trenerzy przedstawili sekwencję środków treningowych głównie na formach gier, od gry 1 vs 1 do gier pomocniczych z udziałem większej liczby graczy. Ponadto, zademonstrowali ćwiczenia kompleksowe dla graczy wybranych pozycji przy wykorzystaniu całej przestrzeni boiska. Na zakończenie trener Grzegorczyk, który koordynował całością zajęć praktycznych podsumował przeprowadzony trening.

Andrzej Szwarc
Wiceprezes ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN

Wyniki i tabele

Sezon 2019/2020
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl