Relacja z Kursu Spikerów

03 marca 2017 r. na Stadionie Energa Gdańsk odbył się organizowany przez Pomorski Związek Piłki Nożnej, Kurs Spikerów dla III ligi oraz niższych klas rozgrywkowych.

W trwających kilka godzin prelekcjach wzięło udział pięćdziesiąt osób, które po ukończeniu szkolenia uzyskały uprawnienia do prowadzenia meczów na poziomie III ligi i klas niższych. Warto podkreślić, że najmłodszy uczestnik kursu miał 11 lat i przyjechał na zajęcia aż z Województwa Dolnośląskiego. Zajęcia miały charakter zarówno wykładowy jak i praktyczny. 

Pierwszy głos zabrał Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich, Gerard Sobecki, który przywitał wszystkich gości i powiedział kilka słów wprowadzających. Następnie o zasadach pracy spikera opowiadał dr Marcin Sabat, pracownik Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN. Po krótkiej przerwie głos zabrała Barbara Damulewicz, logopeda medialny, która opowiedziała o wszelkich zagadnieniach związanych z językoznawstwem i pracą głosem. Marcin Gałek, spiker Lechii Gdańsk, najpierw przeprowadził wykład dotyczący obsługi meczów przez spikera z uwzględnieniem tworzenia i przekazywania komunikatów a następnie poprowadził zajęcia praktyczne z murawy stadionu. Każdy z uczestników miał szansę na sprawdzenie się z mikrofonem i nagłośnieniem, z którego na każdym meczu domowym, korzysta spiker gdańskiego klubu.

W ramach zajęć kursanci poznali przepisy związkowe, dowiedzieli się o bezpieczeństwie imprez masowych, mieli możliwość zapoznania się z socjologiczną analizą zachowań osób będących uczestnikami widowiska sportowego, sposobem współpracy z tłumem i jednocześnie panowaniem nad niekontrolowanym zachowaniem publiczności.

Wyniki i tabele

Sezon 2017/2018
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl