fot. http://isport.blesk.cz

Verner Lička zaprasza na kursokonferencję do Cetniewa

Wykłady, pokazowe treningi i panel dyskusyjny znalazły się w programie kursokonferencji „Edukacja sportowa dzieci i młodzieży uzdolnionej do gry w piłkę nożną”, która odbędzie się w Cetniewie. Jednym z prelegentów jest trener Verner Lička.

​Czesi zaliczają się do światowych potęg w hokeju na lodzie, ale także w młodzieżowym futbolu, a zwłaszcza w najstarszej kategorii wiekowej do lat 21, mogą pochwalić się większymi sukcesami od Polski. Biało-czerwonych próżno nie tyle szukać na podium ile wręcz wśród uczestników finałowych turniejów (zagrali w tym roku w ostatniej imprezie z racji bycia jej gospodarzem), natomiast nasi południowi sąsiedzi zdobyli złoty medal w 2002 roku, dwa lata wcześniej zostali wicemistrzami Starego Kontynentu, natomiast w 2011 roku uplasowali się na czwartej pozycji. „Tajniki” i specyfikę szkolenia trenerów i najmłodszych piłkarzy w tym kraju będzie można poznać w piątek i w sobotę w Centralnym Ośrodku Sportu we Władysławowie Cetniewie podczas trenerskiej kursokonferencji. Rozpocznie ją o godzinie 16 wykład Vernera Lički, który przedstawi filozofię i system szkolenia trenerów w  Czechach. Również w piątek 63-letni Czech razem ze swoim rodakiem Lukăśem Strănskŷm opowie ponadto o sposobach kształtowania zdolności motorycznych i umiejętności techniczno-taktycznych młodych piłkarzy, natomiast w sobotę poprowadzi treningi pokazowe, które mają przybliżyć nauczanie oraz doskonalenie umiejętności techniczno-taktycznych zawodników do 13 i 15 lat.

Niezwykle sympatyczny czeski szkoleniowiec był w przeszłości niezłym piłkarzem. W dużej mierze dzięki niemu Banik Ostrawa trzy razy świętował mistrzostwo ówczesnej Czechosłowacji, natomiast Lička, w latach 1980 i 1984, zdobył koronę króla strzelców tamtejszej ekstraklasy. Występował także w klubach francuskich i belgijskich. W reprezentacji swojego kraju rozegrał co prawda tylko dziewięć meczów, w których strzelił jednego gola, ale w swoim futbolowym dossier ma również wywalczone w 1980 roku we Włoszech trzecie miejsce w mistrzostwach Europy oraz mistrzostwo olimpijskie w Moskwie. Jako trener pracował oczywiście w Baniku, w FC Żlin oraz w Qatar S.C. Był także asystentem selekcjonerów pierwszej reprezentacji Czech, Vaclava Jezka i Dusana Uhrina – pod wodzą drugiego szkoleniowca drużyna narodowa tego kraju zdobyła w 1996 roku srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu. Pracował także z młodzieżową reprezentacją Czech.

W Polsce Lička pojawił się w 2001 roku, kiedy przejął Polonię Warszawa. Prowadził także Górnika Zabrze, Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski oraz Wisłę Kraków, z którą w 2005 roku wywalczył mistrzostwo kraju. Z kolei do kwietnia zasiadał na trenerskiej ławce drugoligowego Radomiaka Radom, ale wtedy zastąpił go Robert Podoliński.

Patronat nad Kursokonferencją pt. Edukacja sportowa dzieci i młodzieży uzdolnionej do gry w piłkę nożną objął sportbm

źródło: mard

Wyniki i tabele

Sezon 2018/2019
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl