Za nami Konferencja Trenerska w Skorzewie

W dniu 3 maja 2018 roku w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów pt. „Małe gry i gry pomocnicze jako forma przygotowania piłkarza do współzawodniczenia” zorganizowana przez Pomorski Związek Piłki Nożnej i firmę EmSport we współpracy z Zakładem Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna.

​Rolę gospodarza, organizatora i koordynatora konferencji pełnił członek Komisji ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN Michał Wirkus, a swoją wiedzą i doświadczeniami, z blisko 100-osobową grupą pomorskich szkoleniowców dzielili się trenerzy Goncalo Feio i Michał Kowol.

Goncalo Feio, to młody portugalski szkoleniowiec, aktualnie słuchacz na kursie UEFA Pro w portugalskiej federacji piłkarskiej, absolwent Uniwersytetu w Lizbonie, pracujący m.in. w Benfice Lizbona, Legii Warszawa (asystent Heninga Berga) i Wiśle Kraków (asystent Kiko Ramireza). Swoje doświadczenia trenerskie zdobywał także u boku Fernando Santosa i Jose Murinho. Z kolei, Michał Kowol to fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, od wielu lat współpracujący z piłkarzami Arki Gdynia SI, kadr Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, SMS Gedanii Gdańsk oraz reprezentantami innych dyscyplin sportowych: koszykówki, gimnastyki sportowej, rugby, tenisa, tańca towarzyskiego.

Konferencję otworzyli Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski i Wiceprezes ds. Szkolenia Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Szwarc. Następnie w ponad 1,5-godzinnym wykładzie trener Goncalo Feio przedstawił swoje spojrzenie na szkolenie piłkarskie, zwracając szczególną uwagę na rolę gier w racjonalnym przygotowaniu młodych piłkarzy do współzawodnictwa na poszczególnych etapach szkolenia piłkarskiego. Po nim, Michał Kowol dzielił się wiedzą na temat typowych urazów występujących w grze w piłkę nożną oraz sposobami ich zapobiegania.

Po sesji wykładowej, przy pięknej pogodzie na znakomicie przygotowanym boisku trawiastym, odbyły się pokazowe zajęcia praktyczne. Trener Goncalo Feio, z grupą młodych piłkarzy (uczestnicy warsztatów piłkarskich organizowanych przez EmSport, przede wszystkim z Przechlewa) prezentowałi komentował, wcześniej omówione na wykładzie, małe gry i gry pomocnicze stosowane do nauczania i doskonalenia umiejętności technicznych-taktycznych oraz kształtowania dyspozycji psychicznych i motorycznych piłkarzy. Z kolei Michał Kowol koncentrował się na ćwiczeniach funkcjonalnych stosowanych przy prewencji przeciw urazowej oraz na testach diagnozujących stan zdolności kondycyjnych i koordynacyjnych.

Po tej niewątpliwie solidnej dawce wiedzy teoretycznej i praktycznej i wręczeniu certyfikatów trenerzy-uczestnicy konferencji mieli możliwość bieżącego skomentowania zaproponowanych im zajęć oraz podyskutowania „o piłce” przy grillu, który zakończył całe przedsięwzięcie.

Serdecznie dziękuję Panu Michałowi Wirkusowi i jego grupie pomocników za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie konferencji.

Andrzej Szwarc
Wiceprezes ds. Szkolenia Pomorskiego ZPN

Wyniki i tabele

Sezon 2019/2020
Najnowsze Wyniki
więcej na laczynaspilka.pl