To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym

3 dni sportowej rywalizacji, ponad 90 drużyn chłopców i dziewczynek, 901 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa pomorskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Gryfa Tczew (kategoria do lat 8), Escoli Futbolu Pruszcz Gdański (U-10) i SP Stężyca (U-12), a także dziewczynki z SP 48 Gdańsk (U-8), ULKS-u Feniks Kramarzyny (U-10) i Błękitnych Wejherowo (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Pomorskiem był Gdańsk, a dokładniej obiekty tamtejszego Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Traugutta 29.

Święto futbolu w Gdańsku

W środę rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najstarszej kategorii U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-10, a w piątek odbyły się zmagania najmłodszych zespołów chłopców i dziewczynek.

Gdańsk przywitał zawodników i kibiców pochmurnym niebem, ale drużyny z całego województwa licznie stawiły się na boiskach, aby rozpocząć rywalizację o wyjazd do Warszawy. Warto było zaprezentować się z jak najlepszej strony, ponieważ rozgrywki śledził m.in. trener Lechii Gdańsk, Piotr Stokowiec. – Myślę, że ten Turniej jest świetną inspiracją dla dzieci, a my poprzez ruch kształtujemy zdrowe społeczeństwo. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pociechy odpowiednich nawyków. Ważne, aby wskazać im odpowiednią ścieżkę – podkreślał szkoleniowiec aktualnego lidera ekstraklasy.

Podczas finałów w województwie pomorskim oglądaliśmy ponad 800 młodych piłkarzy i piłkarek, którzy poza walką o medale przyjechali do Gdańska, aby cieszyć się grą w piłkę. – Świetna zabawa to podstawa, rywalizację w tym wieku stawiamy na drugim miejscu – dodał Stokowiec, który chętnie pozował do zdjęć z najmłodszymi.

W rozgrywkach dziewcząt oczy kibiców przez cały pierwszy dzień zwrócone były ku zawodniczkom z drużyny Błękitni Wejherowo, które dzięki 15 bramkom Mai Kosyn zwyciężyły w kategorii U-12, pokonując w półfinale piłkarki z Pogoni Tczew, a w finale ogrywając ULKS Feniks Kramarzyny. Poza pięknymi bramkami Mai, świetnie prezentowała się też jej koleżanka z zespołu Nina Abe. Dysponująca dobrymi warunkami fizycznymi piłkarka pokazała, że jest mocnym punktem swojej drużyny i w razie kryzysowych sytuacji potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność.

W finale 10-latek upragnione złoto i tytuł mistrzyń regionu zdobyły piłkarki ULKS-u Feniks, które przyjechały do Gdańska z malutkiej, bo liczącej niewiele ponad 600 mieszkańców, wsi Kramarzyny. Dziewczynki już od fazy grupowej dzielnie walczyły o swoje, zwyciężając w jednym ze spotkań pierwszej fazy Turnieju aż 11:0. Srebro powędrowało do zawodniczek Olimpico Malbork, prowadzonych przez wyjątkowego szkoleniowca, który zdążył już kilkukrotnie zasmakować wyjazdu na finał do Warszawy. – Z roku na rok jest coraz trudniej, ale my wciąż walczymy i przyjeżdżamy z naszymi najlepszymi dziewczynkami – podkreślił trener Jerzy Wnuk-Lipiński

W półfinale jego zawodniczki wyprowadzały cios za ciosem, ale do ostatnich minut nie było wiadomo czy ich spotkanie z Błękitnymi Wejherowo zakończy się w regulaminowym czasie gry. Po najbardziej emocjonującym meczu, zakończonym wysokim remisem 5:5, ostatecznie to malborczanki weszły do finału dzięki lepiej wykonywanym rzutom karnym. Jednak w finale „olimpijki” musiały uznać wyższość koleżanek z Kramarzyny.

W piątek 12 kwietnia, ostatniego dania finałów wojewódzkich turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" do rywalizacji przystąpiły najmłodsze dzieci w kategorii U8 dziewcząt i chłopców. Atmosfera tego dnia była wyjątkowo gorąca mimo niesprzyjającej pogody. Turniej obfitował w wiele wspaniałych akcji i fantastycznych bramek. Nic dziwnego, że na trybunach była spora grupa rodziców dopingujących swoje pociechy.

Piłkarki Feniksa ponownie walczyły o najwyższe cele, ale złoto w kategorii U-8 zgarnęły dziewczęta z SP 48 Gdańsk. Do zwycięstwa poprowadziła je Antonina Ciechanowicz, która dodatkowo zgarnęła statuetkę dla najlepszej zawodniczki Turnieju. Trzecie miejsce przypadło Kaperkom Puck, zaś czwarte zajęły piłkarki LUKS Żelkowo. Najlepszą bramkarką została Nikola Bednarek (Feniks Kramarzyny), a tytuł królowej strzelczyń wywalczyła zdobywczyni ośmiu bramek Marysia Pomorska (Kaperki Puck).

U chłopców pierwszy dzień rozgrywek wyłonił zwycięzców w najstarszej kategorii wiekowej. Mistrzami województwa zostali chłopcy z SP Stężyca, którzy w finale zmierzyli się z SP 6 Gdynia. Mimo wymagającego półfinału rozegranego z SP Bojano i wygranej jedynie 1:0, chłopcy ze Stężycy w najważniejszym spotkaniu pokazali świetną dyspozycję strzelecką, wygrywając różnicą 4 bramek. Na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyła wspomniana SP Bojano, w której błyszczał dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi Oskar Śliwowski. Wysoki wzrost nie przeszkadzał „Śliwie” – bo tak nazywają go koledzy – w przeprowadzaniu szybkich rajdów z piłką. To jednak nie Oskar, a Artur Radomski z SP 6 Gdynia, został wybrany najlepszym piłkarzem wśród 12-latków.

Zawodnicy z kategorii U-10 udowodnili, że młodzieżowa piłka w województwie pomorskim stoi na bardzo wysokim poziomie. W emocjonującym półfinale starły się SP 5 Lębork i SP Stężyca. Mimo że ci drudzy świetnie prezentowali się we wcześniejszych meczach, tym razem po rzutach karnych musieli uznać wyższość rywali. Młodzi piłkarze ze Stężycy wrócili do domów z brązowymi medalami i tytułem króla strzelców dla Krystiana Reglińskiego. Szkoła z Lęborka w wielkim finale zmierzyła się z Escolą Futbolu Pruszcz Gdański, na którą tego dnia nie było mocnych. Dzięki wsparciu kibiców i – przede wszystkim – wielkiemu zaangażowaniu całego zespołu, piłkarze Escoli sięgnęli po mistrzostwo regionu.

Piękną postawę na boisku oglądaliśmy także ostatniego dnia rozgrywek, kiedy po murawie biegali najmłodsi. Finał rozgrywek pomiędzy UKS-em Jedynka Reda i Gryfem Tczew w opinii wielu obserwatorów zasłużył na miano najlepszego meczu Turnieju. Końcowy wynik to 3:2 dla Gryfa. W drużynie pokonanych kapitalne zawody rozegrał Staś Sielski, który będąc najmłodszym piłkarzem finałów, wzbudzał podziw kapitalnym dryblingiem i umiejętnościami technicznymi. Brązowe medale zdobyli zawodnicy DSPN Kwidzyn, którzy w małym finale pokonali 4:0 Gryf Słupsk. Nagrody indywidualne w kategorii U8 chłopców zdobyli: najlepszy bramkarz – Igor Łazarowski (DSPN Kwidzyn), najlepszy zawodnik – Staś Sielski (Jedynka Reda), król strzelców – Michał Resmerowski (Gryf Tczew / 18 bramek).

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Gdańsku świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców. W skali województwa przeszło 600 zespołow mogło sprawdzić się w sportowej atmosferze z rówieśnikami z okolicznych miejscowości. To dzięki doskonałej współpracy koordynatorów powiatowych, szkół podstawowych oraz miejskim ośrodkom sportu, eliminacje gminne i powiatowe przebiegły bez żadnych problemów, a doskonała współpraca z Miastem Gdańsk oraz Gdańskim Ośrodkiem Sportu pozwoliła rozegrać finały na obiektach gdzie na co dzień trenują zawodnicy Lechii Gdańsk.

Na przełomie miesiąca finaliści w kategoriach U10 i U12 grać będą w Warszawie Wielki Finał turnieju. Trzymamy kciuki za naszych przedstawicieli!

SP 48 Gdańsk

Gryf Tczew

Feniks Kramarzyny

Escola Futbolu Pruszcz Gdański

Błękitni Wejherowo

SP Stężyca

Tradycją zapoczątkowaną przez śp. Pawła Adamowicza stało się uhonorowanie zespołów wykazujących się ponadprzeciętną postawą fair, dodatkowym upominkiem. Również w tym roku Urząd Miasta Gdańska przygotował nagrodę w postaci worka z piłkami.

Wyniki U-8

U-8 ch A UKS 1 Reda 6 1 Lider Rychnowy 
U-8 ch B Cartuzia Kartuzy 1 0 Komety Lębork
U-8 ch B Gryf Tczew 8 1 Brda Rytel 
U-8 ch C GKS Myśliwiec Tuchomie 1 1 PKS Jastarnia 
U-8 ch C DSPN Kwidzyn 3 1 KP Starogard Gd. 
U-8 dz F LUKS Żelkowo 0 0 SP 48 Gdańsk
U-8 dz F SP 2 Nowy Staw 0 2 Feniks Kramarzyny
U-8 ch A UKS 1 Reda 3 0 Pomerania Gdańsk 
U-8 ch B Cartuzia Kartuzy 1 2 Gryf Tczew
U-8 ch B Komety Lębork 1 6 Brda Rytel 
U-8 ch D FA Gdynia 1 1 Gryf Słupsk
U-8 ch E SP 3 Malbork 5 1 SP Liniewo
U-8 dz F SP 48 Gdańsk 5 0 SP 2 Nowy Staw
U-8 dz F Kaperki Puck 6 2 LUKS Żelkowo
U-8 ch A Lider Rychnowy 0 3 Pomerania Gdańsk 
U-8 ch C GKS Myśliwiec Tuchomie 1 1 DSPN Kwidzyn
U-8 ch C PKS Jastarnia 3 1 KP Starogard Gd. 
U-8 ch D FA Gdynia 0 1 Escola Pruszcz Gd. 
U-8 ch E SP 3 Malbork 2 1 SP Niepoględzin
U-8 dz F SP 2 Nowy Staw 1 2 Kaperki Puck
U-8 dz F Feniks Kramarzyny 0 2 SP 48 Gdańsk
U-8 ch B Cartuzia Kartuzy 6 0 Brda Rytel 
U-8 ch B Komety Lębork 0 13 Gryf Tczew
U-8 ch C GKS Myśliwiec Tuchomie 3 2 KP Starogard Gd. 
U-8 ch C PKS Jastarnia 2 2 DSPN Kwidzyn
U-8 ch D Gryf Słupsk 1 0 Escola Pruszcz Gd. 
U-8 ch E SP Liniewo 2 1 SP Niepoględzin
U-8 dz F Kaperki Puck 1 3 Feniks Kramarzyny
U-8 dz F LUKS Żelkowo 2 0 SP 2 Nowy Staw
U-8 dz F Feniks Kramarzyny 3 0 LUKS Żelkowo
U-8 dz F SP 48 Gdańsk 4 0 Kaperki Puck

U-8 ch 1/4 Gryf Tczew 3 0 Pomerania Gdańsk 
U-8 ch 1/4 UKS 1 Reda 6 1 Cartusia Kartuzy
U-8 ch 1/4 Gryf Słupsk 3 0 Escola Pruszcz Gd. 
U-8 ch 1/4 SP 3 Malbork 1 4 Kwidzyn

U-8 ch 1/2 Gryf Słupsk 0 4 UKS 1 Reda
U-8 ch 1/2 Gryf Tczew 5 1 DSPN Kwidzyn

U-8 ch 1 m-ce UKS 1 Reda 2 3 Gryf Tczew
U-8 ch 3 m-ce Gryf Słupsk 0 4 DSPN Kwidzyn

Wyniki i tabele

Sezon 2019/2020
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl