fot. pogonl

W Pogoni juniorzy ćwiczą z seniorami, a żołnierze grają w Omanie

Czterech juniorów będzie w przerwie zimowej trenować z pierwszą drużyną Pogoni Lębork. W przygotowaniach do rundy wiosennej nie weźmie z kolei udziału trzech zawodowych żołnierzy, którzy grają w Omanie w II Wojskowym Pucharze Świata.


​Pogoń jest co prawda poważnie zagrożona spadkiem – po 17. kolejkach podopieczni trenera Waldemara Walkusza plasują się w grupie drugiej III ligi na przedostatniej 17. pozycji – niemniej w klubie nie koncentrują się tylko na walce o uniknięcie degradacji. W przerwie zimowej z zespołem seniorów trenować będzie czterech wyróżniających się juniorów - z drużyny prowadzonej przez trenera Romana Rubaja ten zaszczyt spotkał tercet 16-latków, środkowego obrońcę Kamila Frącka, bocznego defensora Michała Klińskiego i środkowego pomocnika Kamila Brzozowskiego oraz starszego o dwa lata napastnika Mateusza Zanewycza.

W pierwszej fazie przygotowań do rundy rewanżowej nie weźmie natomiast udziału trzech zawodowych żołnierzy, Adrian Kochanek, Mateusz Wachowiak i Damian Formela. Ten tercet wyjechał do Omanu, gdzie do 29 stycznia odbywać się będzie II Wojskowy Puchar Świata – rywalami w grupie reprezentacji Polski są zespoły Kanady, Egiptu oraz Syrii. Wiadomo również, że na wiosnę bronić dla Pogoni III ligi nie będą już Mateusz Sychowski, Maciej Wardziński oraz Kamil Klimas (ten ostatni nie zadebiutował w ligowych rozgrywkach), którzy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. W rundzie rewanżowej w lęborskim zespole nie zagrają również pozyskani po awansie bramkarz Mateusz Machola oraz lewy obrońca Jakub Drozdowski, który wrócił do Bałtyku Koszalin.

To nie jedyne planowane zmiany. Poza personalnymi roszadami, a działacze cały czas zamierzają wzmocnić zespół, zmodernizowany ma również zostać stadion. Na zlecenia magistratu pracownia „Szpilewicz Architekci” wykona „Opracowanie dokumentacji budowlanej trybun z budynkiem administracyjno-socjalnym na Stadionie Miejskim w Lęborku”. Warty 118 tysięcy złotych projekt ma zawierać m. in. pozwolenie na budowę. Koszt nowej trybuny i budynku szacowany jest na około 3 mln złotych. Miasto starać się będzie o dofinansowanie tej inwestycji z różnych źródeł.

Wybudowana zostanie główna trybuna, która ma mieć około 1000 miejsc, w tym 300 pod dachem. Połączona będzie z budynkiem administracyjno-socjalnym spełniającym wymogi II ligi i posiadać cztery przestronne szatnie, miejsca dla kierownika bezpieczeństwa, sędziów i obserwatora, pomieszczenia dla mediów, trybunę VIP oraz salę konferencyjną. Dwukondygnacyjny budynek z piwnicą, gdzie znajdzie się siłowania i sauna, ma mieć powierzchnię około 700 m2. Projekt uwzględnia także przebudowę trybun na boisku bocznym.

Budowa nowej trybuny z budynkiem socjalnym to kolejny etap modernizacji lęborskiego stadionu. Ostatnie inwestycje na miejskim obiekcie to budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, małego placu z naturalną nawierzchnią, lekkoatletycznej bieżni z oświetleniem oraz systemu automatycznego podlewania boiska głównego.

Piłkarze Pogoni wznowili przygotowania 10 stycznia. Na początku drużyna trenować będzie pięć razy w tygodniu (wolne są weekendy) na sali, siłowni oraz w terenie, natomiast w dniach 23-29 stycznia zaplanowany jest obóz dochodzeniowy, podczas którego zawodnicy ćwiczyć mają nawet trzy razy dziennie, a do tego korzystać z basenu i sauny. Pierwszy sparing Pogoń rozegra 28 stycznia z Gryfem Wejherowo, a następnie zmierzy się z Bałtykiem Koszalin, Kaszubią Kościerzyna, Wieżą Postomino i Cartusią Kartuzy. Na inaugurację rundy rewanżowej podopieczni trenera Walkusza spotkają się 11 bądź 12 marca w Kaliszu z szóstym w tabeli KKS 1925, z którym na własnym stadionie przegrali 2:3.