Podsumowanie Konferencji Metodycznej dla Trenerów w Cetniewie

W dniach 1 i 2 grudnia 2018 roku w Centralnym Ośrodku Sportu we Władysławowie-Cetniewo odbyła się kursokonferencja Pomorskiego Związku Piłki Nożnej pt. Kryteria selekcyjne budowania zespołu do gry w piłkę nożną.

Organizatorem spotkania byli członkowie Komisji ds. Szkolenia i Komisji ds. Piłkarstwa Młodzieżowego Pomorskiego ZPN, a wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili trenerzy Reprezentacji Polski - Paweł Janas, Marcin Dorna, Bartłomiej Zalewski oraz trenerzy i akademicy z gdańskiej AWFiS – Bartosz Dolański i Łukasz Radzimiński. W spotkaniu wzięło udział prawie 450 trenerów piłki nożnej, głównie z woj. pomorskiego.

Konferencję otworzył Radosław Michalski, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Podsumował tegoroczny dorobek Związku, szczególnie eksponując kwestie szkolenia piłkarskiego. Wskazał kierunek i plany na przyszły rok i wraz z członkami Zarządu wręczył odznaczenia oraz pamiątkowe patery zasłużonym trenerom. Za wieloletnią pracę na rzecz pomorskiej piłki wyróżnienia otrzymali trenerzy – Mieczysław Gierszewski, Tadeusz Małolepszy i Józef Gładysz. Złote odznaki Pomorskiego ZPN trenerzy – Ireneusz Michalik i Robert Chałaszczyk, srebrne odznaki Pomorskiego ZPN trenerzy – Grzegorz Bednarczyk, Maciej Gemborys, Andrzej Golecki, Marcin Rusakiewicz, Paweł Szajrych, Marek Szutowicz, Aleksander Trawiński, Arkadiusz Zagórski. Ponadto, listy gratulacyjne za prowadzenie Kadr Pomorskiego ZPN otrzymali trenerzy – Grzegorz Grzegorczyk, Marek Leszczyński, Szymon Hartman, Łukasz Gajowniczek, Jakub Frydrych, Karol Piątek i Błażej Adamus.

Wykład inauguracyjny pt. Identyfikacja talentu do gry w piłkę nożną wygłosił trener Bartosz Dolański. Omówił kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru osobników uzdolnionych do gry w piłkę nożną, a także scharakteryzował czynniki determinujące osiąganie mistrzostwa w piłce nożnej. Następnie trener reprezentacji Polski U15 Bartłomiej Zalewski w wykładzie pt. Budowanie zespołu Reprezentacji Polski U15 – U17. Filozofia, selekcja i model pracy podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy z najwybitniejszymi młodymi graczami, akcentując głównie kryteria stosowane „na ścieżce rozwoju sportowego” najmłodszych Reprezentantów Polski.

W sesji wieczornej Łukasz Radzimiński - trener diagnostyki i przygotowania motorycznego Arki Gdynia wygłosił interesujący wykład pt. Selekcja piłkarzy w aspekcie motorycznym. Skupił się i omówił te ze zdolności motorycznych, które powinny być analizowane i rozważane podczas doboru graczy do współzawodniczenia. Następnie, w niezwykle ciekawym panelu dyskusyjnym, moderowanym przez Radosława Michalskiego, wybitnego piłkarza, wziął udział były znakomity reprezentant Polski i trener Reprezentacji Polski Paweł Janas, nota bene także były trener Prezesa Michalskiego. Po tym spotkaniu uczestnicy konferencji udali się na halę sportową, gdzie ponownie trener Łukasz Radzimiński, tym razem w praktyce, zademonstrował proste narzędzia służące do kontroli i oceny przygotowania motorycznego piłkarzy.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od pokazowej lekcji treningowej, której tematem wiodącym było doskonalenie organizacji działań w grze w fazach przejściowych. Trening prowadził Bartłomiej Zalewski i opiekunowie zespołu UKS LOTOS Gdańsk, trener Łukasz Godlewski i jego pomocnicy - Paweł Wypij, Maciej Gemborys i Artur Kosznicki. W treningu uczestniczyli ich podopieczni, członkowie drużyny UKS LOTOS Gdańsk, w większości reprezentanci kadry wojewódzkiej U-14 Pomorskiego ZPN.

Ostatnim akcentem konferencji był wykład pt. Dobór i selekcja zawodników na najwyższym poziomie mistrzostwa sportowego w piłce nożnej, który wygłosił trener Reprezentacji Polski U16 Marcin Dorna. Jego doświadczenia, przemyślenia i refleksje dotyczące kryteriów selekcyjnych w budowaniu zespołów piłkarskich najwyższego, młodzieżowego poziomu były znakomitym rozwinięciem i uzupełnieniem wykładów jego poprzedników. Na zakończenie spotkania Dawid Kręcki – regionalny specjalista PZPN ds. Rozwoju Piłkarstwa Amatorskiego poinformował trenerów o zamierzeniach PZPN dotyczących certyfikowania szkółek piłkarskich w Polsce.

Pozostając z nadzieją na pozytywny odbiór naszej inicjatywy przez trenerów-uczestników konferencji dziękuję wszystkim osobom, które przygotowywały i pomagały w sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięcia, szczególnie Radosławowi Michalskiemu - prezesowi Pomorskiego ZPN, Karolowi Wasielewskiemu, Jarosławowi i Pawłowi Plewniakom, Leszkowi Różyckiemu – trenerom Pomorskiego ZPN.

Andrzej Szwarc
Wiceprezes ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN

Wyniki i tabele

Sezon 2019/2020
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl