fot. www.gdyniasport.pl

Polska organizatorem, a Gdynia miastem gospodarzem MŚ U20

Dwa lata po Mistrzostwach Europy UEFA EURO U21 Polska będzie organizatorem kolejnej wielkie piłkarskiej imprezy. Za rok 24 drużyny walczyć będą w naszym kraju w mistrzostwach świata U20. Wśród miast gospodarzy najprawdopodobniej ponownie znajdzie się Gdynia.

​Obradująca w kolumbijskiej Bogocie Rada FIFA podjęła decyzję, że mistrzostwa świata U-20 zostaną na przełomie maja i czerwca 2019 roku rozegrane w Polsce. O prawo organizacji tej imprezy nasz kraj rywalizował z Indiami i Peru. Jednym z miast gospodarzy będzie Gdynia, która w zeszłym roku gościła drużyny rywalizujące w Mistrzostwach Europy UEFA EURO U21. Na Stadionie Miejskim odbyły się trzy spotkania – Hiszpania – Macedonia 5:0, Hiszpania - Portugalia 3:1 oraz Portugalia – Macedonia 4:2. - Za organizację młodzieżowych mistrzostw Europy otrzymaliśmy najwyższe noty i jestem przekonany, że równie dobrze spiszemy się w przyszłym roku. To kolejna impreza najwyższej rangi, którą będziemy mieli zaszczyt gościć. Dopiero co cieszyliśmy się z decyzji IAAF o przyznaniu Gdyni organizacji w 2020 roku mistrzostw świata w półmaratonie, a za kilka miesięcy czekają nas mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie 505. Z kolei w przyszłym roku będziemy gościć nie tylko wschodzące gwiazdy piłki nożnej, ale też najlepszych młodych żeglarzy globu – powiedział dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

"Nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale w naszej kandydaturze zaproponowaliśmy sześć miast – Łódź ze stadionem Widzewa, Lublin, Gdynia, Bydgoszcz, Tychy i Lubin". 

Czekamy zatem na oficjalną decyzję FIFA, jednak biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie obiekty spełniają wymogi, nie powinno być niespodzianek.

Mistrzostwa świata do lat 20 stanowią jednak zdecydowanie większe wyzwanie niż młodzieżowy championat Starego Kontynentu. O ile w tym drugim turnieju rywalizowało 12 drużyn, o tyle w przyszłym roku do Polski przyjadą 24 zespoły. Zapewniony udział mają gospodarze, a ponadto w imprezie zagra pięć europejskich teamów, po cztery ekipy z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (obejmuje Amerykę Środkową i Północną oraz Karaiby) oraz dwie z Oceanii.

Pierwszy championat w tej kategorii wiekowej rozegrany został w 1977 roku w Tunezji, a Polska będzie gospodarzem 22. edycja tej imprezy. Ostatnie mistrzostwa odbyły się w 2017 roku w Korei Południowej. W finale Anglia pokonała Wenezuelę 1:0, a na najniższym stopniu podium stanęli Włosi. Najwięcej triumfów, sześć, mają na koncie Argentyńczycy, natomiast pięć złotych medali wywalczyli Brazylijczycy. Polacy tylko cztery razy rywalizowali w tym turnieju, a największy sukces zanotowali w 1983 roku, kiedy w Meksyku zajęli trzecie miejsce. W reprezentacji biało-czerwonych grali wówczas obecny trener bramkarzy Lechii Gdańsk Jarosław Bako oraz tercet futbolistów Bałtyku Gdynia, Bolesław Błaszczyk, Wiesław Krauze i Mirosław Modrzejewski.

W mistrzostwach do lat 20 rywalizowało wielu znakomitych piłkarzy, a w gronie wybranych najlepszymi zawodnikami turnieju znaleźli się m. in. Argentyńczycy Diego Maradona w 1979 i Lionel Messi w 2005 roku.

źródło: mard

Wyniki i tabele

Sezon 2018/2019
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl