fot. laczynaspilka.pl

Mobilna Akademia Młodych Orłów czyli PZPN rusza w Polskę

MAMO czyli Mobilna Akademia Młodych Orłów to nowy projekt PZPN, który ma na celu wyłonić największe talenty w naszym kraju oraz edukować trenerów. Co 3 dni wizyta w terenie, 120 wizyt w każdym województwie i 1920 wizyt w skali całego kraju.

W najbliższym czasie rusza nowy projekt Departamentu Szkolenia oraz Grassroots, którego celem ma być podniesienie świadomości oraz jakości piłkarskiej edukacji. - Największe rezerwy są w zasobach ludzkich i my chcemy, mamy środki, by je wykorzystać – powiedział Zbigniew Boniek, prezes PZPN przy przedstawieniu projektów Mobilnej Akademii Młodych Orłów, Grupy Talent Pro, suplementu Narodowego Modelu Gry i Internetowego Systemu Obserwacji i Skautingu. Po dużym sukcesie Akademii Młodych Orłów powstał kolejny powiązany program a nazwie MAMO czyli Mobilna Akademia Młodych Orłów.

- Wyjeżdżamy w Polskę. Nasza wiedza dotrze wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Nie tylko do akademii, klubów, ale też do szkół, nauczycieli, wszystkich drużyn młodzików oraz żaków – tłumaczy Magdalena Urbańska dyrektor Departamentu Grassroots. Na czym polegać będzie MAMO? Na każde województwo będzie dwóch trenerów, wspartych w pełni wyposażonym w piłkarski sprzęt autem będą trzy dni w tygodniu spędzać w trasie. - Prawdziwy trener inspiruje nie tylko zawodników, ale też swoich kolegów po fachu – mówiła Magdalena Urbańska. - Te zespoły trenerskie będą nie tylko identyfikowały lokalne talenty, ale też służyły kształceniu trenerów. Będą mieli jednolity program, nauczali najnowszych trendów szkoleniowych oraz prowadzili praktyczne pokazy treningów – dodała. Specjalnie do potrzeb programu zastała wyselekcjonowana grupa 32 trenerów koordynatorów. W województwie pomorskim będą to Rafał Kaczmarczyk i Arkadiusz Janor. Wspomniana dwójka ma monitorować nasz region, pracować w terenie z zawodnikami i trenerami. Co trzy dni będzie się odbywać wizyta szkoleniowa, co daje około 120 wizyt rocznie w regionie, a 1920 w skali całego kraju. PZPN rusza w teren w celu wyszukania potencjalnych piłkarzy, którzy w przyszłości mają stanowić o sile naszej rodzimej ekstraklasy, a w późniejszym czasie reprezentacji. - Nie wiem, czy będziemy mieli nowego Roberta Lewandowskiego, ale na pewno dostaniemy kolejnych fajnych piłkarzy na wysokim poziomie - twierdzi Zbigniew Boniek.


Warto również dodać, że PZPN powołał do działania czterech trenerów-skautów odpowiedzialnych za obserwację w makroregionach. Jednym z wybranych szkoleniowców jest Paweł Wypij, trener kadry U-13 oraz koordynator GOSSM i AMO Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Jest to ogromne wyróżnienie dla samego Pawła jak i Pomorskiego ZPN oraz motywacja dla trenerów z regionu. Obecnie w bazie danych Internetowego Systemu Obserwacji i Skautingu PZPN obserwowanych jest 315 zawodników za granicą oraz 900 piłkarzy w wieku 15-21 lat. Do systemu spływa około 1800 raportów rocznie, jest to ogromna ilość potencjalnych przyszłych zawodowych piłkarzy.

Wyniki i tabele

Sezon 2018/2019
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl