fot. tymbark2

Wyniki XVIII turnieju „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku”

Za nami kolejna, XVIII edycja organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja, po meczach Wielkiego Finału na PGE Narodowym w Warszawie, wyłonione zostały najlepsze w Polsce drużyny w kategoriach do lat 10 oraz 12.


Wśród chłopców triumf odnieśli zawodnicy AMO Rzeszów z woj. podkarpackiego (U-10) i SP 7 Koszalin z woj. zachodniopomorskiego (U-12). W rywalizacji dziewczynek końcowy triumf odniosły ekipy Beniaminka Krosno z woj. podkarpackiego (U-10) i UKS SMS Łódź z woj. łódzkiego (U-12) Zwycięzcy, poza otrzymaniem Pucharu Tymbarku, w nagrodę obejrzą z trybun czerwcowy mecz reprezentacji Polski z Litwą i spotkają się z podopiecznymi Adama Nawałki tuż przed wylotem kadry na mistrzostwa świata w Rosji.

Trwające w dniach 29 kwietnia – 2 maja Finały Ogólnopolskie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgromadziły w Warszawie 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym w niedzielne popołudnie, największe młode talenty ze wszystkich województw przez dwa dni rywalizowały na boiskach Legii i Agrykoli o awans do Wielkiego Finału.

Zwycięzców XVIII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku poznaliśmy 2 maja na PGE Narodowym. Na oczach fanów obecnych na trybunach oraz widzów, którzy oglądali transmisję na żywo w Polsacie Sport i Super Polsacie, najlepsze ekipy w rozgrywkach zagrały decydujące mecze na stadionie, na którym gole strzelali m.in. Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik czy Cristiano Ronaldo. Rozegrane zostały 4 spotkania finałowe, które dostarczyły nam wszystko, co najważniejsze w futbolu: piękne zagrania i bramki, dużą dawkę emocji, ale także postawy fair play i pasji w najszczerszym wydaniu.

Najważniejsze mecze w dotychczasowej karierze tych młodych piłkarzy i piłkarek na antenie Polsatu Sport i Super Polsatu uświetnili swoim komentarzem: dziennikarz tej stacji, Mateusz Borek, oraz znany z kanału „Łączy Nas Piłka”, Łukasz Wiśniowski. Zmagania ośmiu fantastycznych ekip osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Czesław Michniewicz, Jacek Magiera, Marcin Dorna czy Bartłomiej Zalewski.

Dzieci przede wszystkim muszą mieć przyjemność z grania w piłkę. Każda chwila wolnego czasu spędzona na boisku, na grze, rywalizacji, zabawie, jest cenna. A trofea i nawet wyróżnienia indywidualne to dodatkowe bodźce, które wpływają na zawodnika, żeby dalej pracować i być jak najlepszym w przyszłości. Dzięki naszym sponsorom, dzięki Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej i wojewódzkim związkom piłkarskim organizujemy największy turniej dla dzieci w Europie. Wszystko dobrze funkcjonuje, dzieci mają z tego fantastyczną zabawę i jest to dla nich świetny start. Jeżeli mówimy o piłce zawodowej, z tej całej rzeszy dzieciaków kilku na pewno trafi do poważnej piłki – powiedział po zakończeniu rozgrywek prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

Już od 5 lat rozgrywamy Wielki Finał Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stadionie PGE Narodowym. Co roku jest to ogromne święto dziecięcego futbolu oraz pokaz najwyższych umiejętności piłkarskich. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Finału Ogólnopolskiego. Życzę Wam wytrwałości w dążeniu do spełnienia piłkarskich marzeń – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Najlepiej z drużyn z województwa pomorskiego zaprezentowali się chłopcy z UKS Sparta Sycewice w kategorii chłopców U-10, którzy zajęli 12. miejsce, jednak byli bliscy awansu do ćwierćfinału. To super turniej, fantastycznie przygotowany. Mamy pewien niedosyt, ponieważ z grupy nie wyszliśmy przez gorszy bilans bezpośrednich meczów z naszymi rywalami. Chłopcy z pewnością zapamiętają obecność oficjeli i osób, które znają z telewizji. Prezes Boniek czy trener Nawałka byli na wyciągnięcie rękiopowiadał trener Ryszard Hendryk.

Pozytywy dotyczące gry swoich podopiecznych dostrzegł także trener drużyny U-2 Bytów, która w kategorii U-12 chłopców zajęła 14. miejsce, przegrywając awans do najlepszej ósemki w ostatniej kolejce fazy grupowej. Organizacyjnie Turniej jest świetny, sportowo z naszej strony mogło być nieco lepiej. Decydujący o awansie z grupy mecz był najsłabszym w naszym wykonaniu. Szkoda, bo za wcześniejsze spotkania byliśmy chwaleni nawet przez trenerów reprezentacji młodzieżowych, którzy byli obecni na boiskach Legii i Agrykoli. Uważam, że nasi zawodnicy nie odstają od tych, którzy zajęli najwyższe miejsca. Liczę na to, że część moich zawodników wpadła w oko trenerom i być może otrzymają powołania na Letnią Akademię Młodych Orłów – mówił Tomasz Mielewczyk.

Chociaż Dziewczyny z Kalisza w rywalizacji U-12 dziewczynek nie wyszły z grupy, ich trener był zadowolony przede wszystkim z zebranego przez nie doświadczenia. – Wynik może nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, bo zajęliśmy 16. miejsce, ale jeżeli dodamy, że znaleźliśmy się w gronie najlepszych ekip z całego kraju, to jest to bardzo duże osiągnięcie. Dla nas wyjazd na Finał Ogólnopolski to wyjazd życia. Jesteśmy z małej szkoły na Kaszubach i w dodatku jesteśmy jedną z nielicznych drużyn, które nie są drużyną klubową. Nie mamy UKS-u, żadnego klubu, gramy tylko na WF-ach i w SKS-ach - mówił szkoleniowiec, Piotr Laska. - Dla dziewczyn największą wartością jest udział w tak dużej imprezie. Jesteśmy tutaj pierwszy raz i widać, że impreza jest naprawdę szyta pod igłę. Dziewczyny będą miały naprawdę fajne wrażenia, poznały tu dużo dziewczyn z całej Polski, bo przecież graliśmy sześć meczów z różnymi województwami. Mogły się bardzo nauczyć od koleżanek, które były lepsze i to jest też pozytywne zarówno dla nich, jak i dla mnie – zakończył.

Również dziewczyny z Feniksa Kramarzyny, które rywalizowały w kategorii U-10, będą dobrze wspominały wyjazd do Warszawy. – Dziewczyny przeżyły niesamowitą przygodę. Jesteśmy z małej miejscowości, która liczy zaledwie kilkaset mieszkańców, więc mam ogólnie może 20 dziewczynek z klas 1-3 do dyspozycji. Większość z tych zawodniczek, które zagrały w Warszawie, jest z rocznika 2009, więc musiały rywalizować ze starszymi dziewczynkami. Dlatego najważniejsza była dla nas zabawa i zebrane doświadczenie, zwłaszcza że były to nasze pierwsze Finały Ogólnopolskie. Dziewczyny będą miały teraz pozytywnego „kopa” do pracy, żeby za rok wrócić do Warszawy – powiedział trener Grzegorz Starzyński.

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Piotr Stołowski z zespołu SP 7 Koszalin (woj. zachodniopomorskie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostały natomiast zespół Football Academy z Zawiercia (woj. śląskie) oraz drużyna Orzeł Wałcz 2010 z województwa zachodniopomorskiego.

Triumfatorzy XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 już niebawem po raz kolejny będą mogli zjawić się na PGE Narodowym. W ramach nagrody głównej, młodzi piłkarze i piłkarki obejrzą z wysokości trybun ostatni mecz reprezentacji Polski przed wylotem na mundial do Rosji – 12 czerwca, z Litwą – oraz spotkają się ze swoimi idolami, czyli piłkarzami reprezentacji Polski.

Turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 12 lat firma Tymbark. Od ubiegłego roku do grona sponsorów Turnieju dołączyła firma Electrolux, zostając Brązowym Sponsorem rozgrywek. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, m.in. Arkadiusza Milika – ambasadora Turnieju, Piotra Zielińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat na XVIII edycją Turnieju sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronat medialny: Onet, Przegląd Sportowy, Bravo Sport oraz Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Dziennik Zachodni, Echo Dnia, Gazeta Krakowska, Gazeta Lubuska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Pomorska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Współczesna, Głos Wielkopolski, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl