Arka i Legia w finale Pucharu Polski

W środę późnym wieczorem poznaliśmy drugiego finalistę Pucharu Polski. Zeszłoroczny triumfator Arka Gdynia zmierzy się z warszawską Legią. Finał zostanie rozegrany 2 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

​We wtorek w Gdyni żółto-niebieskim wystarczyło zwycięstwo 1:0. Przypomnijmy, że w Kielcach górą była Korona, która wygrała 2:1. Arka długo musiała czekać na upragnionego gola. Ich marzenie ziściło się w 85. minucie, gdy do siatki trafił Marcus Vinicius. Był to 50. gol Brazylijczyka dla gdyńskiej drużyny. Szał radości w Gdyni i nerwowe ostatnie minuty spotkania. Koronie nie starczyło już czasu na strzelenie wyrównującego, dającego im awans gola i Arka ponownie zagra w finale pucharu tysiąca drużyn. Podopieczni trenera Leszka Ojrzyńskiego w drodze na PGE Narodowy pokonali Śląsk Wrocław, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Chrobry Głogów i Koronę Kielce.

Korona Kielce – Arka Gdynia 2:1 (1:0)
Nika Kaczarawa 14’ 69’ – Luka Zarandia 80’
Arka Gdynia – Korona Kielce 1:0 (0:0)
Marcus Vinicius 85’

Kolejną dawkę pucharowych emocji przyniósł drugi półfinał. W pierwszym meczu w Zabrzu Górnik zremisował z Legią 1:1. Górnicy, aby zacząć myśleć o awansie potrzebowali strzelić jedną bramkę. Swój cel osiągnęli w drugiej połowie. W 56. minucie po rzucie rożnym Adam Hlousek trafił do swojej bramki. Przełomowy, jak się później okazało, moment meczu miał miejsce dwanaście minut później. Bramkarz zabrzan, Tomasz Loska, za zagranie ręką poza polem karnym otrzymał czerwoną kartkę i drużyna Marcina Brosza musiała radzić sobie w dziesiątkę. Legioniści zwietrzyli swoją szansę i najpierw do remisu doprowadził Michał Kucharczyk, a w ostatniej doliczonej minucie awans warszawianom zapewnił Jarosław Niezgoda. Stołeczna drużyna aby zagrać w finale musiała uporać się z następującymi drużynami: Wisła Puławy, Ruch Zdzieszowice, Bytovia Bytów i Górnik Zabrze

Górnik Zabrze – Legia Warszawa 1:1 (0:0)
Rafał Kurzawa 75’ – Marko Vesovic 61’
Legia Warszawa – Górnik Zabrze 2:1 (0:0)
Michał Kucharczyk 74’ Jarosław Niezgoda 90’ – Adam Hlousek 56’ (sam)

Legia Warszawa to osiemnastokrotny zdobywca Pucharu Polski. Ostatni raz warszawianie po puchar sięgnęli przed dwoma laty, gdy w finale pokonali Lecha Poznań 1:0. Gdynianie w tych rozgrywkach dwukrotnie świętowali sukces. Pierwsza wiktoria miała miejsca w 1979 roku. Drugi raz Arka cieszyła się rok temu, gdy po dogrywce pokonała poznańskiego Lecha 2:1.