fot. gryf

Obrońca trofeum i duet zespołów grających w klasie B walczy o PP

15 drużyn pozostało na placu boju w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu województwa pomorskiego. W tym gronie jest komplet ekip występujących w III lidze, broniący trofeum Gryf Słupsk oraz grające w klasie B SAP Sopot i Olimpia Sztum.


W finale poprzedniej edycji Pucharu Polski na szczeblu województwa pomorskiego 21 czerwca po niezwykle emocjonującym spotkaniu Gryf Słupsk okazał się w Starogardzie Gdańskim lepszy w rzutach karnych 5:3 od Gromu Nowy Staw. Powtórzyć to osiągnięcie będą jednak mieli okazję tylko podopieczni trenera Grzegorza Bednarczyka, którzy w V rundzie na szczeblu podokręgu słupskiego pokonali w Bruskowie Wielkim 6:0 Karola Pęplino (trzy bramki zdobył Wojciech Wójcik). Co prawda w IV rundzie podokręgu malborskiego Grom okazał się 1:0 lepszy w Ostaszewie od GDKiS, ale to spotkanie, ze względu na grę w obu drużynach nieuprawnionych zawodników, zweryfikowane zostało jako obustronny walkower. Tym samym w 1/8 finału zamiast 16 znalazło się 15 zespołów, które rywalizować będą już razem. Mecze tej fazy odbędą się na wiosnę, a jedna z drużyn będzie miała wolny los.

Do 1/8 finału dotarł także inny półfinalista poprzedniej edycji Powiśle Dzierzgoń, który pokonał w Malborku Pomezanię 1:0. W komplecie znalazły się także w nim teamy występujące w III lidze, czyli Bałtyk Gdynia, KP Starogard Gdański, Wierzyca Pelplin oraz GKS Przodkowo.

Największe brawa należą się jednak najniżej notowanych drużynom, czyli rywalizującemu w klasie A no10.pl Sokołowi Zblewo oraz występującym w klasie B Olimpii Sztum i SAP Sopot. Olimpia wyeliminowała czterech (kolejno 5:0 Nogat Malbork, 4:2 Deltę Miłoradz, 2:1 Powiśle II Dzierzgoń oraz 5:2 Błękitnych Stare Pole), natomiast sopocianie pięciu rywali (7:0 juniorów Orła Trąbki Wielkie, 9:4 Unię 1922 Tczew, 9:0 Sokół Ełganowo, 3:0 Orkana Rumia oraz 2:1 MKS Władysławowo). Olimpia zajmuje trzecie miejsce w malborskiej grupie drugiej klasy B, natomiast SAP jest z kompletem ośmiu zwycięstw i bramkowym bilansem 58:2 liderem gdańskiej grupy drugiej.

Warto przypomnieć, że Olimpia ma za sobą udana pucharową przygodę. 27 czerwca 2004 roku drużyna prowadzona przez trenera Bogdana Kazojcia pokonała w finale wojewódzkim po rzutach karnych Lechię Gdańsk 3:2, a w pierwszej rundzie wygrała 2:0 z występującą na zapleczu ekstraklasy Jagiellonią Białystok. Ekipa ze Sztumu, która grała wówczas w IV lidze, znalazła się później w grupie z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski (ta drużyna została w tym sezonie wicemistrzem Polski) oraz z drugoligowymi (obecna pierwsza liga) GKS Bełchatów i Piastem Gliwice. Olimpia nie zajęła ostatniej pozycji – przypadła ona Piastowi, który przegrał w Sztumie 2:4 oraz zremisował z Olimpią na własnym stadionie 1:1.

Stawkę drużyn, które znalazły się w 1/8 finału PP, uzupełniły Pogoń Lębork, Anioły Garczegorze, rezerwy Drutex Bytovii Bytów i Arki Gdynia, Stolem Gniewino (IV liga Saltex) oraz Spójnia Sadlinki (V liga no10.pl). Zwycięzca rozgrywek otrzyma premię w wysokości 30 tysięcy złotych.